دندان عقل

دندان عضو مهمی از بدن انسان است که در چند مرحله متفاوت رشد کرده و کامل می‌شود. دندان عقل آخرین دندانی است که روند رشد را در بزرگسالی به پایان می‌رساند. البته بهتر است بدانید که برعکس نامش هیچ ارتباطی به رشد عقل و تکامل آن ندارد. در این مقاله رشد دندان عقل، نحوه جراحی و هزینه آن به طور کامل توضیح داده شده است که با خواندن آن‌ها می‌توانید اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید.

درد دندان عقل

دندان عقل چیست؟

در حالت کلی چهار دندان عقل در پشت دندان‌های آسیاب و در چهار طرف دهان رشد می‌کند. محدوده سنی رشد این دندان‌ها سنین 17 تا 25 سالگی تعیین شده است. البته در برخی مواقع ممکن است دیرتر از سن 25 سالگی نیز رشد کند.

دندان عقل در چهار طرف دهان رشد می‌کند
در اکثر مواقع فرد متوجه رشد دندان عقل خود شده و می‌تواند آن را ببیند. اما گاهی نیز ممکن است فرد آن را مشاهده نکند که در این صورت به آن دندان عقل پنهان گفته می‌شود. طبق نظریه پزشکان رشد این دندان‌ها به طور صحیح نیست و این امکان را دارد که دندان‌های دیگر را تحت تاثیر خود قرار دهد.

دندان عقل را در سه دسته کلی می‌توان دسته بندی کرد که عبارتند از:

 • دندان عقل کامل (در این صورت دندان به طور کامل در دهان رشد کرده و قابل مشاهده است.)
 • دندان عقل نیمه نهفته (بخشی از دندان قابل مشاهده است ولی چون فضای کافی برای رشد آن وجود ندارد نمیتواند به طور کامل از لثه بیرون بیاید.)
 • دندان عقل نهفته (چون فضای کافی برای رشد آن در استخوان فک وجود ندارد این نوع از دندان برای فرد قابل مشاهده نیست.)

مشکلات دندان عقل

اگر جای این دندان در فک و لثه محکم شود کشیدن آن برای فرد سخت‌تر شده و مشکلاتی در پی خواهد داشت. به همین علت بهتر است کشیدن دندان عقل در همان سنین جوانی انجام گیرد. گاهی نیز برخی افراد هنگام رشد دندان عقل خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

مشکلات رشد نامتعارف دندان عقل

اگر این دندان هنگام رشد در زیر لثه بماند و فضای مناسبی برای بیرون آمدن از لثه نداشته باشد، برعکس بقیه دندان‌ها که به طور عمودی رشد می‌کنند، به صورت افقی در دهان ظاهر خواهند شد. در صورت بروز چنین اتفاقی ممکن است فشار زیادی به سایر دندان‌ها وارد شده و باعث آسیب رساندن به آن‌ها شود.

کشیدن دندان عقل در سنین 18 تا 25 سالگی

یکی از دیگر از مشکلاتی که در هنگام رشد دندان عقل برای انسان پیش می‌آید احساس درد در هنگام جویدن غذا یا مواقع عادی است. گاهی نیز ممکن است باعث عفونت گلو، پوسیدگی دندان‌های کناری و بیماری لثه شود.

چه زمانی باید دندان عقل را بکشیم؟

تشخیص کشیدن یا جراحی این دندان بستگی به نظر دندانپزشک دارد. بعد از معاینه و دیدن نتیجه رادیوگرافی می‌توان زمان مناسب را تشخیص داد. اما در حالت کلی زمان آن برای همه یکسان نیست و تایم مشخصی را نمی‌توان در نظر گرفت.

دندان عقل

عوامل تاثیر گذار در کشیدن دندان عقل

شدت درد، نوع رشد دندان، سلامت دیگر دندان‌های فرد و سن از جمله عواملی هستند که دندانپزشک از روی آن‌ها زمان کشیدن دندان عقل را تعیین می‌کند. طبق گفته آن‌ها کشیدن این دندان برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود و بهتر است از 18 سالگی به بعد کشیده شوند.
اگر عفونت دندان و لثه زیاد باشد و دندان دچار آبسه شود، بهتر است برای درمان سریع تر اقدام شود. کیست و تومور از جمله بیماری‌های لثه هستند که اگر سریع‌تر درمان نشوند درد و شدت آن برای فرد بیشتر می‌شود.

جراحی دندان عقل

این عمل به صورت سرپایی انجام شده و بعد از عمل فرد می‌تواند در همان روز به خانه برود و مراقبت خاصی در کلینیک برای او وجود ندارد. قبل از انجام عمل جراحی اطلاعات لازم را در بیمارستان یا کلینیک‌های دندانپزشکی برای شما ارائه خواهند داد. شما نیز برای اطمینان خاطر هر سوالی در این زمینه داشتید می‌توانید بپرسید.

دندانپزشک با توجه به نوع دندان شما و بیرون آمدن آن از لثه تشخیص می‌دهد که از کدام نوع بی حسی استفاده کند. به طور معمول سه نوع بی حسی و بی‌هوشی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • بی حسی موضعی
 • بیهوشی آرام بخش
 • بی‌هوشی عمومی

بی حسی موضعی

در بی حسی موضعی پزشک با تزریق ماده بی حس کننده، اطراف دندان شما را بی حس می‌کند تا درد کشیدن دندان و جراحی را متوجه نشوید.
بی‌هوشی آرام بخش
در این نوع از بی‌هوشی، جراح به وسیله خط داخل وریدی در ناحیه بازوی شما، بی‌هوشی آرام بخش ایجاد می‌کند. در بی‌هوشی آرام بخش شما هوشیاری کامل خود را خواهید داشت و فقط سبب می‌شود درد حاصل از جراحی را حس نکنید. البته جراح یا دندانپزشک برای بی حسی لثه، از بی حسی موضعی نیز استفاده می‌کند.

بی‌هوشی عمومی

اگر شدت درد و عفونت دندان بیش از حالت عادی باشد، دندانپزشک از بی‌هوشی عمومی برای جراحی استفاده خواهد کرد. البته این نوع از بی‌هوشی در شرایط خاص برای بیمار توصیه می‌شود. در این روش پزشک دارویی را به شما می‌دهد تا با استنشاق آن عمل بی‌هوشی انجام شود.
بعد از بی‌هوشی کامل شما، اعضای جراحی تنفس، دما و فشار خونتان را به طور مداوم کنترل می‌کنند تا در طول جراحی مشکلی پیش نیاید. در طول جراحی دندان عقل، شما دردی احساس نخواهید کرد. حتی پزشکان برای اینکه بعد از جراحی نیز شما دردی نداشته باشید بی حسی موضعی را انجام می‌دهند.

مراحل جراحی دندان عقل

دندانپزشک یا جراح در طول درمان مراحل خاصی را انجام می‌دهد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • اولین مرحله بعد از ایجاد بی حسی و یا بی‌هوشی ایجاد شکاف در ناحیه لثه است تا دندان به خوبی دیده شود.
 • اگر استخوانی وجود داشته باشد که راه دسترسی به ریشه دندان را بسته، باید از بین برده شود.
 • در مرحله بعدی دندان را خارج می‌کند.
 • بعد از خارج کردن دندان از لثه، جای آن نیز باید تمیز شود. استخوان و یا باقیمانده دندان نباید در محل دندان باقی بماند.
 • در نهایت محل زخم بسته و پانسمان می‌شود.

آسیب دندان عقل به دیگر دندان هااگر دندان عقل جراحی نشود چه مشکلاتی پیش می‌آید؟

اگر دندان عقل در ردیف و به طور منظم در دهان رشد کند، لزومی برای کشیدن آن وجود ندارد اما در برخی مواقع جراحی نکردن آن باعث بروز مشکلاتی می‌شود. مشکلات حاصل از جراحی نکردن دندان عقل عبارتند از:

عفونت و التهاب لثه

اگر در فک و لثه جای خالی برای رشد دندان عقل نباشد، لثه ملتهب شده و باعث بروز درد و رشد باکتری در آن ناحیه بیشتر می‌شود. عفونت و التهاب لثه به آسانی قابل درمان نیست. به همین علت دندان عقل باید سریع تر کشیده شود.

نامنظمی دندان‌های آسیاب

در دهان انسان جا برای رشد دندان عقل کم است. به همین علت هنگام جوانه زدن این دندان‌ها ممکن است به دندان‌های کناری نیز فشار وارد شود. فشرده شدن دندان‌ها به هم باعث می‌شود تا به صورت بی‌نظم دیده شوند.

فشار دندان عقل بر روی دندان‌های دیگر

کیست با تومور خوش خیم

کاربرد دندان عقل تعریف نشده است و وجود آن در دهان انسان مزیتی ندارد. کشیدن دندان در سنین 18 تا 25 سالگی بهتر است. اما چرا باید بکشیم؟ دندان عقل بعد از رشد تحت فشار است و به دندان‌های دیگر نیز فشار وارد می‌کند گاهی باعث بروز کیست یا تومورهای کوچک می‌شود. وجود کیست در ناحیه دهان باعث درد مفاصل فک شده و تحمل درد آن دشوار است. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است دندان عقل در زمان مناسب آن کشیده شود.

هزینه کشیدن و جراحی دندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل ثابت نیست و بستگی به عوامل خاصی دارد. نوع بیمه، نوع دندان عقل (کامل، نیمه نهفته و نهفته)، روش جراحی، اندازه دندان و اینکه در فک بالا باشد یا پایین در هزینه کشیدن دندان عقل دخیل هستند.

آیا جراحی دندان عقل درد دارد؟

همانطور که قبلا ذکر شد فرد هنگام جراحی بی حس و یا بی‌هوش می‌شود. در طول جراحی نیز دردی احساس نخواهد شد. فقط ممکن است بعد از جراحی فرد کمی احساس درد داشته باشد که در این صورت دندانپزشک برای از بین بردن درد از بی حسی موضعی استفاده می‌کند.

مراقبت‌های قبل و بعد جراحی

جراحی دندان نیز مانند دیگر جراحی‌ها نیازمند برخی مراقبت‌ها است تا فرد بهبودی کامل پیدا کند. بهتر است 12 ساعت بعد از جراحی، سیگار نکشید، از نیز برای نوشیدن نوشیدنی‌ها استفاده نکنید. چرا که باعث افزایش گردش خون و خونریزی در ناحیه جراحی می‌شود. به مدت 24 ساعت ورزش نکنید. مایعات زیادی مصرف کرده و از خوردن غذاهای گرم بپرهیزید.

نحوه تشخیص زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل

معمولا بیماران با شکایت از دردی که در انتهای فک آنها وجود دارد به کلینیک دندان پزشکی رجوع میکنند و با بررسی اولیه میتوان تشخیص داد که درد دندانی به دلیل رشد کردن دندان عقل میباشد، در این مرحله از فک بیمار برای تشخیص دقیق تر و شناخت نوع دندان عقل برای خارح کردن آن عکس ایکس ری گرفته میشود و پس از مشاهده نحوه و میزان دندان عقل نسبت به جراحی آن اقدام میشود

عکس ایکس ری از دندان عقل

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس