ونیر و یا کامپوزیت دندان چیست؟

بدون شک داشتن دندان‌هایی زیبا و بدون عیب در زیبایی ظاهری هر فردی تاثیر بسیار زیادی دارد. داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی تمیز و براق اعتماد به نفس فرد را افزایش می‌دهد و زیبایی صورت او را دو چندان می‌کند. با توجه به پیشرفت روزافزون علم دندانپزشکی و ارائه روش‌های جدید در این حوزه، راه‌های بسیاری برای ترمیم دندان‌ها و از بین بردن عیب و نقص‌های مربوط به دهان و دندان وجود دارد. یکی از این روش‌ها ونیر دندان است. ونیر دندان و برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها، تغییر رنگ آن‌ها، زیبایی و درخشان کردن دندان‌ها به مدت طولانی بسیار کاربردی است.

ونیر کامپوزیت چیست؟

در ادامه با معرفی کامل این روش و با مزایای، هزینه‌ها و روش انجام آن آشنا می‌شویم. اگر به دنبال راهی برای افزایش زیبایی دندان‌های خود هستید، و یا میخواهید که با روش ونیر بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان در واقع نوعی روکش‌ مخصوصی هستند که به رنگ خود دندان بوده (این امکان وجود دارد که رنگ ونیر را خود بیمار انتخاب کند) و برای از بین بردن فاصله بین دندان ها، اصلاح طرح لبخند، تغییر رنگ دندان‌ها، ترمیم شکستگی دندان و اصلاح جزئی و درکل برای زیباتر کردن دندان‌ها بر روی آن‌ها قرار داده می‌شوند. این روکش‌ها بسته به نوع ترمیم دندان‌ها، به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم اعمال می‌شوند.

ونیر مستقیم

ونیر مستقیم دندان برای از بین بردن ایرادات کوچک و جزئی دندان‌ها، زیبایی ظاهری و یک‌دست و یک‌رنگ کردن دندان‌ها به کار برده می‌شود. این روش معمولا در یک جلسه انجام می‌شود و در مواردی مناسب است که ریشه دندان سالم بوده و مشکل دندان مربوط به ظاهر آن و در حد جزئی باشد.

ونیر غیر مستقیم

ونیر غیر مستقیم با توجه به این‌که دوام بیشتری دارد، زیبایی آن بیشتر است و بافت دندان را نیز بهتر حفظ می‌کند، کاربردی‌تر از روش مستقیم است. این روش برای درمان دندان افراد دیابتی، دندان‌هایی که به شدت تغییر رنگ داده‌اند و از لحاظ چیدمان نیز مشکل دارند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه کار کامپوزیت دندان ورزشکاران و فوتبالیست ها – دکتررهارادفر

نصب ونیر دندان

انواع ونیر دندان کدام‌ها هستند؟

ونیر دندان به دو دسته ونیرهای سرامیکی و ونیر کامپوزیت تقسیم‌بندی می‌شود. به گفته دندانپزشکان و متخصصان، تهیه و استفاده از ونیر سرامیکی دشوارتر است و مدت زمان بیشتری برای استفاده از ونیر سرامیکی بر روی دندان‌ها نیاز است. در ونیر دندان معمولا دندانپزشک لایه نازکی از مینای دندان را برداشته و به آزمایشگاه می‌فرستد و بر اساس آن ونیر طراحی می‌شود. در نهایت نیز پس از ترمیم دندان، با استفاده از سیمان رزین به دندان متصل می‌شود. در ادامه این دو نوع ونیر را بررسی می‌کنیم.

ونیر سرامیکی

ونیر سرامیکی که معمولا با نام ونیر لمینت شناخته می‌شود، برای سفید کردن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدن دندان‌ها به کار برده می‌شود. برای استفاده از این روش اندازه‌گیری ابعاد دندان با استفاده از سیستم‌های سه بعدی با عنوان CAD-CAM انجام می‌شود. پس از اندازه‌گیری، خمیر ونیر در کوره مخصوص پخته و آماده می‌شود.

در چه مواردی از ونیر سرامیکی استفاده می‌شود؟

 • تغییر رنگ در دندان‌ها یا بی‌رنگی دندان‌ها
 • پر شدگی دندان‌ها توسط رزین
 • ساییدگی شدید دندان‌ها
 • وجود لب‌پریدگی یا شکستگی در دندان‌ها
 • وجود فاصله در بین دندان‌ها

مشاوره ونیر دندان

ونیر کامپوزیت

در ونیر کامپوزیت بر خلاف ونیر سرامیکی، دندان تراشیده نمی‌شود و لایه کامپوزیتی با استفاده از اشعه بر روی دندان قرار داده می‌شود. این نوع ونیر دندان درخشندگی خوبی دارد و از لحاظ قیمت نیز نسبت به نوع سرامیکی هزینه کمتری دارد.

برای دندان‌هایی که دارای شکستگی‌های کوچک هستند و یا ترک‌های ریزی بر روی آن‌ها ایجاد شده باشد استفاده از کامپوزیت توصیه می‌شود. ونیر کامپوزیتی نیز به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌شود. در روش مستقیم کامپوزیت دندان در یک جلسه و در مطب دندانپزشک انجام می‌شود اما در روش غیر مستقیم پس از اینکه مواد در آزمایشگاه ساخته شد، برای نصب بر روی دندان‌ها به مطب فرستاده می‌شود. (زمان بیشتری میبرد)

نسل جدید ونیر کامپوزیت

نسل جدید ونیر دندان که مورد استفاده قرار می‌گیرد، کامپوزیت آی پی اس (IPS) است. در ساختار این نوع کامپوزیت‌ها ذرات سرامیکی به کامپوزیت افزوده شده است که هم استحکام کامپوزیت را افزایش می‌دهد و هم درخشندگی بیشتری نسبت به نوع معمولی کامپوزیت‌ها دارد.

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

به غیر از مواردی که دندان‌های فرد دارای التهاب و عفونت باشد، معمولا برای بیشتر افراد می‌توان از ونیر دندان استفاده کرد. البته بهتر است برای این کار با یک متخصص مشورت نمایید. ونیر دندان کامپوزیتی مزایایی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • از نظر اجرای و نصب بر روی دندان، استفاده از کامپوزیت بسیار آسان است و به غیر تراش بسیار ریزی که بر روی دندان داده می‌شود، فشار خاصی بر روی دندان‌ها وارد نمی‌شود.
 • اگر در اثر فشار زیاد شکستگی یا لب‌ پریدگی بر روی دندان ایجاد شود، امکان ترمیم آن به راحتی وجود خواهد داشت. ترمیم ونیر دندان مانند دندان‌های معمولی انجام می‌شود و از این نظر دندانپزشک و بیمار مشکل خاصی نخواهند داشت.
 • فرم و شکل دندان‌ها در این روش به شکل طبیعی خواهد بود و تشخیص دندان معمولی با دندان‌های ونیری به سختی انجام می‌شود. (لازم به ذکر است که برای نتیجه طبیعی‌تر ونیر دندان بهتر است به کلینیک های معتبر و متخصص با تجربه مراجعه شود. هرچه میزان مهارت متخصص بیشتر باشد، دندان‌ها در نهایت به شکل طبیعی‌تر جلوه خواهند کرد.)
 • زمان درمان در این روش بسیار کوتاه است و نیاز به مراجعه‌های مکرر به مطب دندانپزشکی وجود ندارد. طول درمانی ونیر بسیار کوتاه است و این خود مزیت بسیار مهمی محسوب می‌شود.

رنگ ونیر و کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت دندان کاملا بر اساس سلیقه شما تعیین میشود و میتوانید هر رنگی که مد نظر داشتید برای دندان خود انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید برای انتخاب رنگ ونیر دندان‌های خود به رنگ مو، پوست و چشم نیز توجه داشته باشید. از طرفی باید بدانید که ونیر ها دارای چند تناژ رنگ هستند که این موضوع به شما اجازه می‌دهد بتوانید دندان‌هایی با جلوه‌ای طبیعی داشته باشید.

 

رنگ کامپوزیت دندان

هزینه ونیر دندان

تعرفه ونیر دندان با توجه به کیفیت مواد اولیه‌ای که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. علاوه بر آن میزان ایرادی که دندان دارد و فعالیت‌های تخصصی که برای درمان باید انجام شود، در تعیین قیمت ونیر دندان موثر هستند. طبیعی است که هرچه میزان شکستگی و کج بودن دندان‌ها بیشتر باشد، هزینه درمان نیز بیشتر خواهد بود.

در مورد مقایسه ونیر کامپوزیتی و ونیر لمینت، معمولا هزینه کامپوزیت دندان کمتر است. یکی از علل پایین بودن این نوع ونیر دندان، این است که ونیر در مطب دندانپزشک ساخته می‌شود و در یک جلسه انجام می‌شود. به این ترتیب لمینت کامپوزیتی برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه مناسب‌تر است. اما ارزان بودن همیشه خوب نیست و بدون دلیل نمی‌تواند باشد. یکی از دلایل گران بودن ونیر لمینت این است که دوام بسیار بیشتری نسبت به نوع کامپوزیت دارد. عوامل تاثیرگذار بر قیمت ونیر دندان در زیر آورده شده است.

جهت مشاهده نمونه کار کامپوزیت دندان هنرمندان کلیک کنید

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ونیر دندان

در حالت کلی هزینه ونیر دندان می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیر متفاوت باشد:

 • مهارت و تخصص دندانپزشکی که به آن مراجعه می‌کنید به نحوی دستمزد را تعیین می‌کند.
 • میزان ظرافت و کارهای تکنیکی که سازنده ونیر بر روی آن انجام می‌دهد و همچنین دندانپزشکی که آن را بر روی دندان شما نصب می‌کند.
 • نوع بیمه‌ای که از آن استفاده می‌کنید. با توجه به اینکه اکثر بیمه‌ها هزینه‌های دندانپزشکی را به شکل کامل تحت پوشش قرار نمی‌دهند، بنابراین میزان حمایت بیمه می‌تواند در هزینه ونیر متفاوت باشد.
 • نوع و کیفیت موادی که در ساخت ونیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال وجود سرامیک در ساختار ونیر هزینه آن را بیشتر خواهد کرد و هزینه رزین‌های کامپوزیتی کمتر است.
 • مهمترین عامل در تعیین هزینه شما نقش دارد، تعداد دندان‌هایی است که می‌خواهید آن‌ها را ونیر کنید. طبیعی است که هرچه تعداد دندان بیشتری تحت درمان قرار بگیرد، هزینه درمان نیز بیشتر خواهد بود.

پس از اینکه دانستیم ونیر چیست، نکته مهم این است که باید طول عمر آن را نیر بدانیم و در مورد نوع ونیر دندان با توجه به هزینه آن و طول عمری که دارد، تصمیم‌گیری کنیم.

طول عمر ونیر دندان

در شرایط مساعد و بدون در نظر گرفتن اتفاقاتی که ممکن است موجب تخریب دندان شوند، طول عمر کامپوزیت دندان در حدود 2 سال است و به سختی می‌تواند بیشتر از آن دوام داشته باشد. ونیر سرامیکی اما دوام بیشتری دارد و در شرایط مساعد می‌تواند حدود 5 تا 7 سال نیز ماندگاری داشته باشد.

مراقبت های لازم بعد از ونیر دندان

پس از ونیر کردن دندان‌ها برای اینکه نتیجه بهتری از آن دریافت کنید، باید مزاقبت‌های خاصی از دندان‌های خود داشته باشید. مراقبت‌های بعد از ونیر عبارتند از:

 • باید بعد از اینکه دندان‌های خود را ونیر کردید، حتما از مسواک استفاده کنید. استفاده از مسواک موجب می‌شود که مواد خورنده‌ای که موجب آسیب رساندن به دندان‌ها می‌شوند، از سطح دندان پاک شوند.
 • خوردن خوراکی‌های سخت مانند آجیل و شکستن آن‌ها با دندان می‌تواند موجب صدمه دیدن ونیر دندان شود؛ بنابراین توصیه می‌شود که در خوردن این نوع خوراکی‌ها دقت کافی را داشته باشید.
 • کامپوزیت نیز مانند دندان‌های معمولی خاصیت رنگ‌پذیری دارد. بنابراین لازم است کسانی که دندان‌های کامپوزیتی دارند، پس از صرف نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه و همچنین پس از خوردن خوراکی‌های رنگ‌دار، مسواک بزنند. اگر به مسواک دسترسی نداشتید، با آب دندان‌های خود را بشویید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است؛ علاوه بر مسواک بهتر است از نخ دندان نیز استفاده شود.
 • مراجعه به مطب دندانپزشک در بازه‌های زمانی مشخص برای مشاهده وضعیت ونیر دندان و حفظ سلامتی آن توصیه می‌شود.

نتیجه‌گیری

در نهایت پس از آشنایی با ونیر دندان و تفاوت‌های کامپوزیت و لمینت، اگر دندان‌های آسیب دیده و نامرتب دارید، به راحتی می‌توانید با این روش مشکلات آن را برطرف نمایید و دندان‌هایی یک‌دست، تمیز و براق داشته باشید.

از این رو برای کسب اطلاعات راجع به قیمت و هزینه های ایمپلنت بهتر است حتما درخواست نوبت نمایید تا با بررسی کامل شرایط شما به صورت اختصاصی توسط دکتر رها رادفر هزینه، زمان و دیگر نکات مهم را به شما بگوییم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس