ترمیم دندان چیست؟ 

ترمیم دندان یکی از متداول‌ترین روشهای درمانی محسوب میشود که هر فردی حداقل یکبار در طول زندگی‌اش آن را تجربه میکند. زمانی که دندان شما دچار پوسیدگی، شکستگی، خردشدگی شده و یا خراب شدگی باشد، ترمیم دندان ایده‌آل ترین روش برای حل مشکل شما خواهد بود. در این مقاله با انواع روش‌های ترمیم دندان و هزینه مربوط به ترمیم آشنا می‌شویم.

ترمیم دندان

روش تشخیص ترمیم دندان

برای تشخیص اینکه بیمار نیاز به ترمیم دندان دارد یا نه روشهای مختلفی وجود دارد. ابتدایی ترین و ساده‌ترین روش شاید تشخیص خود شما از روی علائم ظاهری دندان باشد. پس از این که شما احساس نیاز کرده و به مطب مراجعه نمودید، دندانپزشک نیز از روشهای خاصی برای تشخیص این مساله و انتخاب نوع درمان استفاده میکند. در ادامه به برخی از این روشها اشاره نموده و توضیحات مختصری در خصوص هر یک ارائه میدهیم.

معاینه ظاهری دهان و دندان 

در این روش دندانپزشک از نوعی وسیله فلزی به نام اکسپلورر برای تشخیص پوسیدگی استفاده میکند. دندانپزشک با اکسپلورر فشاری بر دندان وارد مینماید؛ طریقه تشخیص به این صورت است که اگر دندان سالم باشد مینای دندان مقاوم است و به اکسپلورر نمیچسبد. در غیر این صورت و در صورتی که دندان پوسیده باشد، اکسپلورر تا حدودی به مینای دندان میچسبد. البته تشخیص میزان فشار وارده بر عهده دندانپزشک بوده و به مهارت وی بستگی دارد؛ زیرا در صورت فشار آوردن غیر معمول به مینای دندان، ممکن است دندان سالم آسیب ببیند و یا سبب انتقال باکتری از دندان پوسیده به دندانهای دیگر شود.

رنگ مخصوص تشخیص پوسیدگی

یکی دیگر از روشهای تشخیص پوسیدگی، به کار گیری رنگی است که فقط به بخشهای پوسیده دندان مورد نظر میچسبد. دندانپزشک با بررسی این رنگ مخصوص، پوسیدگی دندان را تشخیص می‌دهد.

تصویربرداری با اشعه ایکس

تصویربرداری با اشعه ایکس جهت تشخیص پوسیدگی در کناره‌ های دندانها یا اصطلاحا محل اتصال دندانها و عاج دندانها مناسب است، اما گزینه مناسبی جهت تشخیص پوسیدگی در قسمتهای بالایی دندان محسوب نمیشود.

ترمیم و پرکردن دندان

عکس اشعه ایکس از دندان

تشخیص پوسیدگی با استفاده از فلورسانس لیزر

این روش نیز برای محاسبه تغییرات ناشی از پوسیدگی به کار گرفته میشود. فلورسانس لیزر روش ایده آلی برای تشخیص پوسیدگی در سطوح بالایی دندانهای آسیاب، حفره ها و شکاف‌های حاصل از پوسیدگی به شمار میرود. 

ترمیم دندان شیری کودکان چگونه است؟

ترمیم دندان شیری کودکان مساله‌ای است که گاهی والدین بر لزوم آن واقف نبوده و برای اقدام به ترمیم دچار شک و تردید هستند؛ زیرا باور عموم بر این است که دندانهای شیری موقتی هستند و اگر دچار مشکل یا پوسیدگی شوند تاثیری در رشد دندانهای دائمی و روند بهداشت و سلامت دهان کودک ندارد. اما این باور تا حدودی اشتباه بوده و کشیدن دندانهای شیری در تمامی موارد، راه حل مناسبی محسوب نمیشود. 

توجه داشته باشید که دندانهای شیری فضای مناسب جهت رشد دندانهای دائمی را حفظ و ایجاد مینمایند. به عبارتی دیگر نقش دندانهای شیری در داشتن یک ردیف زیبا و خوش فرم از دندانهای دائمی در آینده را نمیتوان نادیده گرفت.

اگر به سلامت دهان کودک توجه نشده و دندانهای شیری بدون مشورت و آگاهی کشیده شوند، دندانهای دائمی جا به جا شده و بر روی یکدیگر قرار میگیرند و کودک در آینده نیاز شدیدی به ارتودنسی پیدا خواهد کرد. از این رو پس از تشخیص نوع بیماری و مشکل دندانهای شیری توسط متخصص ترمیم دندان، در اکثر مواقع روشهای ترمیم دندان و پر کردن نتایج مطلوبتری را به دنبال خواهند داشت. 

روش‌های ترمیم دندان

در این بخش سعی داریم تا توضیحی اجمالی در خصوص آنچه که از مرحله ویزیت تا اتمام کار ترمیم دندان تجربه خواهید نمود ارائه دهیم تا با آگاهی بیشتری نسبت به ترمیم دندانهای خود اقدام نمایید. 

روش ترمیم مستقیم دندان

در روش ترمیم مستقیم، در همان جلسه اول پس از معاینه دندان، پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک برداشته میشود. در این موارد دندان به آسانی برای ترمیم آماده میشود. دندانپزشک با توجه به محل پوسیدگی از مواد مختلفی برای پر کردن استفاده مینماید. برای مثال در مواقعی که پوسیدگی نزدیک به ریشه دندان باشد، رزین اینومر انتخابی ایده آل خواهد بود. 

روش ترمیم غیر مستقیم دندان

در روش غیر مستقیم مراحل آماده‌سازی و پر کردن دندان در جلساتی مجزا انجام میشوند. به این صورت که ابتدا دندانپزشک محل پوسیدگی را تراش میدهد و قالبی از دندان تهیه میشود. اما ماده ترمیمی متناسب با محل پوسیدگی و بسته به اینکه حفره درون دندان قرار دارد، یا تاج دندان قرار است ترمیم شود، در آزمایشگاه تهیه میشود. مواد متنوعی برای این منظور به کار گرفته میشوند. برای مثال کامپوزیت و سرامیک (لمینت) از جمله متریال‌های پرکاربرد در ترمیم دندان به شمار می‌روند.

پر کردن دندان برای ترمیم

پر کردن یکی از روش های رایج ترمیم دندان است. روند پر کردن دندان به این صورت است که ابتدا باید دندان آسیب دیده که دچار پوسیدگی است تراش داده شود تا برای ادامه کار فرمی مناسب به خود گیرد. مرحله بعدی برداشتن پوسیدگی است که بنا بر انتخاب متخصص ترمیم دندان به کمک لیزر یا هندپیس دندانپزشکی انجام میشود. در نهایت، به عنوان آخرین مرحله از روند آماده سازی دندان برای ترمیم، دندان جرم‌گیری میشود؛ این مرحله از حیث پاکسازی محل آسیب دیده از تجمع انواع باکتری و ذرات غذایی وبسیار حائز اهمیت است. 

گاهی اوقات به دلیل بالا بودن میزان پوسیدگی دندان ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که دندان نیاز به عصب کشی (درمان ریشه دندان) نیز دارد.

برای پر کردن دندان از مواد متنوعی استفاده میشود که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه توضیحاتی مختصر در خصوص هر یک ارائه میدهیم.

آمالگام برای پر کردن دندان

آمالگام رایج‌ترین و قدیمی‌ترین ماده‌ای است که برای پر کردن دندان از آن استفاده میشود. ترکیب مخصوص و طلایی آمالگام که موجب سختی، استحکام، دوام و ماندگاری بالای آن شده است، از آلیاژ نقره، جیوه و قلع به دست میآید. البته این ترکیب به مرور زمان دچار تغییر رنگ شده و تیره میشود، از این رو امروزه و در رقابت با موادی مانند کامپوزیت از شانس زیادی برای انتخاب برخوردار نیست. 

پر کردن دندان با آمالگام

نمونه دندان پر شده

به دلیل استفاده از جیوه در ساخت آمالگام سوالات و تردید های زیادی در خصوص استفاده از این ماده برای پر کردن دندان به وجود آمده است. آنچه که مسلم است این است که آمالگام به دلیل سمی شناخته شدن جیوه موجود در آن، محبوبیت خود را از دست داده است. اما مقالات زیادی ثابت نموده است که جیوه موجود در آن مشکل سلامتی برای کسانی که از این ترکیب استفاده نمودهاند به وجود نیاورده است.

تردیدهایی در خصوص استفاده زنان باردار نیز از این ماده وجود دارد که بنابر صلاح‌دید دندانپزشک میتوان تصمیم مناسبی در این مورد اتخاذ نمود. از دیگر معایب آمالگام میتوان به حساسیت این ماده به گرما، سرما و مواد آلومینیومی اشاره نمود. 

روش استفاده از آمالگام ترمیم دندان

ترکیب این ماده ارزان قیمت پس از تراش دندان توسط دریل و خارج نمودن مواد پوسیده، توسط دندانپزشک آماده میشود. البته به هنگام استفاده از آمالگام جهت پر کردن دندان، ممکن است بخش‌های سالم دندان نیز تراش داده شود. سپس ترکیب آمالگا با فرم مناسبی درون قسمت‌های آسیب دیده دندان قرار میگیرد تا دندان شکل طبیعی خود را بازیابد. پس از قرارگیری این ماده بر روی دندان، سفت و خشک شدن آن به سرعت و در کمترین زمان انجام خواهد شد.

استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان

کامپوزیت یکی دیگر از موادی است که برای پر کردن و ترمیم دندان پوسیده مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده نیز همانند آمالگام دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن اشاره میکنیم. 

کامپوزیت برخلاف آمالگام دچار تغییر رنگ نمیشود، به هنگام استفاده از آن نیازی نیست تا قسمتهای سالم دندان نیز تراش داده شود. این ماده حساسیتی نسبت به گرما، سرما و مواد آلومینیومی نداشته و به خوبی به سطح دندان چسبیده و ترکیب محکم و مقاومی را ایجاد میکند. همچنین به دلیل شکل و فرم طبیعی که به دندان میبخشد برای دندانهای جلویی گزینه بسیار مناسبی محسوب میشود. 

کامپوزیت برای پوسیدگی‌های بزرگ که طیف وسیعی از دندان را به خود اختصاص داده باشد، ماده ایده آلی به شمار نمیرود. این ماده نسبت به آمالگام گران‌تر بوده و کار با کامپوزیت جهت ترمیم دندان زمان بیشتری را میطلبد، بنابراین هزینه ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت بیشتر از آمالگام است.

پروسه پر کردن دندان با ماده سفید (کامپوزیت)

ترمیم دندان با کامپوزیت

استفاده از ماده کامپوزیت در ترمیم دندان

پروسه پر کردن دندان با کامپوزیت به این صورت است که ابتدا طبق روال معمول قسمت آسیب دیده توسط دریل برداشته میشود، سپس کامپوزیت به صورت لایه لایه درون دندان جای داده میشود. برای خشک شده این ماده از نوری مخصوص استفاده میشود، سپس دندان پزشک باید به فرم‌دهی دندان بپردازد تا دندان شکل طبیعی به خود بگیرد. اما مهمترین نکته‌ای که پیش از آغاز کار با کامپوزیت باید به آن توجه شود، ایزوله سازی و خشک ماندن دندان است.

سرامیک برای ترمیم دندان

سرامیک بر خلاف دو ماده قبلی یعنی کامپوزیت و آمالگام به سطح دندان چسبانده نمیشود. این ماده متناسب با فرم دندان آسیب دیده در آزمایشگاه ساخته شده و ظاهری زیبا و طبیعی به دندان میبخشد.

البته این ماده نیز دارای معایبی است که میتوان به بالاتر بودن قیمت آن نسبت به کامپوزیت اشاره نمود. همچنین به دلیل حجیم بودن این ماده باید بخش بیشتری از قسمت سالم دندان برش داده شود.

بیشتر بخوانید: لمینیت بهتر است یا کامپوزیت؟

استفاده از طلا در ترمیم دندان

طلا به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر تغییر رنگ، خوردگی، نفوذ باکتری، غذا و آب به محل پوسیدگی گزینه بسیار ایده آلی برای پر کردن دندان محسوب میشود که هزینه بالا و گران بودن آن شاید تنها عیب این ماده به شمار بروند.

اینه اونله دندان (inlays and onlays)

برای ترمیم دندان با استفاده از این ماده نیاز است تا دندانها قالب گیری شوند و اطمینان حاصل شود که اینه اونله متناسب با فرم دندان آسیب دیده ساخته میشود. این ماده از طلا و یا سرامیک ساخته شده و از دوام و استحکام بالایی برخوردار است. به طورکلی اینه اونله زمانی مورد استفاده میگیرد که بنابر تصمیم متخصص ترمیم دندان روی یک یا چند دندان روکش کشیده شود. 

آیا روکش پس از ترمیم دندان الزامی است؟

روکش به استحکام و دوام دندان ترمیم شده کمک نموده و از آن محافظت مینماید. همچنین ظاهری طبیعی و زیبا به آن میبخشد. استفاده از روکش بستگی به عادات بیمار، ساختمان دندان و شرایط دندانها دارد. به طور کلی برای پوسیدگی‌ های جزئی پر کردن و برای پوسیدگی های بزرگ روکش توصیه میشود. روکش نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی مجدد دندان ایفا میکند. 

پوسیدگی مجدد دندان

پوسیدگی مجدد دندان تا حدود زیادی تحت تاثیر موادی است که برای ترمیم دندان و پر کردن آن مورد استفاده قرار میگیرند. برای مثال اگر از مادهای مانند آمالگام جهت ترمیم استفاده شود، به دلیل خاصیت ذاتی آلیاژ آمالگام، هر گونه فاصله جزئی و میکروسکوپی میان دندان و ماده مهر و موم میشود و امکان تجمع هر گونه باکتری و ماده غذایی از بین رفته و احتمال پوسیدگی مجددا از بین میرود. 

اما به هنگام استفاده از روشهایی که ماده بر سطح دندان میچسبد، که اصطلاحا به آن باندینگ گفته میشود، احتمال پوسیدگی مجدد همواره وجود دارد. برای نمونه همانطور که پیش از این نیز اشاره نمودیم برای چسباندن کامپوزیت به سطح دندان از نوعی نور مخصوص استفاده میشود، همین نور سبب جمع شدن ورقه‌های کامپوزیتی و ایجاد فاصلهای هرچند جزئی میان ماده و دندان میشود که احتمال پوسیدگی مجدد را افزایش میدهد.

پوسیدگی مجدد دندان پس از روکش کردن و ترمیم دندان رابطه مستقیم و مهمی با نحوه انجام کار آن توسط دندان پزشک دارد، به همین دلیل است که همیشه توصیه میکنیم برای درمان همیشه به یک دندانپزشک متخصص با تجربه و حرفه ای مراجعه کنید.

ترمیم دندان به صورت خانگی یا طب سنتی امکان‌پذیر است؟

استفاده از روش‌های خانگی در استحکام و سلامت دندان‌ها میتوانند بسیار موثر باشند، شما با رعایت نکات بهداشتی و رسیدگی منظم به دندان های خود و البته با مصرف برخی مواد غذایی میتوانید پوسیدگی، زرد شدن و به خطر افتادن سلامتی دندان هایتان را به تاخیر بیاندازید ولی اگر دندانتان سلامت خود را از دست داده باشد نمیتوان با روش های خانگی و سنتی دندانتان را درمان کنید.

همینطور که خواندید در اکثر مواقع نیاز است که بافت پوسیده دندان تراشیده شود و این قبیل کارها جدای نیاز به تخصص و تجربه تجهیزات حرفه ای نیز نیاز دارد که خب میتوان گفت نمیتوانید از آنها در خانه استفاده کنید.

روش های ذیل برای افزایش طول عمر و سلامتی دندان ها بسیار توصیه میشود:

  • با خوردن شیر و ماست و مواد غذایی که دارای ویتامین D و کلسیم هستند میتوانید از پوسیدگی دندان‌های خود جلوگیری کنید.
  • استفاده از آدامسهای بدون قند در تشکیل مجدد مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان نقش به‌سزایی دارد.
  • استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای سلامت دندان‌ها توصیه می‌شود.
  • روغن کنجد، نارگیل و عصاره شیرین بیان مانع از تجمع باکتریها در دهان میشود.
  • رسیدگی بهداشتی نظیر کشیدن نخ دندان، استفاده از مسواک استاندارد و استفاده از دهان‌شویه شانس حضور باکتری هارا در دهان و لا به لای دندان هارا کمتر میکند که با عدم حضور باکتری ها دندان ها کاملا  از خطر پوسیدگی در امان هستند

مزایا، معایب و عوارض ترمیم دندان

ترمیم دندان سبب استحکام و افزایش طول عمر دندان شده، زیبایی ظاهری صورت و لبخندتان را به شدت افزایش میدهد. ترمیم دندان عوارض خاصی به دنبال ندارد و این عمل در واقع درمان دندان هایتان محسوب میشود که عدم رسیدگی و ترمیم آن شدت آسیب دیدگی دندان بیشتر شده و به طور حتم فرایند ترمیم سخت تر، طولانی تر و پر هزینه تری را برایتان رقم میزند

دندان پوسیده

هزینه ترمیم دندان

شرایط دندانتان، شدت آسیب دیدگی، تعداد دندان هایی که نیازمند ترمیم هستند، نوع ماده به کار رفته برای ترمیم دندان و روش ترمیم فاکتور های کاهش دهنده و یا افزایش دهنده هزینه ترمیم دندان هستند. شما میتوانید با تماس و دریافت نوبت ویزیت نسبت به مشاوره در خصوص انتخاب نوع روش ترمیم و هزینه ها با متخصص کلینیک ما صحبت کنید.

در این مقاله سعی شد تا به سوالات پرتکرار و موارد کلی مربوط به ترمیم دندان بپردازیم و اگر نکته و یا موردی در ذهن دارید که در خصوص آن صحبتی نشد میتوانید با مطرح کردن آن در قسمت نظرات پاسختان را از ما دریافت نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس