طراحی لبخند 

طراحی لبخند عنوانی برای مجموعه‌ای از فرآیندهای پزشکی محسوب میشود که طی آن پروسه‌ای جهت درمان مشکلات دهان و دندان و اصلاح فرم لثه و دندان انجام میشود. هدف از انجام این پروسه اصلاح طرح لبخند است تا شخص بتواند لبخندی زیبا، جذاب و طبیعی داشته باشد. در ادامه با پروسه طراحی لبخند، نحوه اجرای آن، نکات لازم برای طراحی یک لبخند جذاب و هزینه این کار آشنا می‌شویم.

اصلاح طرح لبخند

طراحی لبخند چیست؟

اصولا روند طراحی لبخند در دسته اقدامات زیبایی قرار میگیرد، اما تاثیر طراحی و اصلاح لبخند به سلامت بیشتر دهان و دندان را نمیتوان نادیده گرفت. به عبارتی دیگر طراحی لبخند مشکلاتی را که به صورت طبیعی و با گذر زمان ممکن است برای دندان و دهان شما پیش بیاید به تاخیر میاندازد؛ مشکلاتی نظیر تغییر رنگ، تحلیل رفتن لثه و دندان، ساییدگی، پوسیدگی و شکستن دندان. 

اما چگونه؟ بگزارید فرایند ابتدایی را مرور کنیم، قدم مهم و قبل از انجام اقدامات زیبایی برطرف کردن مشکلات دندان ها میباشد و درواقع پس از برطرف شدن تمام آنها نوبت به زیبایی میرسد. پس از اتمام کار و در زمانی که دندان ها و لبخندی زیبا و جذاب دارید از سلامت دندان ها نیز برخوردار هستید و جذابیت لبخند شما ترغیب کننده رسیدگی و اهمیت دادن بیشتر شما به دندان هایتان میباشد و اینجاست که طراحی لبخند باعث به تاخیر افتادن مشکلات دندانی شما میشود!

همچنین طراحی لبخند نسبت به سایر اقداماتی که جهت سلامت و زیبایی دهان و دندان انجام میشود از ماندگاری بالاتری برخوردار است و تا مدتها میتواند زیبایی خیره کننده ای را برای لبخند شما به ارمغان آورد.

پروسه و مراحل طراحی لبخند

اگر بخواهیم پروسه و مراحل اصلاح طرح لبخند را به زبانی ساده بیان کنیم، به این صورت است که ابتدا مانند هر اقدام درمانی دیگری شما باید به یک دندان پزشک متخصص مراجعه نمایید. متخصص در جلسه نخست به بررسی نکات مثبت و منفی لبخند شما میپردازد، یعنی توجه میکند که چه نکات و عواملی به زیبایی و چشم‌نوازی لبخند شما کمک میکند و چه نکاتی مانع زیبایی شما است. 

پس از بررسی و معاینه دقیق، متخصص سعی میکند تا نکات و فاکتورهای مثبت دخیل در لبخند شما را حفظ نماید و حتی با روشهای زیبایی و درمانی به آن ها جلوه و نمای بیشتری ببخشد. متخصص طراحی لبخند بالطبع از تمامی روشهای درمانی نظیر اصلاح فرم و در صورت نیاز از جراحی جهت کمرنگ نمودن و یا حتی حذف عوامل منفی تاثیرگذار در لبخندتان کمک میگیرد. 

عوامل تاثیرگذار در زیبایی لبخند

در ادامه توضیحاتی مختصر در مورد برخی عوامل تاثیرگذار در زیبایی لبخند و شیوه درمان آنها ارائه خواهیم داد تا آگاهی نسبی در خصوص روند طراحی لبخند به دست آورید. 

تغییر رنگ دندانها 

تغییر رنگ و زرد شدن رنگ دندانها باعث کاهش زیبایی لبخند شما میشود. اما این مساله اجتناب ناپذیر است، زیرا گاها به دلیل استعمال دخانیات و پر کردن دندانها، تغییر رنگ به وجود می آید. در پروسه درمانی طراحی لبخند، متخصص از روشهایی نظیر روکش، کامپوزیت، ایمپلنت و افزایش طول تاج دندان جهت برطرف نمودن این مشکل استفاده میکند. سفید شدن رنگ دندانها علاوه بر زیبایی لبخند، حتی باعث میشود که جوانتر نیز به نظر برسید.

###############

هم تراز نبودن و ردیف نبودن دندانها 

ردیف دندانها ممکن است همتراز نباشد یا در میان دندانها فاصله وجود داشته باشد. این مساله نیز مستقیما بر زیبایی لبخند تاثیر خواهد گذاشت. برای حل این مشکل نیز متخصصین به سراغ روشهای متعددی میروند که یکی از آنها لمینت است. به کمک لمینت فرم ناهماهنگ دندانها شما اصلاح شده و یکدست تر از همیشه به نظر خواهد رسید. 

از بین رفتن یک یا تعدادی از دندانهای طبیعی

گاها ممکن است به دلیل حادثه، عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، افزایش سن وتعدادی از دندانهای طبیعی خود را از دست بدهیم. طراحی لبخند برای حل این مشکل نیز به کمک ما آمده و با به کارگیری روشهایی نظیر ایمپلنت یا قالب دندان مصنوعی این موضوع را هم حل میکند و نگرانی در این خصوص باقی نمیماند.

 درمان بیماریها و مشکلات دهان و دندان، نظیر تحلیل رفتن، عفونت و خونریزی لثه به هنگام طراحی و اصلاح لبخند در اولویت قرار دارند. 

روش های اصلاح و طراحی لبخند 

بر اساس ویژگیهای دهان و دندان، روشهای مختلفی جهت اصلاح و طراحی لبخند به کار میرود. در ادامه به انواع روش‌ های اصلاح طرح لبخند اشاره نموده و توضیحاتی کوتاه در خصوص هر یک ارائه میدهیم.

روش های اصلاح طرح لبخند

باندینگ دندان 

 باندینگ دندان به منظور حذف فضای خالی میان دندانها، تغییر فرم و اندازه دندان، اصلاح فرم دندانهایی که دچار خراش، ترک خوردگی و تغییر رنگ شدهاند مورد استفاده قرار میگیرد. تغییر رنگ در باندینگ توسط نزدیکترین و مشابهترین رنگ به رنگ طبیعی دندان انجام میشود. باندینگ در دسته روشهای بی خطر قرار میگیرد که در مدت زمانی کوتاه میتواند نتیجهای ایدهآل را تضمین نماید.

بلچینگ یا سفید کردن دندان

بلچینگ یا سفید کردن دندان از معدود روشهایی است که در صورت تمایل بیمار و صلاح‌دید دندانپزشک در خانه نیز قابل انجام است. در غیر این صورت پروسه سفید کردن دندان توسط دنداپزشک در مطب نیز انجام می‌شود. بلچینگ یکی از روشهای متداولی است که در مدت زمانی کوتاه برای طراحی لبخند به کار می‌رود.

ونیر پرسلن یا لمینت 

 در طول دو جلسه، لمینت به صورت روکشی بر روی دندانهای شخص قرار میگیرد و بسیاری از مشکلات دندان فرد نظیر تغییر رنگ، فرم نامطلوب مانند کج بودن و خراشیدگی دندان را پوشش میدهد. این روش نیز در دسته روشهای متداولی قرار میگیرد که امروزه خواهان بسیاری دارد.

انواع روکشهای دندانی 

 امروزه و با پیشرفت تکنولوژی انواع روکشها توسط CAD/CAM و Zironica قابل ساخت و طراحی است. در ساخت روکشهای جدید به فاکتورهایی نظیر مقاومت و زیبایی توجه شده است و مشکلات روکشهای قبلی نیز برطرف شده است. این روکشها یک جلسه پس از قالب گیری به بیمار تحویل داده میشود.

ارتودنسی

ارتودنسی طبیعیترین روشی است که میتواند جهت اصلاح طرحی لبخند به کار رود؛ زیرا سطوح و مینای دندان دستکاری نمیشود. ارتودنسی مناسب کسانی است که دندانهای سالم دارند و تنها مشکل آنان هم‌تراز نبودن و کج بودن ردیف دندانهایشان است. البته روش ارتودنسی پروسه طولانیتری را نسبت به سایر روشها به خود اختصاص میدهد. طولانی شدن پروسه درمان نیز ممکن است عواقبی مانند پوسیدگی دندانها را در بر داشته باشد. 

########

پر کردگی به رنگ دندان 

امروزه پرکردگیهای قدیمی که توسط فلزها و به رنگهای سیاه و سفید که هیچ تطابقی با رنگ طبیعی دندان نداشت را توسط مواد کامپوزیت دندانی جایگزین میکنند که این امر تاثیر بسزایی در زیبایی و طراحی لبخند دارد.

ایمپلنت

 اگر شخصی بر اساس اتفاق، افزایش سن و …. یک یا تعدادی از دندانهای خود را از دست داده باشد، از روش ایمپلنت یا کاشت برای برطرف نمودن این مشکل استفاده میشود.

جراحی لثه 

در مواردی که دندانهای شخص ریز باشد و لثه جلوهای بیش از دندان در لبخند داشته باشد، از روش جراحی لثه یا طراحی لبخند توسط لیزر استفاده میشود. این روش نیز در یک جلسه قابل اجراست.

جراحی فک

در مواردی که فک شخص بیش از اندازه عقب یا جلو قرار گرفته باشد، از روش جراحی فک استفاده میشود تا فک در موقعیت ایده آل و معمول قرار گیرد. 

نکات مهم در طراحی لبخند

طراحی لبخند دیجیتالنسبت طلایی طول و عرض دندان ( نسبت 5 به 4) از اهمیت بسیاری در طراحی لبخند برخوردار است. دندان‌های مربعی شکل بر ظاهر صورت فرد تاثیر زیادی دارد. همچنین دندانهای بلند باعث میشود تا جوانتر به نظر برسید.

هماهنگی خطوط لثه نیز دیگر معیار مهم در طراحی لبخند به شمار میرود. قرمزی لثه در ایجاد یک لبخند زیبا بسیار تاثیرگذار است و بیش از هر معیار دیگری به چشم می‌آید. از این رو خطوط لثه باید خوشرنگ بوده و قرینه باشد.

خط لبخند ایده آل که مشابه به انحنای لب پایینی بوده و از لبه های دندان‌های بالایی امتداد پیدا میکند در رسیدن به یک لبخند زیبا بسیار تاثیر گذار است.

درمان دندانهای پوسیده علاوه بر زیبایی ظاهری دندانها از جهت حفظ و تضمین سلامت باقی دندانها حائز اهمیت بوده و در اولویت هست. در طراحی لبخند متخصص ابتدا به رفع پوسیدگی دندان میپردازد.

نحوه طراحی طرح لبخند

طراحی لبخند نیز مانند هر کار دیگری دارای اصولی است که باید به آن توجه شود.

  • در طراحی لبخند باید در نظر داشت که لبه دندان‌های بالایی باید 1 تا 1.5 میلی‌متر از دندان‌های پایینی جلوتر قرار بگیرد.
  • مقداری از دندانهای قدامی فک بالا که در معرض دید هستند، در حالت معمولی (حالت بدون فشار لب‌ها) باید 2 الی 3 میلی متر باشد.
  • در طراحی لبخند باید لب بالایی از نقطه اتصال لثه‌ها به دندان عبور کند.
  • خطی عبوری از لبه دندانهای فک بالا باید در حالت لبخند موازی با لبه پایین باشد.

مزایا، معایب و عوارض طراحی لبخند 

به دلیل اینکه از روش های مختلفی در جهت طراحی و اصلاح  لبخند استفاده میشود ممکن است با درست صورت نگرفتن آن عوارضی نیز برایتان به وجود بیاید، این موارد را به صورت اختصار برایتان مینویسم:

  1. بلچینگ یا سفید کردن دندانها نیز به جهت آنکه ماده آن از قدرت بالایی برخوردار است و با سطوح دندانها سر و کار دارد اگر توسط متخصص انجام نشود و یا بی دقتی صورت گیر ممکن است باعث آسیب به بافت بیرونی و حتی مینای دندان شود و باعث شود که دندان هایتان نسبت به هوا و مواد سرد و گرم حساس شوند.
  2. اگر پزشک تصمیم به استفاده از روش لمینت داشته باشد در این عمل بخش کمی از مینای دندان برداشته میشود و روی آن روکشی قرارخواهد گرفت، مینای دندان بخش خارجی و بسیار مهم از دندان میباشد که به آن استحکام میبخشد و اگر روکش قرار گرفته شده از کیفیت و استحکام خوبی برخوردار نباشد دندانتان شدیدا در خطر پوسیدگی قرار خواهد گرفت
  3. ارتودنسی یکی از رایج ترین روش ها بخصوص برای کودکان و افراد جوان میباشد، در صورت استفاده از این روش توسط غیر متخصصین ممکن است دندانتان مشکلات لثه ای پیدا  کنند.

هزینه طراحی لبخند

هزینه طراحی لبخند و اصلاح آن به عواملی نظیر میزان مشکلات و بیماری های دهان و دندان، تخصص و مهارت دندانپزشک، نوع کامپوزیت و مواد به کار رفته و مدت زمانی که پروسه درمان طول میکشد بستگی دارد. هزینه و تعرفه طراحی لبخند پس از معاینه اولیه توسط دندانپزشک مشخص میشود.

لبخند هالیوودی

لبخند هالیوودی

بسیاری از بازیگران هالیوود از روشهای مختلفی جهت ارتقای زیبایی لبخند خود استفاده میکنند که این لبخندهای زیبا به لبخند هالیوودی معروف شده است. داشتن لبخند زیبای هالیوودی مستلزم داشتن دندانهای منظم، سالم و خوش فرم است. 

در واقع لبخند هالیوودی نام دیگر طراحی و اصلاح لبخند میباشد که در این مقاله راجع به آن صحبت شد

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس