عصب کشی دندان

عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان، به عمل خارج کردن ریشه یک دندان، تمیز کردن کانال آن و پر کردن آن گفته می‌شود. با این روش درمان دندان در دهان می‌ماند و فقط عصب آن از بین برده می‌شود. در این مقاله به تمام جزئیات عصب کشی دندان، روش انجام آن، مراقبت‌های بعد از عمل عصب کشی و هزینه‌های آن پرداخته می‌شود. اگر در ناحیه فک دندان های خود احساس درد میکنید و احتمال میدهید که دندانتان دچار پوسیدگی شده است و نیاز به درمان دارد با ادامه مطلب همراه ما باشید.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چیست؟

دندان از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود؛ تاج دندان و قسمت ریشه. تاج در خارج لثه قرار دارد و خود از دو بخش مینا و عاج تشکیل می‌شود. در زیر تاج دندان اتاق پالپ قرار دارد که رگ‌های خونی نیز در آن قرار دارند. اگر پوسیدگی دندان به بخش پالپ دندان برسد، باید برای درمان آن عصب کشی انجام شود. عصب کشی به از بین بردن پوسیدگی‌های دندان، رفع عفونت‌های آن و در نهایت ترمیم دندان خراب گفته می‌شود.

از کجا بفهمیم دندان به عصب کشی نیاز دارد؟

همانطور که می‌دانید، معمولا درد دندان زمانی دائمی می‌شود که پوسیدگی دندان به ریشه برسد و عصب دندان دائما در حال تحریک باشد. معمولا قبل از این مرحله پوسیدگی دندان در مراحل جزئی قرار دارد و کمتر کسی به فکر درمان در این مرحله می‌افتد. اما بهتر است بدانید که باید درمان را قبل از این مرحله شروع کنید تا هم سریع‌تر درمان انجام شود و هم هزینه کمتری داشته باشد. 

اما در حالت کلی زمانی که پوسیدگی به ریشه دندان برسد و درد دائمی باشد، باید تحت نظر دندانپزشک متخصص عصب کشی انجام شود. در این مرحله معمولا استفاده از مسکن‌ها نیز درد را از بین نبرده و درد شدیدی در اطراف دندان خراب احساس می‌شود. 

مراحل عصب کشی دندان

برای عصب کشی دندان پس از مراجعه به دندانپزشک و دریافت ویزیت، درمان با تزریق بی‌حس‌کننده شروع می‌شود. معمولا عصب کشی بدون بی حسی انجام نمی‌شود. پس از این که دندان شما بی‌حس شد، نوبت به خالی کردن دندان و خارج کردن عصب دندان پوسیده می‌رسد. خالی کردن دندان پوسیده تا رسیدن به قسمت ریشه دندان انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که هر چه درمان دندان آسیب‌دیده را زودتر شروع کنید، هزینه و زمان درمان کمتر خواهد شد.

پس از خالی کردن پوسیدگی‌های دندان، دندانپزشک باید کانال دندان را خالی کند. دندان‌ها معمولا به شکل دندان تک کانال یا دندان دو کانال هستند. مهمترین مرحله در عصب کشی دندان، خالی کردن آن با استفاده از یک وسیله به نام روتاری است که با چرخش خود کانال دندان را تمیز می‌کند.

پس از اینکه کانال‌های دندان تمیز شدند، معمولا دندانپزشک با استفاده از رادیوگرافی دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از خالی شدن کانال‌ها به شکل کامل اطمینان حاصل کند. حال که دندان به شکل کامل خالی شده است، نوبت به پر کردن دندان می‌رسد.

پر کردن دندان 

پر کردن دندان با دو ماده انجام می‌شود که یکی از آن‌ها همرنگ دندان و یکی دیگر غیر همرنگ و سیاه است. ماده سیاه‌رنگ آمالگام نام دارد که استحکام آن بیشتر است و جنس فلزی دارد. این ماده معمولا برای دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

ماده سفید رنگ که جنس آن کامپوزیتی است، همرنگ دندان است و از لحاظ زیبایی بهتر است آمالگام است. اما استحکام کامپوزین کمتر است.

جراحی ریشه

درد انجام عصب کشی

در صورتی که پس از عصب کشی دندان مراقبت‌های لازم را انجام دهید، درد زیادی را احساس نخواهید کرد. ممکن است حساسیت دندان درمان شده بیشتر شده و چند روز نیاز به مراقبت داشته باشد. بهتر است پس از درمان نیز تا چند روز با دندانپزشک در ارتباط باشید. معمولا برای از بین رفتن دردهای احتمالی دندانپزشک مسکن‌های معمولی مانند ایبوپروفن تجویز می‌کند. معمولا در عصب کشی تخصصی فرد درد زیادی را احساس نمی‌کند.

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

پس از عصب کشی دندان باید از آن دندان نیز مانند دندان‌های معمولی دیگر مراقبت شود. استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان‌شویه برای دندان‌های عصب کشی شده نیز ضروری است. همچنین بهتر است دندان خود را تحت فشار زیاد قرار ندهید.

آیا بعد از انجام عصب کشی روکش کردن دندان الزامی است؟

انتخاب روکش کردن دندان بعد از عصب کشی دندان اختیاری است. توصیه‌ای که می‌شود این است که برای دندان‌هایی که میزان پوسیدگی آن‌ها زیاد است و تخریب شده باشند، پس از عصب کشی بهتر است از روکش استفاده شود تا عمر دندان بیشتر باشد و مقاومت بیشتری داشته باشد.

سطح پوسیدگی دندان و عصب کشی

پوسیدگی دندان از جمله بیماری‌هایی است که نیاز به عصب کشی دارد. پوسیدگی دندان معمولا با درد همراه است و حساسیت دندان را به مواد غذایی سرد و گرم و شیرین افزایش می‌دهد. بهتر است قبل از اینکه پوسیدگی دندان موجب تخریب کامل آن شود، با دندانپزشک در مورد عصب کشی آن مشورت نمایید.

بسیار مشاهده شده است که با دیر مراجعه کردن برای درمان دندان پوسیده، شدت پوسیدگی به قدری بالا بوده است که بیمار مجبود به کشیدن دندان به صورت کامل و استفاده از ایمپلنت شده است

عصب کشی دندان‌های عفونی چگونه انجام می‌شود؟

در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است باکتری‌های موجود در دهان به دندان راه پیدا کنند و این عمل موجب تشکیل عفونت در داخل دندان شود. دندان عفونت کرده موجب دردهای دیگری مانند حالت تهوع، سردرد، تنگی نفس، ورم صورت ومی‌شود. برای درمان دندان‌های عفونت کرده، راه‌های متعددی وجود دارد که یکی از آن‌ها عصب کشی دندان عفونی است.

عصب کشی دندان عفونت کرده

در صورتی که میزان عفونت دندان زیاد باشد، بهتر است ابتدا با استفاده از آنتی‌بیوتیک عفونت دندان از بین برده شود و سپس عصب کشی انجام شود.

هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

هزینه عصب کشی دندان بستگی به تعداد کانال‌های دندان، تعداد دندان‌هایی که تحت درمان قرار می‌گیرند، شدت پوسیدگی و همچنین نوع دندان نیز در هزینه عصب کشی دندان موثر است. دندان‌های عقبی که دسترسی به آن‌ها دشوارتر است، هزینه عصب کشی بیشتری نسبت به دندان‌های جلویی دارند.

شما به طور کلی ۳ هزینه کلی برای عصب کشی دندان باید پرداخت کنید که شامل موارد ذیل است:

 • هزینه عکس رادیولوژی
 • هزینه جراحی و عصب کشی
 • و هزینه روکش کردن دندان پس از عصب کشی

هزینه عصب کشی مجدد دندان چقدر است؟

در بعضی از موارد ممکن است پس از کشیدن عصب دندان، دندانی که عصب کشی و پر شده است، بنا به دلایلی مانند ناشناخته ماندن ساختار درونی دندان، تاخیر در طول درمان و عفونت ثانویه ونیاز به درمان و عصب کشی مجدد داشته باشد.

در این موارد معمولا متخصص جراح درمان ثانویه را انجام می‌دهد. با توجه به اینکه در عصب کشی دندان برای بار دوم پیچیدگی عمل بیشتر است و مدت زمان بیشتری نیز برای جراحی عصب دندان نیاز است (به ویژه در مواقعی که کانال‌های غیرعادی در دندان موجود باشند) انتظار می‌رود که هزینه عصب کشی مجدد بیشتر باشد. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود برای عصب کشی دندان‌های آسیب دیده به یک متخصص عصب کشی دندان با تجربه مراجعه نمایید.

عصب کشی دندان کودکان

هرچند دندان کودکان شیری بوده و دندان‌های جدید جای دندان‌های خراب را خواهد گرفت، اما با توجه به این که کودکان نیز برای خوردن راحت غذا و همچنین درست حرف زدن نیاز به دندان‌های سالم دارند، بنابراین برخی از دندانپزشک‌ها عصب کشی دندان را برای کودکان نیز تجویز می‌کنند.

بیماری‌هایی که درمان آن‌ها عصب کشی است

در مورد بیماری‌های زیادی ممکن است دندانپزشک “عصب کشی دندان” را تجویز کند. شایع‌ترین مواردی که عصب کشی برای آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • درد شدید دندان به صورت خود به خودی
 • احساس درد ناگهانی دندان در شب
 • احساس درد شدید در هنگام نوشیدن نوشیدنی‌های سرد و گرم
 • احساس درد در هنگام خوردن مواد غذایی 
 • تغییر رنگ دندان که نشان از پوسیدگی دندان است
 • ورم لثه و در بعضی از موارد خارج شدن چرک و عفونت از دندان

عمر دندان پس از عصب کشی چقدر است؟

دندان‌هایی که عصب کشی و پر می‌شوند، فقط بافت درون آن‌ها برداشته می‌شود؛ بنابراین اگر به شکل اصولی و توسط متخصص تحت درمان قرار گرفته باشند، مدت زمان بسیار زیادی می‌توانند دوام بیاورند.

عصب کشی با لیزر

با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های جدیدی به علم دندانپزشکی نیز وارد شده‌اند. امروزه عصب کشی با لیزر نیز انجام می‌شود که مزای خاص خود را دارد. از جمله این مزایا می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

 • ضد عفونی شدن بهتر دندان و کانال‌ها
 • بند آوردن خون دندان در صورتی خونریزی داشته باشد
 • عقیم‌سازی کامل ریشه دندان به خصوص در کانال‌های فرعی
 • از بین بردن کامل لایه‌های آلوده در دندان

مشاوره با متخصص و دندانپزشک

هرچند در این مطلب سعی شد بیشتر مسائل مربوط به عصب کشی دندان و سوالات پرتکرار شرح داده شود، اما برای شروع درمان بهتر است با متخصص نیز مشورت نمایید. در بعضی از موارد خاص مانند عصب کشی دندان پر شده و یا دندان‌هایی که شرایط خاصی دارند، مشاوره با دندانپزشک حتما باید انجام شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس