جراحی لثه چیست؟

به طور کلی جراحی لثه با اهداف مختلفی به صورت سرپایی یا اعمال بی‌حسی موضعی بر روی لثه انجام میشود و علل مختلفی در این موضوع دخیل است. تجمع باکتری در دهان، لثه تحلیل رفته و دلایل دیگری مانند بیماری‌های مزمن عواملی هستند که با جراحی لثه درمان می‌شوند. در ادامه به تشریح علل و انواع جراحی لثه می‌پردازیم. 

جراحی لثه

انواع جراحی لثه

جراحی لثه برای بیماری‌های مختلف انجام می‌شود و انواع مختلفی دارد. هریک از این جراحی‌ها روند مخصوص به خود را دارند که در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

جراحی اپیکو لثه

 جراحی اپیکو همان خارج نمودن عفونت از انتهای ریشه دندان است. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از عصب کشی دندان، با مراجعه به دندانپزشک متوجه شوید که بخشی از عفونت در لثه شما باقی مانده است. در برخی موارد حتی ممکن است تا مدتها پس از عصب‌کشی همه چیز خوب و ایده آل پیش برود، اما پس از گذشت مدت زمانی مجددا عفونت عود کند. 

از علائم عفونت دندان میتوان به حساسیت دندان به ضربه اشاره نمود. همچنین وجود چرک در لثه نیز یکی دیگر از علائم است. دندانپزشک به کمک رادیوگرافی میتواند از وجود عفونت اطمینان حاصل نماید. در صورت تایید وجود عفونت در انتهای ریشه دندان، جراح لثه اقدام به جراحی اپیکو خواهد نمود.

جراحی اصلاحی لثه پیش از ساخت قالب دندان مصنوعی

زمانی که لثه توانایی نگهداری قالب دندان مصنوعی را نداشته باشد، از این جراحی به منظور اصلاح فرم لثه استفاده میشود. یکی از علل تغییر فرم و ناتوانی لثه در نگهداری قالب دندان مصنوعی میتواند گوشت اضافه باشد. به کمک این جراحی بافتهای اضافی حذف میشوند و فرم ایده‌آل برای نگهداری دندان مصنوعی به دست می‌آید. البته اصلاح فرم لثه به شدت دقت و مهارت جراح را میطلبد، زیرا گاها برای رسیدن به فرم ایده آل باید لثه بارها مورد بررسی قرار بگیرد. در این مورد باید به نزد یک متخصص جراح لثه مراجعه نمایید و مراجعه به افراد غیر متخصص به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

جراحی خارج کردن کیست و تومور از لثه

تومور و کیست لثه یا به صورت برجستگی بر روی لثه ظاهر میشوند که با معاینه دهان توسط دندانپزشک قابل تشخیص هستند، یا اینکه برای تشخیص وجود توده باید از رادیوگرافی کمک گرفت. توجه داشته باشید که تودههای خوش‌خیم و بدخیم پس از خارج شدن از لثه باید نمونه‌گیری شده و در آزمایشگاه پاتولوژی مورد بررسی قرار گیرند تا نوع و علل پیدایش آن مشخص شده و در صورت لزوم بیمار درمانهای کمکی را پیگیری نماید.

جراحی افزایش طول تاج

اگر پوسیدگی دندان به لثه رسیده باشد، باید پیش از هرگونه اقدام درمانی بر روی دندان، لثه پوسیده شده توسط جراح برداشته شود. مورد دیگر که برای درمان آن از جراحی لثه و افزایش طول تاج استفاده می‌شود، زمانی است که ارتفاع دندان برای نگهداشتن روکش مناسب نباشد. در این موارد جراح لثه بخشی از لثه را برداشته و ارتفاع تاج را افزایش میدهد.

جراحی حذف پاکت

گاها اتصال میان لثه تحلیل رفته و دندان به دلیل بیماری لثه از بین میرود. در صورت از بین رفتن این اتصال فضای خالی ایجاد میشود که باعث تجمع بقایای غذا و باکتریها در این ناحیه میشود. در این موارد لثه دچار التهاب و خونریزی میشود. در چنین مواردی معمولا بوی بد دهان نشان از نیاز بیمار به جراحی حذف پاکت دارد. در این نوع جراحی لثه جراح متخصص به ترمیم لثه پرداخته، لثه را از وجود هرگونه باکتری و بقایای غذایی پاکسازی مینماید و مجددا اتصال میان دندان و لثه را احیا میکند. 

جراحی پریودنتال لثه‌

جراحی پریودنتال حالت پیشرفته جراحی حذف پاکت محسوب میشود. به این صورت که در این بیماری علاوه بر خود لثه، استخوان فک و ریشه دندان نیز دچار عفونت میشود. اگر عفونت به استخوان و ریشه دندان برسد، بیمار علاوه بر بوی بد همواره دردی را در لثه و دهان خود احساس میکند. بالطبع به واسطه درگیر شدن ریشه دندانها، دندانها دچار لقی نیز خواهند شد. در این صورت جراحی لثه از نوع پریودنتال توسط متخصص جراح انجام می‌شود.

درواقع میتوان گفت این نوع جراحی بیشتر برای درمان ریشه دندان مورد استفاده قرار میگیرد

جراحی لیفت لثه

انواع جراحی لثه همواره خاصیت درمانی نداشته و گاهی در دسته جراحیهای زیبایی قرار میگیریند. یکی از این موارد جراحی لیفت لثه است. جراحی لیفت لثه معمولا به منظور ارتقای جذابیت و زیبایی لبخند شخص و بر روی دندانهای جلویی انجام میشود. این جراحی بسیار شبیه به جراحی افزایش ارتفاع تاج دندان است؛ از این لحاظ که در جراحی لیفت لثه نیز هدف افزایش طول دندانهای جلویی است. این جراحی معمولا همراه با عمل لمینت بر روی دهان مراجعه کننده اعمال میشود.

جراحی لیفت لثه

جراحی کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت در دسته معمولترین و شایعترین جراحی‌ های لثه و دندان قرار میگیرد. گاهی پیش از کاشت یا هم‌زمان با کاشت ایمپلنت لازم است تا بازسازی یا پیوند استخوان توسط جراح انجام شود. 

لثه تحلیل رفته و عوامل ایجاد آن

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که چه عواملی موجب تحلیل رفتن لثه میشود؟ عوامل کمک کننده به تحلیل رفتن لثه عبارتند از:

مسواک زدن غیر اصولی، گاها افراد بدون رعایت نکات صحیح مسواک زدن به صورت محکم و شدید مسواک میزنند. این موضوع باعث میشود تا بافت لثه آسیب دیده و تحلیل برود. از طرفی عدم رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان نیز موجب پیدایش این مشکل میشود. مساله دیگری که در پیدایش تمامی بیماریهای دهان و دندان تاثیرگذار است، مصرف سیگار و انواع دیگر دخانیات است. 

بیماری پریودنتال نیز سبب ایجاد مشکل در اتصال لثه و دندان و تجمع باکتری در سطح جداشده میشود. دندانهای نامرتب که پروسه مسواک زدن را دشوار میسازد در تحلیل رفتن لثه نقش مهمی را ایفا میکند.

انجام عمل پیرسینگ لب و زبان نیز موجب التهاب لثه خواهد شد. البته مانند هر بیماری دیگری درصدی را نیز میتوان به مشکلات ژنتیکی اختصاص داد.

مراحل جراحی لثه

عمل جراحی لثه معمولا در دو جلسه انجام میشود. شرح عملیاتی که در این دو جلسه انجام می‌شود به شرح زیر است:

در جلسه اول عمدتا جراح به معاینه، رادیوگرافی و تشخیص علت بیماری لثه میپردازد. پس از بررسیهای اولیه نوع درمان و عمل جراحی تعیین میشود. البته توجه داشته باشید در صورتی که بیمار علاوه بر مشکل لثه، زمینه بیماریهایی نظیر بیماری قلب، عروق و دیابت را داشته باشد، نیاز است تا با جراح یا یک پزشک متخصص مشورت نماید و در نهایت وقت جراحی تعیین میشود.

جلسه دوم و نهایی همان روز جراحی است. البته گاهی بسته به نوع جراحی و میزان شدت عفونت لثه بیمار نیاز است تا پیش از جراحی آنتی بیوتیک و مسکن تجویز شده توسط متخصص را مصرف کند که قطعا در صورت نیاز توسط جراح بیان خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لثه

توجه داشته باشید که در برخی موارد پس از اتمام جراحی جهت توقف خونریزی از پانسمان و گاز استریل استفاده میشود. نکاتی که باید به یاد داشته باشید این است که دوره استفاده از هر گاز استریل نیم ساعت است. گاهی ممکن است که خونریزی لثه شما در نیم ساعت به پایان نرسد، در این صورت شما باید جهت تعویض گاز استریل اقدام نمایید. اگر پیش از اتمام نیم ساعت و به صورت پی در پی گاز استریل را تعویض نمایید خونریزی لثه شما تشدید خواهد شد.

بعد از جراحی لثه چی بخوریم؟

خوردنی ها و نوشیدنی‌ هایی که برای دهان و دندان مضر هستند در اکثر مواقع یکسانند، اما به هنگام بیماری دندان و لثه و پس از درمان باید بیش از پیش به رعایت رژیم غذایی صحیح توجه شود. از این رو مجددا یادآور میشویم که پس از انجام عمل جراحی لثه از مصرف سیگار، نوشیدنیهای الکی، نوشیدنیهای داغ مانند چای، قهوه و…. اکیدا خودداری نمایید.

پس از انجام عمل جراحی جهت التیام لثه و جلوگیری از ایجاد التهاب میتوانید از سوپ، آبمیوه‌های طبیعی و بدون افزودنی و بستنی استفاده نمایید.

دیگر مراقبت‌های بعد از جراحی لثه

برخی دیگر از مراقبتهایی که در روزهای بعد و به مدت یک هفته انجام آنها از اهمیت بالایی برخوردار هستند عبارتند از:

  • مصرف دقیق دارو طبق دستور پزشک انجام شود.
  • استفاده از دهانشویه و شستشوی دهان در روزهای پس از جراحی (به صورت آرام و ملایم 3 یا 4 بار انجام شده و تا یک هفته تداوم یابد)
  • مانند هر عمل جراحی دیگری باید در صورت مشاهده مشکل برای معاینه و همچنین برداشتن بخیهها به پزشک جراح خود مراجعه نمایید. 

قیمت و هزینه جراحی لثه

قیمت و هزینه جراحی لثه میتواند به چند عامل مهم مثل شدت مشکل لثه، بیماری لثه، نوع عمل جراحی، تجهیزات نیاز عمل جراحی (جراحی لثه با لیزر یا معمولی) تخصص جراح و دیگر مواردی از این قبیل که در سختی عمل جراحی تاثیر گذار میباشد در هزینه جراحی لثه تاثیرگذار هستند. 

البته پیش از انجام عمل جراحی اقداماتی نظیر ویزیت، رادیوگرافی و انجام آزمایش‌هایی برای تشخیص نوع و میزان مشکل لثه صورت خواهد گرفت که در همین مرحله تمام هزینه های جراحی به بیمار اعلام شده و علاوه بر آن زمان انجام آن، طول درمان و هرگونه مشاوره دیگری که بیمار نیاز به دانستن آن داشته باشد اعلام میگردد.

امیدواریم توانسته باشیم که در این مقاله تا حد امکان به نکات مهم و کلیدی تاثیرگذار در پیدایش مشکلات لثه و روند جراحی لثه بپردازیم و پاسخگوی بخشی از سوالات شما در این خصوص بوده باشیم. اگر سوالی در ذهن دارید میتوانید با مطرح کردن آن در بخش نظرات پاسخ سوال خود را از ما دریافت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس