این روزها با روی کار آمدن روش‌های درمانی جدید، همه‌ی افراد می‌توانند لبخندی زیبا و فریبنده داشته باشند. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای زیبایی دندان‌ها و افزایش جذابیت طرح لبخند، بلیچینگ یا سفید کردن دندان است. درست به همین دلیل، ما در ادامه‌ی این مطلب همه چیز را در مورد هزینه بلیچینگ دندان، روش‌ها و نحوه‌ی انجام آن به شما توضیح می‌دهیم. اگر نمی‌دانید بلیچینگ دندان چیست یا به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ

بلیچینگ چیست؟

چه کسی پیدا می‌شود که داشتن دندان‌های سفید و لبخند خیره‌کننده را دوست نداشته باشد؟ بلیچینگ یا سفید کردن دندان، یکی از متداول‌ترین روش‌های دندانپزشکی است که هر ساله انجام می‌شود و آمریکایی‌ها سالانه نزدیک به 2 میلیارد دلار برای سفید نگه داشتن دندان‌های خود هزینه می‌کنند.

بلیچینگ به روشی گفته می‌شود که برای حل چنین مشکلاتی روی کار آمده است و باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. بلیچینگ معمولا به دو روش انجام می‌شود: با استفاده از محصولات سفیدکننده و بدون استفاده از آن‌ها.

محصولات سفیدکننده حاوی پراکسید (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید) هستند و هر دو نوع لکه‌های سطحی و عمیق روی دندان‌ها را از بین می‌برند. مواد سفیدکننده می‌توانند دندان‌های شما را حتی روشن‌تر از روز اولشان کنند.

آشنایی با مزایای بلیچینگ

بلیچینگ لبخند شما را زیباتر می‌کند و به همین دلیل می‌تواند تاثیر به‌سزایی در افزایش اعتماد بنفس و بهبود ظاهر شما داشته باشد. همچنین یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها نیز نیز محسوب می‌شود.
بلیچینگ یک روش درمانی زیبایی غیرتهاجمی است و تغییری در ساختار دندان ایجاد نمی‌کند و برای اجرای آن نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

در نهایت، تاثیر بلیچینگ بر دندان‌ها و ظاهر می‌تواند باعث شگفتی شما شود ولی در عین حال، هزینه‌ی بسیار پایین‌تری نسبت به سایر روش‌های سفیدکردن دندان دارد.

آشنایی با معایب بلیچینگ

یکی از معایب بلیچینگ که البته عمومی نیست و همه آن را تجربه نمی‌کنند، تحریک عصب دندان است که گاهی برای افرادی با دندان‌های حساس اتفاق می‌افتد. در بیشتر مواقع این حساسیت موقتی است و می‌توانید درمان را به تاخیر بیندازید سپس دوباره امتحان کنید.

از سوی دیگر، استفاده‌ی بیش از حد از سفیدکننده‌ها می‌تواند به لثه یا مینای دندان آسیب بزند. بنابراین حتما لازم است که بلیچینگ را تحت نظر متخصص باتجربه و مورد اعتماد انجام دهید.

در نهایت یکی از معایب اجتناب‌ناپذیر بلیچینگ دندان، از دست دادن اثر آن با گذشت زمان است که البته می‌توان با رعایت نکاتی که در ادامه‌ی این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، این اتفاق را به تعویق انداخت.

سفید کردن دندان

بلیچینگ به کمک اشعه لیزر

انواع روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ معمولی در کلینیک

در روش بلیچینگ کلینیکی (chair-side) دندانپزشک، دندان‌های شما را با یک محلول اسیدی می‌پوشاند و سپس یک عامل اکسیدکننده را روی مینای دندان قرار می‌دهد. سپس دندان‌های شما در معرض نور شدید یا لیزر قرار می‌گیرند تا به عمل سفید کردن دندان‌ها سرعت ببخشند.
در روش بلیچینگ، وابسته به وضعیت دندان‌های شما، معمولا بین سه تا چهار جلسه و هر جلسه حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد تا به رنگ دلخواه برسید.

بلیچینگ قوی در کلینیک

یک تکنیک جدیدتر به نام بلیچینگ قوی (power bleaching)، از شکل بسیار متمرکز پراکسید هیدروژن به عنوان عامل روشن کننده استفاده می‌کند. این تکنیک می‌تواند فقط با گذشت یک جلسه، شما را به نتیجه‌ی دلخواهتان برساند. با این حال سفیدکردن دندان موقتی است و دندان‌های شما در عرض یک تا سه سال دوباره تیره می‌شوند و ممکن است لازم باشد که فرآیند بلیچینگ را مجدد تکرار کنید.

جهت مشاهده نمونه کارهای بازیگران و هنرمندان کلیک کنید

آیا میزان سفیدی دندان در هنگام استفاده از روش بلیچینگ قابل انتخاب است؟

لازم است بدانید که میزان سفیدی دندان پس از بلیچینگ قابل پیش‌بینی نیست. میزان تغییر رنگ دندان شما بعد از سفید کردن دندان‌ها به عوامل مختلفی مانند جنس دندان بستگی دارد. بنابراین پس از دریافت خدمات بلیچینگ ممکن است یک تا چند درجه تغییر رنگ دندان را تجربه کنید.

انجام بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ خانگی به تجویز دندانپزشک و در اکثر مواقع در ادامه‌ی روش کلینیکی توصیه می‌شود. در این شرایط، دندانپزشک شما یک دهانه‌ی مخصوص سفارشی برای نگهداری مواد شیمیایی سفیدکننده (پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن) می‌سازد. سپس بلیچینگ دندان‌ها را با پخش مواد شیمیایی در دهانه و قرار دادن آن در دهان در مدت توصیه شده (بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت) هر روز تا مدت یک تا دو هفته انجام می‌دهید.

لازم به ذکر است که جزئیات این کار می‌تواند وابسته به روش و صلاح‌دید دندانپزشک شما کمی متفاوت باشد.

چه زمان دندان ها به بلیچینگ نیاز دارند؟

با گذشت زمان، نوشیدن قهوه، شراب قرمز، کشیدن سیگار و کهن‌سالی می‌تواند دندان‌های ما را لکه‌دار کند. همچنین داروهایی مانند تتراسایکلین هم ممکن است رنگ دندان‌های شما را تغییر دهند. از سوی دیگر، عادات غذایی ناسالم مانند نوشیدن چای قبل از خواب یا مصرف بیش از حد فلوراید نیز می‌توانند دندان‌های شما را کدر کنند. در چنین شرایطی، بلیچینگ دندان بهترین روشی است که پیش روی شما قرار می‌گیرد.

بلیچینگ برای چه کسانی پیشنهاد نمی‌شود؟

یکی از سوالات رایج در این زمینه، در مورد استفاده‌ی افراد زیر 18 سال از خدمات بلیچینگ کلینیکی یا خانگی است. به‌طور کلی، برای بلیچینگ محدودیت سنی وجود ندارد؛ هر چند که اکثر متقاضیان این روش افراد بالغ هستند که در گذر زمان سفیدی دندان‌های خود را از دست داده‌اند. با این حال، بلیچینگ برای افراد زیر 18 سال به دلیل بالغ نبودن مینا و عاج دندان با حساسیت بیشتری انجام می‌شود.

کسانی که بلیچینگ به آن‌ها پیشنهاد نمی‌شود، افراد دارای دندان‌های حساس هستند. هرچند که برای این گروه از مراجعان از ژل‌های ضد حساسیت استفاده می‌شود اما همچنان ممکن است بلیچینگ برای آن‌ها عوارض جانبی مانند تیر کشیدن دندان را به همراه داشته باشد.

همچنین بلیچینگ برای افرادی که در دندان‌های خود پرکردگی دارند هم توصیه نمی‌شود. زیرا قسمت‌های پرشده‌ی دندان به رنگ قبل باقی می‌مانند در صورتی که سایر قسمت‌های دندان روشن می‌شوند. در چنین شرایطی دندان‌های شما نمای زیبایی پیدا نمی‌کنند؛ مگر این که مواد قسمت‌های پرشده با مواد روشن‌تر تعویض شوند.

رعایت‌ها و ممنوعیات بعد از بلیچینگ دندان

در ادامه‌ی این مطلب با تمام رعایت‌ها و ممنوعیت‌های بعد از بلیچینگ و پاسخ سوالات احتمالی شما در این زمینه آشنا می‌شویم.

دوام بلیچینگ چقدر است؟

همان‌طور که کمی قبل اشاره کردیم، بلیچینگ دندان موقتی است و دندان‌های شما در عرض یک تا سه سال دوباره تغییر رنگ می‌دهند. در این میان، عاداتی مانند کشیدن سیگار و خوردن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگدانه‌دار مانند قهوه و چای نیز می‌تواند در مدت زمان کمتری تاثیر بلیچینگ شما را از بین ببرد.

راهکارهای افزایش دوام و ماندگاری سفیدی بلیچینگ

برای افزایش دوام و ماندگاری سفیدی بلیچینگ، لازم است که مصرف قهوه، چای سیاه، سیگار و موارد این چنینی را کاهش دهید. همچنین می‌توانید چای سفید یا سبز را جایگزین نوشیدنی‌های رنگ‌دار کنید. از سوی دیگر، باید بیشتر از هر زمان دیگری به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید و نوبت‌های روزانه‌ی مسواک‌زدن خود را فراموش نکنید.

آیا از پودر، چسب و محلول‌های سفیدکننده دندان استفاده کنیم؟

این روزها در فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی و حتی در داروخانه‌ها، محصولاتی تحت عنوان پودر، چسب یا محلول سفیدکننده‌ی دندان به فروش می‌رسند. لازم است بدانید که استفاده از این محصولات عموما توسط پزشکان توصیه نمی‌شود.

به‌طور مثال، چسب‌های سفیدکننده حاوی پراکسید هیدروژن هستند و این ماده می‌تواند با نفوذ به مینای دندان و سپس عاج آن، کلاژن‌های دندان را از بین ببرد. از سوی دیگر، چسب‌های سفیدکننده به لثه‌های شما نیز آسیب می‌رسانند.

پودرهای سفیدکننده‌ی دندان نیز حاوی سیلیس هستند و اگر مدتی از آن‌ها استفاده کنید حساسیت دندان‌های شما را بالا می‌برند. این پودرها در استفاده‌ی دراز مدت باعث ایجاد شکستگی و ترک در دندان‌ها نیز می‌شوند.

با این حال، محلول‌ها و خمیردندان‌های سفیدکننده از مضرات کمتری برخوردارند اما هیچ‌گاه با استفاده از آن‌ها تاثیری مشابه بلیچینگ را تجربه نخواهید کرد.

هزینه‌ی بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه‌ی بلیچینگ دندان به عوامل گوناگونی مانند کیفیت مواد بلیچینگ، مهارت پزشک و تعداد جلسات بر هزینه‌ی بلیچینگ تاثیر می‌گذارند.

بلیچینگ دندان دکتر رها رادفر

برای مشاوره و رزرو نوبت در خصوص بلیچینگ در کلینیک دندان دکتر رها رادفر میتوانید به صورت آنلاین اقدام به رزرو نوبت کنید و یا با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید

امیدواریم مطالبی که در این مقاله بیان شد برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم پاسخگوی سوالات احتمالی شما در خصوص بلیچینگ و سفید کردن دندان باشیم. اگر سوال و یا نکته ای در ذهن دارید که راجع به آن صحبت نشد میتوانید با بیان کردن آن در قسمت نظرات به سرعت از پزشکان ما پاسخ دریافت نمایید.

تماس