بررسی صفر تا صد روکش زیرکونیا به همراه مزایا و معایب

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا


اگر با دندان‌هایی پوسیده، شکسته و ترک خورده به دندانپزشک مراجعه کنید وی احتمالا استفاده از روکش را به شما پیشنهاد می‌دهد. با استفاده از روکش تمامی عیوب ظاهری دندان به بهترین نحو پوشانده و آن‌ها ظاهری یکسان و هم اندازه پیدا می‌کنند. یکی از روکش‌های محبوب که برای دندان‌های آسیب دیده انتخابی عالی به شمار می‌رود، روکش زیرکونیا (زیرکونیوم) است. در ادامه به بررسی کامل روکش زیرکونیوم پرداخته و هر آنچه که درباره این روکش باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

روکش زیرکونیا (زیرکونیم) چیست؟

قبلا دندانپزشکان جهت انجام روکش از پرسلن به دلیل نزدیکی رنگ آن به رنگ طبیعی دندان استفاده می‌کردند. اما این روش معایب خاص خود را داشته و به همین سبب به دنبال روش‌های مقاوم‌تر بودند. امروزه روکش زیرکونیا که یکی از انواع روکش‌های دندان با استحکام و دوام بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیرکونیا در واقع یک لعاب سرامیکی جامد سفید رنگ با استحکام بسیار بالا و زیبایی پرسلن بوده که برای انجام روکش دندان و پوشاندن عیوب استفاده می‌شود. به عبارتی روکش دندان زیرکونیا از دی اکسید زیرکونیوم (ماده سرامیکی پودری سفید) ساخته می‌شود.. ویژگی سرامیکی روکش زیرکونیوم و رنگ سفید طبیعی آن سبب هماهنگی این روکش با بقیه دندان‌ها شده و به همین دلیل در نهایت لبخندتان بسیار طبیعی دیده می‌شود. البته در صورتی که به دنبال لبخند خیلی سفید یا رنگ طبیعی دندان‌هایتان خیلی سفید باشد، این روش را با پرسلن ترکیب می‌کنند تا دندان‌هایتان سفیدی پرسلن را در عین استحکام بالا ماده زیرکونیوم داشته باشند.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی دندان چیست؟

انواع زیرکونیا مورد استفاده در روکش

از میان تمامی انواع زیرکونیاهای موجود جهت ساخت روکش دندان، اغلب دو نوع زیرکونیا تمام کانتور و فریم ورک برای ساخت به کار گرفته می‌شوند. هر دو مورد برای ساخت روکش زیرکونیا مناسب بوده و بهتر از کامپوزیت‌های نوع چینی-فلز و ترکیبات تمام فلز هستند. فریم ورک زیرکونیا برای ترکیب با پرسلن جهت داشتن لبخندی زیبا و طبیعی گزینه‌ای عالی بوده و تمام کانتور نیز برای ترمیم یکپارچه دندان کاربرد دارد.

مزایای روکش زیرکونیا

همانطور که متوجه شدید به روکش دندانی که در آن از ماده زیرکونیوم استفاده شود، روکش زیرکونیا گفته می‌شود. در ادامه به بررسی مزایای آن می‌پردازیم تا انتخابی ایده‌آل داشته باشید. همچنین آگاهی از فواید روکش زیرکونیوم شما را در انتخاب این روکش برای پوشاندن عیوب دندان مطمئن خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

استحکام بالا

مهم‌ترین مزایای این روکش را می‌توان استحکام فوق العاده بالای آن دانست. روکش‌های دندان، خصوصا برای دندان‌های عقب که اصلی‌ترین فشار را هنگام جویدن غذا وارد می‌کنند، باید بسیار محکم باشند. برای این کار روکش زیرکونیا بهترین انتخاب بوده چرا که از سایر روکش‌ها استحکام بیشتری دارد.

طول عمر بالا

جالب است بدانید بر اساس تحقیقی در سال 2017، روکش زیرکونیوم در طول 5 سال آزمایش به خوبی روکش‌های فلزی عمل کرده و از طول عمر فوق العاده‌ای بالایی برخوردار بوده. بنابراین در صورتی که مایلید روکش دندان‌هایتان برای مدت زمان بیشتری حفظ شود، روکش زیرکونیا انتخابی ایده‌آل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان

سازگاری بالا

روکش‌های ساخته شده از ماده زیرکونیوم سازگاری زیستی بسیار خوبی با بدن داشته و به همین سبب احتمال ایجاد آلرژی، التهاب و غیره در نتیجه استفاده از این ترکیب بسیار پایین است. البته در صورتی که فرد حساسی هستید، حتما پیش از انجام روکش با دندانپزشک خود در این باره مشورت کنید تا وی این موضوع را بررسی کند.

بهبود ظاهر دندان‌ها

قرار گرفتن روکش زیرکونیا به طور کامل ظاهر دندان‌هایتان را بهبود بخشیده و در نتیجه مشکلاتی اعم از شکستگی دندان، نازیبایی لبخند، دندان فرسونده، بدشکلی دندان، تغییر رنگ و غیره به راحتی با استفاده از این روکش قابل حل است.

بهبود ظاهر دندانها

زمان کم جهت نصب روکش

همانطور که می‌دانید انجام روکش لمینت به دلیل ساخت قالب در آزمایشگاه فرآیندی زمان‌بر است. اما در روکش زیرکونیا اینگونه نبوده و به دلیل ساخت آن در مطب دندانپزشک اغلب در یک بار ویزیت این روکش بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. البته این کار زمانی در یک جلسه انجام می‌شود که تجهیزات موردنیاز در مطب دندانپزشک وجود داشته باشد، در غیر اینصورت قالب گیری انجام شده و روکش‌ها در ازمایشگاه ساخته می‌شوند.

معایب روکش زیرکونیا

تا این بخش از مقاله به خوبی با چیستی و مزایای روکش زیرکونیوم آشنا شدید، اما این روش نیز همانند سایر خدمات دندانپزشکی معایب خاص خود را دارد. به همین دلیل در ادامه همه موارد را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا از تمامی جوانب انتخاب خود آگاه باشید.

تطبیق سخت با دندان‌های دندان

یکی از معایب احتمالی روکش زیرکونیا که کمی از طبیعی بودن این روش می‌کاهد، مات و عدم براق بودن آن است. البته این موضوع به مهارت دندانپزشک نیز بستگی داشته و با روش‌هایی می‌توان از مات بودن آن کم کرد. در صورتی که روکش زیرکونیوم را برای دندان‌های عقب خود انجام دهید، مشکلی به وجود نخواهد آمد، چرا که این دندان‌ها هنگام لبخند دیده نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و روکش دندان

سایش دندان‌های مقابل

یکی دیگر از مواردی که دندانپزشکان را در استفاده از این روکش مردد می‌کند، احتمال ساییده شدن دندان‌های مقابل است. اما طبق مطالعات انجام شده در سال 2021، میزان سایندگی روکش فلدسپاتیک بسیار بیشتر از زیرکونیوم است.

بیشتر بخوانید: کیست دندان چیست؟

مراحل انجام روکش زیرکونیا

به طور کلی دو روش جهت انجام روکش زیرکونیوم وجود دارد که در روش اول دندانپزشک قالب گیری انجام داده و به آزمایشگاه میفرستد تا روکش‌ها ساخته شوند و در ویزیت بعدی آن‌ها را نصب می‌کند. در روش دوم اگر فناوری و تجهیزات مناسب در مطب دندانپزشک وجود داشته باشد، روکش زیرکونیا در همان یک جلسه به طور کامل بر روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد. در ادامه مراحل هر دو روش را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

روش اول

 •  معاینه دندان
 •  ساخت قالب مناسب و ارسال آن به آزمایشگاه
 •  گرفتن روکش‌ها از آزمایشگاه
 •  نصب بر روی دندان

روش دوم

 •  معاینه دندان‌ها
 •  ساخت روکش دندان
 •  قرار دادن روکش زیرکونیا در محل خود

روکش زیرکونیا با پرسلن

یکی از مواردی که سبب تطابق سخت این روکش با دندان‌ها می‌شود، رنگ آن است که دندانپزشکان برای این نیز راه حلی پیدا کرده‌اند. برخی از دندانپزشکان برای حفظ سفیدی دندان در عین مقاومت بالای زیرکونیوم، به هنگام ساخت روکش پرسلن را روی زیرکونیا قرار می‌دهند و به این شکل دندان‌ها ظاهری طبیعی با استحکام فوق العاده بالا خواهند داشت. البته از معایب این روش می‌توان به امکان جدا شدن لایه‌ها از یکدیگر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ماندگاری روکش زیرکونیوم چقدر است؟

اکثر روکش‌های دندان به طور حدودی 5 تا 15 سال ماندگاری دارند که این طول عمر برای روش زیرکونیا نیز صدق می‌کند. مهم‌ترین موردی که سبب افزایش ماندگاری این دندان‌ها می‌شود نحوه مراقبت از آن‌ها بوده و باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید. سایر مواردی که سبب کاهش طول عمر روکش زیرکونیا می‌شود عبارتند از:

 •  دندان قروچه کردن
 •  جویدن یخ
 • ناخن جویدن
 •  استفاده ابزاری از ناخن
بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

جمع بندی

یکی از روکش‌های کمتر شناخته شده، روکش زیرکونیا یا زیرکونیوم است که از دی اکسید زیرکونیوم برای این کار استفاده می‌شود. این روکش رنگ سفیدی داشته ولی برای افزایش سفیدی آن می‌توان با پرسلن نیز ترکیب کرد. مهم‌ترین مزیت روکش زیرکونیا نسبت به سایر روکش‌ها استحکام و ماندگاری بالای آن است. این روکش به دو روش قابل انجام بوده که در روش اول روکش توسط دندانپزشک در همان جلسه ساخته و قرار داده می‌شود و در روش دوم قالب گیری انجام شده و در جلسه دوم روکش‌های گرفته شده از آزمایشگاه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این روکش نیز همانند سایر روکش‌ها به خوبی تمامی عیوب را پوشانده و به شما لبخندی زیبا هدیه می‌کند. در صورتی که مایل به انجام روکش زیرکونیا هستید، کافیست وقتی برای خود در خانه لبخند رزرو کنید تا  دکتر رها رادفر این روکش را با بهترین تکنیک و مواد برایتان انجام دهد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس