دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان

در صورتی که دندان‌های فرزندتان به تازگی دچار مشکل شده و می‌خواهید به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید، باید از ویژگی‌های دندانپزشک اطفال خوب و ماهر مطلع شوید. و در این مقاله وظایف، خدمات مورد ارائه و به طور کلی هر آنچه که درباره دندانپزشک کودکان باید بدانید توضیح داده شده است، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

دندانپزشک کودکان کیست؟

دندان پزشک اطفال در واقع دندانپزشکانی ماهر و باتجربه در زمینه تشخیص و درمان مشکلات دهان و دندان کودکان هستند. این افراد خدمات مختلفی ارائه داده و به خوبی با بیماری‌های دهانی متداول در بین کودکان آشنا هستند. در نتیجه حتی اگر فرزندتان کوچک است و نگران درد کشیدن وی هستید، نگران نباشید؛ چرا که دندانپزشکان اطفال در کار خود ماهر بوده و به بهترین شکل می‌توانند با آن‌ها ارتباطی دوستانه برقرار کنند.

اهمیت مراجعه به دندانپزشک کودکان زمانی بروز می‌کند که کودک به مرور در سن 6 یا 7 سالگی شروع به از دست دادن دندان‌های شیری خود می‌کند. در صورتی که فرزندتان از دندان‌هایش به خوبی مراقبت نکند، با مشکلات بسیاری اعم از پوسیدگی، بیماری‌های مختلف دهانی و غیره مواجه خواهد شد. پوسیدگی دندان‌ها در دوران کودکی امری بسیار رایج بوده و جزو متداول‌ترین مشکلات دهانی در بین اطفال به شمار می‌رود.

البته دندانپزشکان کاربلدی که می‌توانند با کودکان ارتباط خوبی بگیرند و دندان‌هایشان را ترمیم کنند نیز برای این کار گزینه خوبی هستند. اما جهت اطمینان بیشتر، بهتر است از دندانپزشک کودکان برای درمان مشکلات دهانی فرزنداتان مراجعه کنید. همچنین از لحاظ آکادمیک، دندانپزشک کودکان به مدت دو سال دروس مربوط به بهداشت دهان و درمان کودکان را مطالعه کرده و نسبت به سایر دندانپزشکان آگاهی بیشتری دارد.

دندانپزشک متخصص اطفال چه وظایفی دارد؟

دندانپزشک کودکان به طور کلی مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان نوجوانان و کودکان را انجام می‌دهند. به عبارتی در زمینه مشکلات دهانی کودکان و اطفال تخصص داشته و از روند درمان‌شان اطلاع کامل دارند. برخی از مشکلات متداولی که دندانپزشک کودکان آن‌ها را معالجه می‌کند، عبارتند از:
• معاینه بهداشت دهان و دندان
• تمیز کردن دندان‌ها
• تشخیص و درمان زودهنگام جهت صاف کردن دندان‌ها
• ترمیم حفره‌های دندان
• ترمیم آسیب‌های دندانی اعم از شکستگی و جابه‌جایی دندان
• کنترل و درمان بیماری لثه
• تشخیص زودهنگام بیماری‌های دهان و دندان ناشی از دیابت، آسم و غیره

چرا مراجعه به دندانپزشک کودکان مهم است؟

سلامت دهان و دندان نقش بسیار مهمی در سلامت تمام بدن دارد چرا که دهان، محل ورود عوامل متعدد به بدن است. بنابراین در صورتی که دهان به باکتری‌ها آلوده باشد، امکان به وجود آمدن بیماری‌های دیگر نیز افزایش می‌یابد. از طرفی دیگر، ایجاد عادات خوب دندانپزشکی همانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غیره از همان سنین کودکی بسیار مهم بوده از به وجود آمدن عفونت در دهان و سایر نقاط بدن جلوگیری می‌کند.
همچنین یکی دیگر از نکات مهم، اهمیت ویژه مراقبت از دندان‌های رو به رشد کودکان است. بنابراین با مراجعه به دندانپزشک کودکان و راهنمایی‌های والدین می‌توان این عادات خوب را در کودک ایجاد و برای یک عمر او را برای داشتن دندان‌هایی زیبا و سالم راهنمایی کرد.

4 ویژگی دندانپزشک کودکان ایده‌آل

در صورتی که برای فرزند خود به دنبال دندانپزشک کودک خوبی هستید، حتماً ویژگی‌هایی که در ادامه آمده است را مدنظر قرار دهید تا بهترین فرد را جهت درمان دندان‌های کودکتان انتخاب کرده باشید.

 صبوری در برابر بی‌قراری کودکان

مراجعه به دندانپزشک برای برخی از بزرگسالان خوشایند نیست، چه بماند برای کودکان! دندانپزشک اطفال از این موضوع به خوبی آگاه بوده و با بی قراری‌ها و اخلاق‌های خاص کودکان به راحتی کنار می‌آیند. حتی برخی از دندانپزشکان کودک مطب خود را به صورتی ویژه طراحی و تزئین می‌کنند تا به محیطی جذاب برای کودکان تبدیل شود.

زمان ویزیت مناسب

به طور کلی دندانپزشکان اطفال پیشنهاد می‌کنند که کودک خود را 6 ماه پس از اولین دندان یا حداکثر 12 ماه بعد برای مراجعه به مطب دندانپزشکی ببرید. چرا که در این هنگام به خوبی تمامی مشکلات را می‌توان تشخیص و نسبت به درمان‌شان اقدام کرد. همچنین اولین ویزیت وابسته به سن کودک و نوع معاینه زمانی بین 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد.

توصیه دندان پزشک به کودک

بررسی کامل بهداشت دندان‌ها و دهان

دندانپزشک باید به طور کامل رشد دندان‌ها، لثه‌ها، فک و سایر بخش‌های دهان را بررسی کند تا از عدم وجود مشکل خاصی مطمئن شود. همچنین در صورتی که پلاک، جرم یا لکه خاصی در دندان‌ها وجود داشته باشد، وی با انجام پولیش یا سایر روش‌ها نسبت به تمیز کردن دندان‌ها اقدام نماید.
دندانپزشک اطفال به طور عادی از دندان‌های شیری عکس با اشعه ایکس نمی‌گیرند، مگر در مواقعی که به پوسیدگی دندان شک کرده یا نیاز به بررسی ریشه دندان داشته باشند. اما همانطور که می‌دانید این کار برای بچه‌های خردسال خوب نبوده و حدالامکان نباید آن را انجام داد.

 ارائه توصیه‌های بهداشتی

دندانپزشک کودکان در صورتی که بتواند با کودک ارتباط مؤثری بگیرد، بهترین فرد برای ارائه توصیه‌های بهداشتی دهان و دندان است. بنابراین به ارتباط صمیمانه دندانپزشک و کودکتان توجه ویژه‌ای داشته باشید تا فرزندتان به خوبی به توصیه‌های وی اعم از مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و غیره عمل کند. بنابراین سعی کنید در ابتدا دندانپزشک کودک خوبی برای فرزندتان انتخاب کنید تا با هر مراجعه پیوند میان آن‌ها قوی‌تر شده و در نتیجه بی‌قراری کمتری در کودک‌تان به وجود بیاید.

مهم‌ترین خدمات دندانپزشک کودکان

تا این بخش از مقاله به خوبی با ویژگی‌ها و وظایف دندانپزشک اطفال آشنا شدید، در ادامه به بررسی خدمات مورد ارائه توسط این دندانپزشکان پرداخته و توضیحات لازم را ارائه می‌کنیم. مهم‌ترین خدمات عبارتند از:

عصب کشی

در صورتی که میزان پوسیدگی دندان شیری پیشرفت زیادی کرده و سبب عفونت شود، از درمان‌های رایج برای این مشکل می‌توان به عصب کشی اشاره کرد. به طور کلی در صورتی که پیشرفت عفونت زیاد باشد، حتی ریشه دندان را نیز خارج می‌کنند. البته در برخی اوقات نیز تنها بافت پالپی تاج دندان را خارج می‌کنند تا از میزان درد کاسته شود.

توصیه دندان پزشک به کودک

شیاربندی

یکی از مشکلاتی که ممکن است از والدین به بچه‌هایشان به ارث برسد، وجود شیارهای عمیق در بین دندان‌ها است. این موضوع به هنگام غذاخوردن اغلب کودکان را با مشکل مواجه کرده و برای رفع آن، دندانپزشک کودکان نسبت به شیاربندی اقدام می‌کند. در این کار از موادی پلاستیکی به نام سیلانت استفاده می‌شود که خطر خاصی نداشته و تنها جویدن و غذا خوردن را برای کودک راحت می‌کند.

باندینگ

اگر در اثر برخورد با جسمی سخت یا حتی زمین افتادن، دندان فرزندتان دچار شکستگی و آسیب شده نگران نباشید چرا که با استفاده از روش باندینگ به سادگی قابل ترمیم است. در این روش از مواد خاصی که با دندان‌های شیری هم‌رنگ است استفاده شده و همچنین به دلیل مقاومت خوبی که دارند تا چندین سال کودک‌تان را همراهی می‌کنند. البته در صورتی که به هر دلیلی دندان شیری زودتر از زمان عادی بیوفتد از نگهدارنده فضا می‌توان برای عدم ایجاد اختلال در رشد دندان‌های دائمی استفاده کرد.

فلوراید تراپی

اهمیت استفاده از فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها غیر قابل چشم پوشی بوده و به همین خاطر بهتر است هر چند ماه یکبار فرزندتان را جهت فلوراید تراپی به مطب دندانپزشکی کودکان ببرید. این ماده به خوبی تمامی باکتری‌هایی که ممکن است سبب پوسیدگی دندان شود را از بین برده و دندان‌هایی سالم به فرزندتان هدیه می‌کند.

جرم‌گیری

در صورتی که فرزندتان عاشق شیرینی و شکلات باشد با پوسیدگی دندان احتمالا مواجه خواهد شد! یکی از کارهایی که برای جلوگیری از این کار می‌توان انجام داد، جرم‌گیری است. با استفاده از این روش به خوبی می‌توانید پلاک‌های باقی مانده در دهان کودک را پاکسازی و از این پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

جرم گیری دندان کودکان

ارتودنسی

در صورتی که دندان‌های کودکتان یکدست و منظم نباشد، استفاده از روش ارتودنسی بدون شک اولین راه دندانپزشک کودکان برای رفع این مشکل است. با استفاده از ارتودنسی به راحتی می‌توان دندان‌ها را در یک ردیف به صورت کاملا منظم قرار داد تا در آینده فرزندتان دندان‌هایی زیبا و سالم داشته باشد.

دندان شیری و 2 روش‌های مراقبت از آن‌ها

دندان‌های شیری در واقع اولین دندان‌های کودک بوده که حدود 4 تا 7 ماهگی این دندان‌ها شروع به رشد کرده و در سن 6 تا 7 سالگی شروع به افتادن می‌کنند. در این چند سال برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری و بروز مشکلات متعدد دهانی، باید یک سری نکات را رعایت کنید که عبارتند از:

 مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

مهم‌ترین مورد برای مراقبت از دندان‌های شیری کودک مسواک زدن به صورت مرتب است. برای این کار کافیست مسواک مخصوص کودک را تهیه و با استفاده از آب و خمیر دندان به آرامی دندان‌های او را مسواک کنید. همچنین زمانی که دندان‌های کودکتان به خوبی رشد کرده و یکدست شده، حتما استفاده از نخ دندان را نیز به وی یاد دهید.
در انتخاب خمیردندان نیز با دندانپزشک کودکان مشورت کنید تا وی بهترین خمیر دندان را برحسب نوع دندان‌های کودکتان پیشنهاد دهد. برخی از دندانپزشکان خمیردندان‌های حاوی فلوراید را به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد می‌کنند که در رشد دندان‌ها نیز تأثیر مثبتی دارد.

 عدم شیردهی شبانه

یکی از مواردی که سبب پوسیدگی دندان نوزادان می‌شود، خواباندن نوزاد با شیشه شیر یا شیردهی شبانه است. چرا که قند موجود در شیر به مینای دندان آسیب وارد کرده و در نتیجه سبب پوسیدگی آن می‌شود. از سایر مشکلات شیردهی شبانه می‌توان به تغییر رنگ و ایجاد حفره در دندان‌های شیری اشاره کرد.

جمع بندی

دندانپزشک کودکان به دندانپزشک متخصص در زمینه بیماری‌های دهان و دندان کودکان گفته می‌شود که در این زمینه تحصیل کرده است. دندانپزشک اطفال به طور کلی وظایف متعددی از جمله بررسی کامل وضعیت سلامت دندان‌ها، تمیز کردن دندان‌ها و غیره بوده و همچنین باید به هنگام ویزیت، وقت و صبوری کافی برای کودکتان داشته باشد. دکتر رها رادفر خدمات کلی یک دندانپزشک کودک را شامل ارتودنسی، شیاربندی، باندینگ و غیره بوده که با ملایمت تمام صورت می‌گیرد را ارائه میدهد. مراقبت از دندان‌های شیری نیز برخلاف تصور عمده افراد بسیار مهم بوده و به همین سبب باید از سنین پایین در کودکتان عادت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را ایجاد کنید.

سوالات متداول

آیا لبخند لثه ای در کودکان عوارض دارد؟

بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا درمان لبخند لثه ای کودک را به طور تخصصی بررسی کند.گاهی اوقات شدت مشکل کم است ممکن است با رشد کودک،لبخند لثه ای درمان شود ولی اگر شدت لبخند لثه ای زیاد باشد باید درمان ارتودنسی سریعا شروع شود.

ابتدا کدام دندان های کودک درمی آید؟

در7-6 سالگی 4 دندان دائمی در فک پایین و 4 دندان آسیای اول دائمی در قسمت های خلفی فک بالا و پایین می رویند.

آیا دندان شیری نیاز به پر کردن دارد؟

بله ، پرکردن دندان از گسترش عفونت جلوگیری میکند همچنین دندان های شیری به کودک کمک میکند بهتر صحبت کند و دندان های شیری پوسیده میتواند بر رشد دندان های دائمی نیر تاثیر میگذارد.

تماس