لومینیرز چیست؟

لومینیرز یا لمینیت بدون تراش به پوششی گفته می‌شود که بسیار نازک است و سطح دندان را می‌پوشاند، در این روش پوسته‌های ظریف چینی از جنس پرسالین به قسمت خارجی دندان متصل می‌شود و موجب زیباتر شدن دندان، هنگام لبخند زدن می‌شود.  

مزایای لومینیرز 

 • لومینیرز یک روش کم تهاجمی است، به این معنی که نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد و به این وسیله موجب آسیب به مینای دندان نمی‌شود. 
 • لومینیرز یکی از روش‌های اصلاح طرح لبخند و طراحی لبخند هالیوودی است، یعنی سبب زیباتر شدن لبخند فرد و بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود. 
 • هنگام نصب لومینیرز فرد نیاز به آمادگی قبلی و داروی بی‌حسی ندارد، زیرا لومینیرز یک روش بدون درد است. 
 • نیازی به استفاده از روکش موقت وجود ندارد. 

معایب لومینیرز

 • نازک بودن لمینیت بدون تراش باعث می‌شود لکه‌های بزرگ یا پر رنگ به وسیله‌ی لومینیرز پوشانده نشود. 
 • لومینیرز با این‌که نازک است، اما چون روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرد، فرد احساس تحمل یک چیز اضافه را روی دندان دارد. 
 • پوشاندن دندان با لومینیرز باعث می‌شود در مواردی خط لثه پوشانده شود و شستشو سخت می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه بالا می‌رود. 
 • بالا بودن هزینه‌ی لومینیرز دندان یکی از معایب این روش است. 

تفاوت لومینیرز و ونیر 

لومینیرز و ونیر  به عنوان دو روشی که پوشاننده‌ی دندان هستند تفاوت‌های کلی با هم دارند.

دائمی بودن

ونیر روکشی است که به صورت دائم به دندان متصل می‌شود و مشکلات ظاهری آن را رفع می‌کند در حالی‌که لومینیرز یک روش موقتی است و هر زمان فرد بخواهد می‌تواند آن را از روی  دندان جدا کند. 

ضخامت 

لومینیرز دندان نوعی از روکش است که نازک‌تر از ونیر طراحی می‌شود. به طوری که ضخامت لومینیرز 1/0 تا 3/0 میلی‌متر است در حالی‌که ونیر 5/0 تا 7/0 میلی‌متر ضخامت دارد. 

درد هنگام نصب 

نصب لومینیرز دندان نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد و طبیعتا فرد احساس درد نمی‌کند، اما استفاده از روکش‌های ونیر با تراشیدن و درد همراه است. 

شیوه‌ی اجرا 

برای نصب کردن ونیر دندانپزشک حدود 5 میلی‌متر از سطح دندان را می‌تراشد که که دندان‌ها برآمده و بزرگ نباشد و طبیعی به نظر برسد. این مقدار تراشیدن دندان قطعا به مینای دندان آسیب می‌زند، در حالی‌که برای انجام لومینیرز نیازی به تراشیدن سطح دندان وجود ندارد و در نتیجه مینای دندان آسیب نمی‌بیند. 

روکش موقت 

برای نصب ونیر لازم است سطح دندان تراشیده شود و همین امر موجب حساس شدن و زشت شدن دندان می‌شود، پس لازم است از یک روکش موقت استفاده شود، در حالی‌که در لومینیرز نیازی به استفاده از روکش موقت وجود ندارد. 

طول درمان 

بازه‌ی زمانی که برای لومینیرز نیاز است بسیار کمتر از ونیر است. در جلسه‌ی اول لومینیرز، به جز پولیش کردن جزئی دندان و تهیه‌ی قالب دندانپزشک کار دیگری با دندان‌ها ندارد اما آماده سازی دندان برای ونیر فرایندی زمان بر است. 

قیمت 

هزینه‌ی انجام لومینیر نسبت به انواع دیگر روکش و ونیر بالاتر است. 

ونیر چیست؟

ونیر پوششی همرنگ دندان است که سطح دندان را می‌پوشاند، ونیر به منظور پوشاندن عیوب ظاهری دندان طراحی  و در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود. ونیر در انواع سرامیکی و کامپوزیتی ساخته می‌شود. 

نحوه اجرا لومینیرز 

لومینیرز دندان طی دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه‌ی اول دندانپزشک سطح دندان را تمیز و پولیش می‌کند و سپس  برای ساخت لومینیرز از دندان‌ها قالب تهیه می‌کند. قالب به لابراتور دندانپزشکی ارسال می‌شود و قالب مورد نظر آماده می‌شود. 

در جلسه‌ی دوم لومینیرز آماده شده روی دندان نصب می‌شود. فرایند نصب به دلیل بی درد بودن،  نیاز به بی‌حسی ندارد. 

عمر مفید

تعیین زمان دقیق برای ماندگاری و عمر مفید لومینیرز غیر ممکن است اما می‌توان به این نکته اشاره کرد که طول عمر لومینیرز بستگی به شیوه‌ی مراقبت از آن دارد، در صورتی‌که مراقبت‌ها انجام شود و فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت کند می‌توان عمر لومینیرز را بیش از 20 سال تخمین زد. 

مراقبت‌های بعد از انجام لومینیرز 

ماندگاری و دوام لومینیرز به مراقبت‎‌های بعد از آن بستگی دارد. درصورتی‌که فرد مراقبت‌های لازم بعد از لومینیرز را به خوبی انجام دهد، می‌تواند برای مدت طولانی از لبخندی زیبا بهره مند باشد. 

 • حفظ بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن مرتب و روزانه و همچنین استفاده از نخ دندان یکی از موارد ضروری‌ست که برای حفظ دوام لومینیرز باید انجام شود. 
 • یکی دیگر از اقدامات ضروری برای حفظ سلامت دهان و دندان، استفاده از ملاقات‌های منظم با دندانپزشک است. طی این جلسات که بهتر است هر شش ماه یکبار انجام شود، سلامت دندان‌ها و لثه بررسی می‌شود. در صورتی‌که لکه‌ای روی دندان‌ها مشاهده شود، دندانپزشک قبل از دائمی شدن لکه‌ها آن‌ها از روی دندان پاک می‌کند.
 • سیگار کشیدن باعث ایجاد لکه روی ونیر بدون تراش می‌شود، پس سیگار کشیدن باید ترک شود. 
 • بعد از لومینیرز از نوشیدنی‌های رنگ دار مانند قهوه، چای و نوشابه نباید استفاده کرد. همچنین مواد غذایی رنگ دار مانند سس قرمز نیز موجب آسیب به لومینیرز می‌شود. 
 • به دلیل این‌که استحکام لومینیرز مانند دندان‌های خود فرد نیست، باید از گاز زدن میوه‌ها یا شکستن چیزی با دندان به شدت پرهیز شود. 

اگر لومینیرز دچار آسیب شد چه کنیم؟

در صورتی‌که لومینیرز دندان از روی دندان جدا شود، یا بشکند خود فرد هیچ اقدامی نباید انجام دهد، بلکه باید لومینیرز دندانی را نزد دندانپزشک ببرد و از او بخواهد در صورت امکان همان لومینیرز را روی دندان بچسباند یا این‌که با لومینیرز جدید آن را جایگزین کند. 

نکات مهم در خصوص لومینیرز دندان

 • لومینیرز دندان با توجه به این‌که خدمات زیبایی است، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. 
 • در مواردی که دندان‌های فرد مشکل جدی ارتودنسی نداشته باشد، می‌تواند از لمینیت بدون تراش  به جای جابجایی دندان با سیم و برکت‌های ارتودنسی استفاده کرد. 
 • کسانی که دندان قروچه دارند برای محافظت از لومینیرز باید هنگام خواب از محافظ دندان استفاده کنند. 

لومینیرز برای چه کسانی مناسب است؟

لومینیرز یک روش درمانی و زیبایی است که برای افراد زیادی به منظور رفع مشکلات دندانی توصیه می‌شود. این افراد شامل موارد زیر هستند. 

 • کسانی‌که لکه‌های زرد رنگ روی دندان دارند، یا رنگ دندان‌هایشان تغییر کرده است. 
 • کسانی‌ که در اثر سانحه یا موارد دیگر به  پریدگی یا شکستگی کوچک در سطح دندان دچار شده‌اند.
 • کسانی‌که دندان‌های کوچک یا نامنظمی کم دارند هم می‌توانند از لومینیرز دندان استفاده کنند. 
 • فاصله‌ی بین دندان‌ها نیز با استفاده از روش لومینیرز قابل اصلاح است. 

لومینیرز برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • کسانی که بیماری‌های لثه یا مشکلات دهان و دندان دارند، ابتدا باید بیماری‌ها را درمان کنند بعد اقدام به انجام لومینیرز  دندان نمایند. 
 • در مواردی که لکه‌ی روی دندان پر رنگ است، یا کجی آن زیاد است استفاده از ونیر بدون تراش به فرد توصیه نمی‌شود. 
تماس