درمان ریشه دندان

از دردهایی که می‌توان گفت اکثریت ما آن را تجربه کرده ایم درد دندان است. درد دندان می‌تواند به دلایل بسیاری زیادی به وجود آید که یکی از شایع‌ترین آنها پوسیدگی و رسیدن پوسیدگی به قسمت اعصاب دندان است.

در این مرحله باید برای بهبود درد دندان به دندانپزشک مراجعه کرده و اقدام به عصب‌کشی کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره چگونگی درمان ریشه دندان و همین‌طور هزینه ترمیم ریشه دندان مطالبی را برای شما بیان کنیم. اگر شما نیز مدتی است که از دندان درد رنج می‌برید یا نیاز به درمان ریشه دندانتان (عصب کشی) دارید، این مقاله مخصوص شما نوشته شده است.

درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان چیست؟

زمانی که یک دندان عفونت کرده یا دچار پوسیدگی شده باشد درد شدیدی را به همراه خواهد داشت که خارج کردن ریشه دندان قدم اول در درمان‌های این درد است. این روش به این صورت است که عصب‌های نرم دندان که به عنوان پالپ دندان نیز شناخته می‌شود را خارج می‌کنند تا ارتباط ریشه عصبی قطع شده و دیگر درد انتقال داده نشود و بدین صورت درد دندان از بین میرود.

وقتی عصب‌های موجود در این ناحیه دچار آسیب می‌شوند، باکتری‌ها در آن شروع به تکثیر و رشد می‌کنند که این باکتری‌ها باعث عفونی شدن دندان می‌شوند و باعث به وجود آمدن آبسه در انتهای ریشه‌های دندان می‌شوند. همان‌طور که در بالا گفته شد برای درمان این نوع آسیب دندان باید اقدام به عصب‌کشی کرد. دندانپزشک در این مواقع با تزریق مایع بی‌حس کننده به دندان کار عصب‌کشی را شروع می‌کند که کار بدون درد انجام شود.

عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی؟

تابه‌حال به تلفظ درست واژه عصب‌کشی فکر کرده‌اید؟ تلفظ این واژه چه با کسره و یا با ضمه درست نیست. در علم دندان پزشکی واژه‌ای به اسم عصب‌کشی وجود ندارد بلکه نام علمی آن درمان کانال ریشه یا درمان ریشه دندان است که در مجامع جهانی آن را با عنوان Root Canal Theraphy یا به‌اختصار RCT  می‌شناسند. گاهی اوقات در برخی از کلینیک‌ها از واژه اندو یا اندوتراپی نیز استفاده می‌شود.

این تعاریف توضیح و تعریف علمی آن بود ولی در عمل “درمان ریشه دندان” درواقع دندان پزشک هم عصب را می‌کِشد و هم می‌کُشد! پس این کلمات هم میتوانند درست باشند و هم ندرست! درستی و یا نادرست بودن آن بستگی به این دارد که چگونه از این عبارت استفاده کنید.درواقع اگر بخواهید نام علمی این عمل پزشکی را با عبارت عصب کشی بیان کنید نادرست است ولی اگر بخواهید توضیح دهید که چه اتفاقی میافتد کامل حق با شما است!

مراحل درمان ریشه دندان (از ویزیت تا اتمام کار)

پوسیدگی دندان‌ها منجر به پیدایش التهاب در ریشه‌های دندان می‌شود. با ایجاد التهاب در دندان سلول‌های سیستم ایمنی بدن به این ناحیه می‌آیند و باعث افزایش حجم شدیدی در این ناحیه می‌شوند که این افزایش حجم باعث ایجاد فشار زیادی به دندان و ایجاد درد شدید می‌شود. اولین مرحله در درمان ریشه‌های دندان، برداشتن و تمیز کردن پوسیدگی‌های دندان که در قسمت عاج آن قرار دارد، صورت می‌گیرد. این کار به این دلیل انجام می‌شود که دندانپزشک بتواند به ریشه‌های دندان دسترسی پیدا کند.

در مرحله دوم دندانپزشک به‌وسیله فایل، کانال‌های ریشه دندان را از باکتری‌ها و بافت نرم تمیز می‌کند. در ادامه این مراحل کانال‌هایی که در مرحله قبل پاک‌سازی شده بودند با موادی که سازگاری کامل با دندان‌ها و لثه را دارند پر خواهند شد. در اتمام این مرحله دندانپزشکان یک عکس رادیوگرافی از دندان‌ها می‌گیرند تا وضعیت کانال‌ها را بررسی کنند.

بعد از پر کردن کانال‌ها دندان را پانسمان می‌کنند و دندانپزشک ادامه درمان را به جلسات بعدی موکول می‌کند. در این مرحله برای کاهش درد ناشی از التهاب باید قرص‌های مسکن تجویزی را مصرف کنید. در آخرین مرحله از درمان ریشه دندان باید تاج دندان پر شود. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل درمان است.

پرکردن دندان عصب کشی شده

پس از اتمام مراحل درمان، دندان‌ها تا 72 ساعت  نیاز به مراقبت دارند. همچنین توصیه میشود که در این مدت از غذاهای مایع، مانند سوپ آن هم با نی استفاده کنید. در صورت ایجاد درد پس از درمان نیز حتماً از داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها استفاده کنید.

کانال دندان چیست؟

در داخل هر دندان حفره‌هایی وجود دارند که به آنها مغز دندان یا کانال دندان می‌گویند که از بافت‌های نرمی مانند رگ و اعصاب تشکیل شده است. رگ‌های موجود در این قسمت مواد غذایی مورد نیاز دندان را تأمین می‌کنند و عصب‌ها نیز پیام‌های حسی (مثل احساس درد) را به مغز منتقل می‌کنند.

آیا ریشه دندان قابل ترمیم است؟

بعد از درمان ریشه دندان احتمال بسیار کمی وجود دارد که بیماری دوباره برگردد. ترمیم ریشه دندان درمانی تخصصی محسوب می‌شود که نیاز به زمان بیشتری نیز دارد. دلایل بسیاری وجود دارند که موجب می‌شوند التهاب و عفونت ناشی از باکتری به‌صورت کامل بهبود پیدا نکند یا دوباره به کانال ریشه دندان برگردد. به‌طور کلی ترمیم ریشه دندان به سه علت زیر ایجاد می‌شود:

 • بازگشت بیماری
 • عدم بهبودی کامل
 • گسترش بیماری جدید

علائمی که نشان می‌دهد دندان نیاز به ترمیم ریشه دارد

 • التهاب یا عفونت به‌طور کامل بهبود نیافته و به کانال ریشه برگردد
 • ایجاد ضایعه‌ای سیاه‌رنگ در انتهای ریشه دندان (این ضایعه فقط با استفاده از عکس رادیولوژی قابل تشخیص است)
 • حساسیت لثه به فشار و لمس

گاهی اوقات به دلیل این‌که دندان‌ها به‌شدت آسیب دیده‌اند نمی‌توان دندان‌های آسیب‌دیده را با استفاده از درمان و ترمیم ریشه نجات داد. در این مواقع تنها راه کشیدن و ایمپلنت کردن دندان آسیب‌دیده است.

 آیا ریشه دندان با طب سنتی و در خانه قابل درمان است؟

میتوانیم بگوییم تنها گاهی نیازی به مراجعه به دندانپزشک نیست و می‌توان این کار را با طب سنتی و روش‌های خانگی انجام داد که شما در حال پیشگیری باشید نه درمان!

این را به این خاطر میگوییم زیرا هیچ دارویی برای بهبود و درمان ریشه چه به صورت طبی و سنتی و چه به صورت قرص و داروی پزشکی وجود ندارد زیرا هیچکدام نمیتواند بخش های پوسیده دندان را از قسمت سالم آن جدا کند، ریشه و عصب را از کانال دندان تخلیه و درد شما را التیام بخشد.

گاهی اوقات تبلیغاتی مضمون بر اینکه با خرید پک درمانی در خانه این عمل را انجام دهیم میبینیم ولی هیچکدام پایه و اساس علمی نداشته و صرفا میتوانند درد دندان شما را برای مدتی التیام بخشد.

این نکته را نیز باید بگوییم که استفاده از این گونه دارو ها و مسکن های درد صرفا راهکاری چند روزه میباشد و کمکی به دندان نمیکند و حتی ممکن است با افزایش زمان درمان و القا این حس که دیگر دردی ندارید پوسیدگی دندان شما را بیشتر و دندان را دچار بیماری های عفونی و لثه ای نیز بکند.

درمان ریشه دندان در خانه

همینطور که عنوان شد درمان در خانه و به صورت طبی فقط برای پیشگیری از پوسیدگی مفید و کاربردی میباشد. از این رو روش های تقویت و پیشگیری از پوسیدگی دندان را به صورت خانگی برایتان عنوان کرده ایم که در ادامه میتوانید بخوانید:

استفاده از ویتامین دی: وظیفه ویتامین D در بدن کمک به جذب فسفات و به‌ویژه کلسیم مواد غذایی است. شما با مصرف این ویتامین می‌توانید باعث تقویت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها شوید.

آدامس‌های بدون قند: شما با استفاده از آدامس‌های بدون قند می‌توانید به تشکیل مجدد مینای دندان خود کمک کنید. البته به این موضوع نیز دقت داشته باشید تنها آدامس‌های بدون قندی که حاوی Xylitol باشند تأثیر خواهند داشت.

استفاده از شیرین بیانشیرین بیان باعث از بین رفتن باکتری‌های موجود در دندان‌ها و همچنین جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود

روغن کنجد و نارگیل: از این روغن‌ها می‌توان به‌عنوان دهان‌شویه طبیعی استفاده کرد. با قرار دادن این روغن‌ها به مدت 15 دقیقه در دهان، می‌توانید تمامی باکتری‌های موجود در دندان‌های خود را از بین ببرید.

هزینه درمان ریشه و عصب کشی دندان چقدر است؟

محاسبه هزینه درمان ریشه دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان تخصص و تجربه پزشک
 • میزان عفونت موجود در ریشه
 • مدت انجام درمان
 • مرکز انجام آن (دولتی یا خصوصی بودن مرکز)

به‌طور کلی می‌توان گفت که هزینه درمان ریشه دندان به‌ازای هر بیمار و دندان های آن بیمار متفاوت و متغییر است و تا زمانی که پزشک دندان شما را معاینه نکرده باشد نمیتوان هزینه و همینطور زمان انجام آن را به صورت دقیق بیان کرد

هزینه عصب کشی مجدد دندان

هزینه مجدد ترمیم ریشه دندان نیز هم به عوامل ذکر شده بستگی دارد و همینطور این را باید در نظر گرفت که عصب کشی مجدد دندان به دلیل سختی و پیچیدگی بیشتر که گاهی اوقات نیاز به جراحی دندان بیمار میباشد به صورت کلی از عصب کشی برای اولین بار هزینه ای بیشتر را به دلیل سختی بیشتر نیز دارد.

بیرون زدگی ریشه دندان از لثه

در حالت عادی نیمه بالایی دندان‌ها قابل مشاهده است. نیمه پایینی نیز (ریشه دندان) که باعث اتصال دندان به استخوان فک می‌شود در داخل لثه پنهان است. گاهی اوقات ممکن است ریشه دندان به دلایلی از لثه بیرون بزند که این امر می‌تواند باعث آسیب جدی به ریشه دندان شود. از عوامل بیرون زدگی ریشه دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی لثه
 • تغییر شکل دندان یا لثه
 • احساس درد در هنگام مسواک زدن

جراحی ریشه یا اپیکوسرجری چیست؟

جراحی ریشه دندان یا اپیکوسرجری از جمله درمان‌هایی است که می‌توان با آن دندان‌ها را از کشیده شدن نجات داد. البته با پیدایش ایمپلنت‌ها از این نوع درمان خیلی کم استفاده می‌شود، زیرا می‌توان با کشیدن دندان آن را با ایمپلنت جایگزین کرد. این جراحی دارای پیچیدگی‌های زیادی هست که توسط یک متخصص باید انجام شود. جراحی اپیکو یک نوع جراحی برای تصحیح ریشه دندان است. این جراحی را با نام رتروگرید هم نام می‌برند.

جراحی ریشه دندانمراقبت‌های بعد عصب کشی

بعد از جراحی ریشه دندان که به دلیل درمان ریشه دندان انجام گرفته است باید از انجام دادن کارهایی مانند خوردن غذاهای سفت و غذاهای خیلی داغ یا مصرف نوشیدنی‌های خنک بپرهیزید. همچنین باید زخم ایجاد شده در هنگام جراحی را با شستشوهای مکرر تمیز نگه دارید.

مزایا و عوارض درمان ریشه

از مزایای انجام دادن درمان ریشه دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از کج شدن دندان‌ها
 • هیچ دردی ندارد
 • مقرون‌به‌صرفه است
 • یک‌روزه انجام می‌شود
 • کاهش سریع درد

از عوارض درمان ریشه نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد، خونریزی و سوزش
 • بی‌حسی طولانی‌مدت
 • شکستن دندان
 • درد مفصل فک

میزان درد عصب‌کشی دندان

میزان درد بعد از درمان ریشه دندان به دندانپزشک و میزان موادی که استفاده کرده است دارد. بیشتر افراد در روزهای اول عصب‌کشی دندان حساسیت به لمس را در اطراف دندان عصب‌کشی شده تجربه می‌کنند. این حساسیت ممکن است به دلایل زیر به وجود بیاید:

 • متورم شدن بافت‌های اطراف لثه
 • آسیب دیدن بافت‌های حساس اطراف دندان
 • استفاده بیش از حد از مواد پر کننده 

چگونه می‌توان با درد پس از عصب‌کشی مقابله کرد؟

بعد از درمان ریشه دندان تورم و حساسیت امری عادی است اما بهتر است برای مراقبت از دندان و جلوگیری از درد کارهایی که در پایین ذکر شده است را انجام دهید:

 • تا بهبودی کامل دندان ورزش نکنید
 • از کیسه یخ استفاده کنید
 • به میزان لازم استراحت کنید
 • سیگار نکشید

از کجا بفهمیم که ریشه دندان نیاز به درمان (عصب‌کشی) دارد؟

فهمیدن این‌که آیا دندان شما نیاز به درمان ریشه دارد کار ساده‌ای نیست. برخی از علائم به‌راحتی توسط ما قابل تشخیص هستند ولی برخی علائم را باید دندانپزشک تشخیص بدهد. اگر شما با مشکلات زیر مواجه شدید به‌احتمال زیاد نیاز به درمان ریشه دندان خواهید داشت:

 • دندان دردهای طولانی
 • دندان دردهای شبانه
 • حساس شدن دندان‌ها به گرما و سرما
 • تغییر رنک دندان‌ها به رنگ تیره
 • لق شدن دندان‌ها
 • متورم شدن دندان‌ها

غذا خوردن بعد از درمان ریشه (عصب‌کشی) چگونه است؟

قانون کلی بعد از درمان ریشه دندان مراقبت کردن از آن‌ها است. اکثر افراد پس از اتمام درمان دندان خود از دندانپزشک سؤال می‌کنند که چه مواد غذایی را می‌توانند مصرف کنند؛ جواب این است، برای مراقبت از دندان‌ها بعد از درمان باید غذاهای آبکی مانند سوپ یا غذاهای بسیار نرم بخورید تا روند بهبود دندان شما سریع‌تر انجام بشود.

روکش کردن دندان بعد از درمان ریشه ضروری است؟

پاسخ کلینیک دندان رها رادفر به این سؤال خیر است. روکش کردن دندان‌ها تنها در مواقعی لازم است که بیمار پوسیدگی وسیعی در دندان خود دارد. علاوه بر این در مواقعی درمان ریشه دندان به دلیل پوسیدگی دندان نیست، برای مثال بر اثر ضربه وارد شده به دندان‌ها است. در این مواقع نیز وقتی‌ که شکستگی اتفاق نیفتاده باشد نیاز به روکش کردن دندان نیست.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس