ایمپلنت چیست؟

از دست دادن یک یا چند دندان، از جمله مشکلاتی است که می‌تواند برای هر فردی ناخوشایند باشد، زیرا دندان‌ها رابطه مستقیمی با زیبایی دارند. حال امروزه دیگر این موضوع جای ناراحتی ندارد و شما می‌توانید به‌راحتی، ایمپلنت دندان را جایگزین دندان اصلی خود کنید.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که ایمپلنت چیست و چگونه جای دندان ازدست‌رفته را پر می‌کند؟

در پاسخ باید گفت که ایمپلنت در حقیقت یک پایه از جنس تیتانیوم است که حالت پیچ دارد و دندان‌پزشک آن را در داخل استخوان فک و در زیر لثه می‌گذارد تا بتواند روکش دندان را در جای خود ثابت کند. در حقیقت، ایمپلنت دندان یک روش دائمی و محبوب برای جایگزین دندان ازدست‌رفته است که فواید بسیاری نسبت به دیگر شیوه‌های کاشت دندان دارد.

ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت که نوعی پروتز کاشتنی به شمار می‌آید، در اکثر مواقع پایه‌ای از تیتانیوم دارد، اما گاهی اوقات این پایه از زیرکونیا نیز ساخته می‌شود. دندان‌پزشک برای قرار دادن ایمپلنت که شکلی شبیه به پیچ دارد، سوراخ‌هایی را در داخل فک ایجاد می‌کند. سپس این پیچ‌ها را به گونه‌ای که در زیر لثه قرار گیرند، جایگذاری می‌کند. این کار برای این است که در طی چند ماه، ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد.

پس از گذشت مدت‌زمانی که پایه ایمپلنت به‌خوبی در استخوان فک جایگذاری شد، نوبت به عمل جراحی دوم می‌رسد. در این مرحله، کانکتور یا اتصال‌دهنده ایمپلنت، دقیقا در قسمت بالایی پایه قرار می‌گیرد. بعد از این کار، دندان‌پزشک تاج که در حقیقت همان دندان است را در بالای اتصال‌دهنده قرار می‌دهد. دقت داشته باشید که تاج به‌واسطه یک پیچ کوچک و مواد مخصوص، به بخش زیرین متصل می‌شود.

البته دقت داشته باشید که این شیوه از ایمپلنت برای شرایط عادی است. در برخی از مواقع، فرد دندان جلو خود را از دست می‌دهد و از آنجایی که این موضوع می‌تواند در زیبایی تاثیر بسیاری داشته باشد، از ایمپلنت فوری استفاده می‌شود؛ بنابراین باید گفت شیوه‌ ایمپلنت دندان جلو که از نوع فوری است، شرایطی متفاوت دارد.

مراحل ایمپلنت

بسیاری از افراد که تصمیم به ایمپلنت می‌گیرند، می‌پرسند که مدت‌زمان کاشت دندان چقدر طول می‌کشد؟ برای پاسخ به این سوال باید عوامل گوناگونی را در نظر گرفت. فرایند کاشت دندان با ارزیابی شروع می‌شود و به‌طورکلی سه فاز دارد که مدت‌زمان پایان یافتن این سه فاز برای هر فردی متفاوت است، اما به‌طورمعمول، مدت‌زمان لازم برای این کار بین 5 تا 8 ماه است. این مدت‌زمان برای افرادی که تصمیم به ایمپلنت تمام فک دارند، کمی طولانی‌تر و طبیعتا برای افرادی که می‌خواهند ایمپلنت تکه‌ ای انجام دهند، کم‌تر خواهد بود.

مشاوره ایمپلنت

فاز اول، ویزیت پزشک و ارزیابی

در فاز اول، دندان‌پزشک از بیمار انجام سی‌تی‌اسکن دندان را درخواست می‌کند و بر اساس آن ساختار استخوان‌های فک ارزیابی می‌شود. در برخی از شرایط، استخوان فک بیمار از بین رفته که در چنین شرایطی نیاز به پیوند استخوان است. دقت داشته باشید که هر چه مدت‌زمان از دست رفتن دندان، طولانی‌تر شود، احتمال از بین رفتن استخوان نیز بیشتر می‌شود. حال اگر در فاز اول، پزشک پیوند استخوان برای فک را لازم بداند، این فاز بین 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید، در غیر این صورت به فاز بعدی وارد می‌شویم.

فاز دوم، قرارگیری پایه ایمپلنت در استخوان فک

در این مرحله، نوبت به قرارگیری پایه تیتانیومی یا زیرکونیا می‌رسد. در این مرحله که انجام آن بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد، دندان‌پزشک سوراخ‌هایی را بر روی استخوان‌های فک و لثه ایجاد و پیچ‌های ایمپلنت را در آن‌ها جایگزین می‌کند. پس از انجام این کار، 3 تا 6 ماه زمان لازم است تا تیتانیوم و زیرکونیا با بافت استخوان اطراف جوش بخورند.

فاز سوم، قرارگیری تاج دندان

در فاز سوم، یک تاج که در واقع همان بخش شبیه به دندان است، بر روی پایه ایمپلنت قرار می‌گیرد. همچنین نگرانی از بابت اندازه و فرم دندان‌ها نداشته باشید، زیرا دندان‌پزشک بر اساس دهان شما، بهترین انتخاب را خواهد داشت.

مزایا، معایب و عوارض ایمپلنت کردن

حال بسیاری از افراد که تصمیم به کاشت دندان دارند، به دنبال این هستند که بدانند آیا ایمپلنت شیوه‌ای مناسب برای کاشت است یا خیر؟ از همین رو برای آنکه شما بتوانید پاسخ به این سوال را پیدا کنید، باید با مزایا و معایب ایمپلنت دندان آشنا شوید.

مزایا ایمپلنت دندان

 • ظاهری مشابه با دندان طبیعی دارد.
 • دوام و عمر ایمپلنت نسبت به دیگر روش‌های درمانی بیشتر است.
 • از تحلیل رفتن استخوان‌های فک جلوگیری می‌شود.
 • به‌سلامت دندان‌های مجاور آسیبی وارد نمی‌کند و لثه نیز آسیب نمی‌بیند.
 • رعایت بهداشت برای ایمپلنت نسبت به دیگر شیوه‌های کاشت، راحت‌تر است.
 • احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه کاهش پیدا می‌کند.
 • استفاده از ایمپلنت دندان، بر روی تلفظ کردن کلمات هیچ تاثیری نمی‌گذارد.
 • به دلیل آنکه به استخوان فک وصل می‌شود، احتمال تغییر حالت و حرکت ندارد.
 • یک راه دائمی برای جایگزین دندان ازدست‌رفته است.

معایب ایمپلنت دندان

اگر به دنبال کاشت دندان طبیعی هستید که عوارض و معایبی کمی داشته باشد، ایمپلنت دندان بهترین انتخاب خواهد بود. این شیوه کمترین عوارض و معایب را دارد. البته این موضوع به جنس ایمپلنت، کیفیت آن و دندان‌پزشکی که برای ایمپلنت انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد.

 • درصورتی‌که فشار به نسبت بالایی به دندان وارد شود، بدنه آن دچار شکستگی می‌شود. این موضوع به‌ندرت پیش می‌آید، اما غیرممکن نیست. توجه داشته باشید که ایمپلنت شکسته شده، قابلیت اصلاح ندارد.
 • گاهی اوقات به دلیل ضربه و فشار شدید، روکش ایمپلنت لق می‌شود یا میفتد. در چنین حالتی، باید پیش از آنکه اتفاق جدی‌تری بیفتد، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
 • گاهی اوقات فشار وارده به دندان آن‌قدر زیاد است که علاوه بر افتادن روکش، باعث شل شدن پیچ داخلی نیز می‌شود. از جمله کارهایی که می‌توانند باعث فشار به دندان شوند، باید دندان‌قروچه و خوردن مواد غذایی سفت یا رفتن سنگ به زیر دندان را نام برد.
 • اگر کاشت ایمپلنت دندان به‌درستی انجام نشود و پایه آن به‌طور کامل به استخوان فک جوش نخورد، احتمال عفونت وجود دارد.

ایمپلنت

بهترین برند و نوع ایمپلنت دندان (سوئیسی، چینی، آمریکایی)

امروزه با توجه به اهمیت ایمپلنت، در بسیاری از کشورهای جهان، اجزای آن تولید می‌شود، اما در این میان 5 کارخانه در مقایسه با دیگر کارخانه‌ها، مشهور هستند. البته از میان این پنج مورد، استرومن (Straumann) و نوبل بیوکر (Nobel Biocare) جایگاه اول را به خود اختصاص داده‌اند و بقیه کارخانه‌ها در درجه دوم قرار می‌گیرند.

 1. Straumann
 2. Nobel Biocare
 3. Dentsply Sirona
 4. Zimmer Biomet
 5. BioHorizons

هر یک از برند های معرفی شده در چه کشوری تولید میشوند؟

نام برند کشور تولید کننده
شرکت استرومن (Straumann) سوئیسی
شرکت نوبل بیکر (Nobel Biocare) سوئیسی
دنتس پلای سیرونا (Dentsply Sirona) محصول سوئد، تولید کمپانی دنسپلی آمریکا
زیمر بیومت (Zimmer Biomet) آمریکایی
بیوهوریزونز (BioHorizons) آمریکایی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بهترین برندهای ایمپلنت به کشورهای آمریکا و سوئیس تعلق دارند، اما علاوه بر این کشورها، شاهد تولید این محصول در کشورهای دیگری چون چین، هند، تایلند و ایمپلنت ایرانی نیز هستیم. این کشورها نیز توانستند محصولات خود را در کیفیتی به نسبت بالا و قیمتی مناسب روانه بازار کنند.

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی

یکی از مسائلی که افراد نمی‌توانند درباره آن تصمیم بگیرند، درباره دندان مصنوعی یا کاشت دندان است. با هر دو شیوه می‌توان دندان ازدست‌رفته را جایگزین کرد، اما میان این دو شیوه تفاوت‌هایی وجود دارد که شما باید پیش از انتخاب هر یک، درباره آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

 • در ایمپلنت، استخوان فک آسیب نمی‌بیند، زیرا پایه ایمپلنت به آن جوش می‌خورد، اما در دندان مصنوعی شرایط به این شکل نیست و امکان دارد استخوان‌های فک خرد شوند.
 • شرایط رعایت بهداشت برای ایمپلنت آسان‌تر است، به‌طوری‌که نیازی به خارج کردن دندان از دهان نیست و شما می‌توانید همانند دندان طبیعی با آن رفتار کنید.
 • حس غذا خوردن با دندان مصنوعی شاید برخی از افراد را اذیت کند، اما ایمپلنت این‌گونه نیست و شما همان حس دندان طبیعی را خواهید داشت.
 • دندان مصنوعی امکان حرکت و جابه‌جایی دارد، بنابراین ممکن است در یک جمع برای فرد مشکل درست کند.

شکل ایمپلنت دندان

در چه شرایطی ایمپلنت کنیم خوب است؟

افرادی که یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اند، کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت هستند، البته باید به تمام مسائل توجه شود تا نتیجه دلخواه به دست آید. برای مثال دهان و لثه فرد باید به‌طور کامل سالم باشند و فرد بیماری پریودنتال نداشته باشد یا اگر دندان پوسیده و خرابی نیز وجود دارد، باید در ابتدا درست شود و سپس مراحل ایمپلنت آغاز شوند.

همچنین اگر فرد متقاضی سیگاری است، باید به مدت سه هفته قبل از ایمپلنت از مصرف سیگار دست بکشد، زیرا در غیر این صورت نتیجه مناسبی را نمی‌بیند و استخوان فک به پایه ایمپلنت جوش نمی‌خورد. موقعیت بعدی به افراد زیر 18 سال مربوط می‌شود. این دست از افراد نیز نباید اقدام به ایمپلنت کنند، زیرا استخوان فک آن‌ها در حال رشد است و این زمان برای ایمپلنت مناسب نخواهد بود.

شکل ایمپلنت مثل دندان طبیعی به نظر می‌رسد؟

یکی از نگرانی‌ها برای افرادی که تصمیم به انجام ایمپلنت دارند، شکل ظاهری دندان‌ها است. دقت داشته باشید که این شیوه از جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، مناسب به نظر می‌رسد و جا برای نگرانی درباره شکل ظاهری ایمپلنت نیست. البته این موضوع به دندان‌پزشک و موادی که برای ایمپلنت انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد، اما به‌طورکلی در اکثر مواقع، ظاهر ایمپلنت خوب شبیه به دندان طبیعی است.

رنگ ایمپلنت

در انتخاب رنگ ایمپلنت باید انتخابی داشته باشید که طبیعی به نظر برسد. همچنین شما می‌توانید برای انتخاب رنگ تاج دندان‌های خود به رنگ مو، پوست و چشم نیز توجه داشته باشید. از طرفی باید بدانید که ایمپلنت‌ها دارای چند تناژ رنگ هستند که این موضوع به شما اجازه می‌دهد بتوانید دندان‌هایی با جلوه‌ای طبیعی داشته باشید. دندان‌پزشک می‌تواند در انتخاب رنگ ایمپلنت به شما کمک بسزایی کند.

انتخاب رنگ کاملا بر اساس سلیقه و تصمیم شما انجام میشود و همچنین میتوانید برای گرفتن بهترین نتیجه در هنگام انتخاب از دندان پزشک خود نیز مشورت و راهنمایی بگیرید.

انتخاب رنگ ایمپلنت

کاشت ایمپلنت چه مدت بعد جراحی انجام می‌شود؟

اگر شما تصمیم به انجام ایمپلنت پانچی یا ایمپلنت فوری دارید، بلافاصله پس از کشیدن دندان، کاشت صورت می‌گیرد. این شیوه مناسب به نظر می‌رسد، اما برای تمام متقاضیان مناسب نیست. برای مثال فردی که عفونت دندان و لثه دارد، کاندید مناسبی برای ایمپلنت پیچ شونده و فوری نخواهد بود.
در ایمپلنت بلندمدت، جراحی‌های گوناگونی انجام می‌شود، بنابراین یک پروسه زمان‌گیر است. در این شیوه، پس از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان‌های فک که 3 تا 6 ماه زمان می‌برد، کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد.

مراقبت‌های بعد از عمل ایمپلنت چیست؟

 • استفاده از یخ برای کاهش تورم ناحیه
 • استفاده از مسکن‌هایی که دندان‌پزشک تجویز می‌کند.
 • توجه به تغذیه و نخوردن مایعات داغ مانند چای برای چند روز
 • عدم استفاده از سیگار و نوشیدنی‌های الکلی
 • استفاده از دهان‌شویه برای جلوگیری از عفونت دندان
 • احتیاط در زمان مسواک زدن

چه بیماری هایی باعث محدودیت در عمل ایمپلنت میشوند و روش جایگزین آنها چیست؟

برخی از افراد به دلیل مشکلاتی که دارند، نمی‌توانند به انجام ایمپلنت دندان اقدام کنند. برای مثال افراد دیابتی برای کاشت ایمپلنت مناسب نیستند، زیرا زخم‌های لثه دیر بهبود پیدا می‌کنند و این موضوع مشکلاتی را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. یا برای مثال می‌توان به افرادی که تحت رادیوتراپی به‌ویژه در ناحیه فک و صورت هستند، اشاره کرد. این دست از افراد باید از انجام ایمپلنت دندان صرف‌نظر کنند و با مشورت پزشک خود، شیوه‌های گوناگونی چون استفاده از دندان مصنوعی را جایگزین سازند.

تعرفه و هزینه ایمپلنت چقدر است؟

علاوه بر تمام موارد گفته شده، موضوع قیمت و هزینه ایمپلنت نیز مورد توجه قرار دارد، اما تقریبا اعلام هزینه و تعرفه پیش از معاینه و انتخاب ایمپلنت مد نظر بیمار غیر ممکن است.

برای اعلام هزینه و تعرفه ایمپلنت، باید به مسائل گوناگونی توجه کرد. برای مثال ایمپلنت درخواستی شما به صورت تکه ای ای میباشد یا کامل؟ نوع برند و موادی که قرار است انتخاب کنید چیست؟ همینطور عوامل دیگری ریز و درشت دیگری نیز وجود دارد که در زمان ویزیت پزشک به صورت کامل و جز به جز به شما میگوید.

از این رو برای کسب اطلاعات راجع به قیمت و هزینه های ایمپلنت بهتر است حتما درخواست نوبت نمایید تا با بررسی کامل شرایط شما به صورت اختصاصی توسط دکتر رها رادفر هزینه، زمان و دیگر نکات مهم را به شما بگوییم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس