لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

یکی از خدمات دندانپزشکی متداول در جامعه امروزی، لمینت دندان است که سبب بهبود ظاهر دندان‌ها در عین لبخندی زیبا و جذاب می‌شود. اگر قصد انجام این کار را دارید، حتماً پیش از اقدام این مقاله را مطالعه کنید تا متوجه شوید آیا این روش برایتان ایده‌آل و مناسب است یا خیر؛ به عبارتی در این مطلب به سوال «لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟» پرداخته‌ایم، بنابراین برای گرفتن پاسخ تا انتهای مقاله همراه ما باشید!

لمینت چیست؟

پیش از پرداختن به مناسب بودن یا نبودن لمینت، بهتر است کمی با این خدمات دندانپزشکی و چیستی آن آشنا شوید. لمینت در واقع لایه‌ای از جنس مواد خاص و هم‌رنگ دندان‌های طبیعی است که در نتیجه آن عیوب دندان‌ها کاملا رفع می‌شود. لمینت برخلاف کامپوزیت در آزمایشگاه آماده می‌شود که به همین خاطر نتیجه آن دندان‌هایی شفاف و زیبا است. لمینت در حالت کلی اغلب قابل ترمیم بوده و روش مراقبت از آن نیز تقریبا ساده است. همچنین ماندگاری این خدمات دندانپزشکی بالا بوده و برای حدود 10 الی 15 سال در صورت نگهداری مناسب، بر روی دندان‌هایتان به خوبی باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رنگ لمینت دندان

البته شایان ذکر است که لمینت دو روش کامپوزیتی و سرامیکی دارد که بر حسب میزان تراش روی دندان و روش‌های اجرایی با یکدیگر متفاوت هستند. از لحاظ استحکام و طبیعی بودن، لمینت سرامیکی بهتر بوده و انتخابی ایده‌آل برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب است. البته مهم‌ترین مورد در انجام لمینت، تبحر دندانپزشک بوده تا مینای دندان را بیش از حد تراش ندهد و از مواد باکیفیت برای این کار استفاده نماید.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از خدمات لمینت در حالت کلی غیرقابل بازگشت بوده و به همین سبب باید پیش از انجام، به خوبی در رابطه با آن تحقیق کنید. به طور کلی در صورتی که دندان‌هایتان با مشکلات زیر مواجه است، انجام لمینت دندان برایتان مناسب خواهد بود:

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعداز لمینت دندان

عدم رفع زردی یا لکه‌های روی دندان با بلچینگ

در صورتی که از طرفداران دندان‌های سفید هستید اما زردی و لکه‌های روی دندان‌هایتان با روش‌های متداول اعم از بلچینگ از بین نمی‌رود، لمینت می‌تواند روشی مناسب برای رفع این مشکلات باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و روکش دندان

 لب پر شدن دندان‌ها

اگر شکستگی خیلی جزئی و به اصطلاح لب پر شدن در دندان‌هایتان وجود دارد، استفاده از لمینت برای جلوگیری از افزایش این شکستگی می‌تواند انتخابی بسیار خوبی باشد.

 فاصله افتادن بین دندان‌ها

شکاف بین دندان‌ها یا دیاستما به دلایل مختلفی ممکن است در دندان‌ها به وجود آید. روش‌های متنوعی اعم از ارتودنسی، باندینگ، جراحی و غیره برای رفع این مشکل وجود دارد که لمینت نیز یکی از روش‌های عالی و برای درمان و بستن این فاصله است.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت

نامرتب بودن ظاهر دندان‌ها

در صورت عدم زیبایی دندان‌ها (خصوصا کوتاه و بلند بودن آن‌ها) لمینت به خوبی می‌تواند این مشکلات را رفع کند. چرا که در فرآیند لمینت، روکشی بر روی دندان‌هایتان قرار گرفته و این عیوب به طور کامل پنهان می‌شوند تا در نهایت شما صاحب لبخندی زیبا و جذاب شوید.

دندان های نامرتب

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

همانطور که متوجه شدید لمینت برای بهبود ظاهر دندان‌ها بسیار مناسب بوده و نتایج عالی را به وجود می‌آورد. اما برخی افراد نباید دندان‌های خود را لمینت کنند، در ادامه به بررسی کامل این موارد پرداخته‌ایم تا انتخاب اشتباهی نداشته باشید:

 دندان قروچه کردن

در صورتی که عادت به فشار دادن دندان‌های خود دارید، لمینت انجام ندهید! با فشار دادن دندان‌ها به یکدیگر، احتمال شکستن و ترک برداشتن لمینت افزایش یافته و در نتیجه از دوام آن به شدت کاسته می‌شود.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا چیست؟

ترک خوردگی و پوسیدگی

در صورت وجود مشکلاتی اعم از ترک خوردگی و حتی پوسیدگی باید پیش از لمینت نسبت به رفع این موارد اقدام کنید. پس از حل این موارد، با دندانپزشک خود در رابطه با بهترین خدمات دندانپزشکی جهت زیبایی دندان مشورت کنید تا وی بهترین راه را پیشنهاد دهد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و لومینیرز

 دندان‌های ضعیف و با احتمال شکستن زیاد

در صورتی که دندان‌هایتان به طور کلی بافت ضعیفی دارد، لمینت برایتان انتخاب مناسبی نبوده و بهتر است از سایر روش‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌هایتان استفاده کنید. جهت تشخیص ضعیف بودن دندان‌هایتان از دندانپزشک خود کمک بخواهید.

بیشتر بخوانید: سن مناسب لمینت و کامپوزیت دندان

عفونت و بیماری لثه

عفونت و بیماری لثه زمینه‌ساز مشکلات دهانی متعددی اعم از فاصله افتادن بین دندان ها و غیره است. به همین خاطر در صورتی که لثه دندان‌هایتان سلامت کافی ندارد، حتما در گام اول از دندانپزشک بخواهید تا این مشکل را رفع کند و سپس در صورت صلاح دید وی نسبت به لمینت، اقدام نمایید.

داشتن دندان‌های سالم

اگر دندان‌هایتان سالم هستند و به طور کلی مشکل خاصی ندارند، دلیلی برای انجام لمینت وجود ندارد! لمینت با وجود زیبایی خاصی که دارد، برای اجرای آن مینای دندان تراشیده شده و همین امر نیز سبب نازک شدن دندان می‌شود. همچنین از طرفی این کار دائمی نبوده و باید بعد از چندین سال، دوباره دندان‌های خود را لمینت کنید که این مورد شاید مشکلات متعددی برایتان به وجود آورد.

بیشتر بخوانید:عمر مفید لمینت دندان

 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

دندان‌هایی که لمینت شده‌اند نیاز به مراقبت بیشتری داشته و به همین سبب باید بیش از پیش نسبت به سلامت دهان و دندان خود دقت کنید. برای مثال باید در طول شبانه روز، دو بار دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید تا آسیبی به دندان‌های لمینت شده‌تان وارد نشود.

بیشتر بخوانید: روش های صحیح استفاده از مسواک

آشنایی با مزایا و معایب لمینت

همانند تمامی خدمات دندانپزشکی دیگر، لمینت نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد و به همین خاطر باید پیش از انجام این کار، از آن‌ها باخبر شوید. به طور کلی مزایای لمینت عبارتند از:

  •  طبیعی و شفاف بودن نتیجه
  •  استحکام بالا
  • ماندگاری و دوام بالا
  • عدم نیاز به بی حسی
  • مراقبت تقریبا آسان
بیشتر بخوانید: عوارض کامپوزیت دندان

از معایب لمینت دندان نیز به موارد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

  •  غیر قابل بازگشت
  •  هزینه تقریباً بالا
  •  تراشیده شدن مینای دندان
  •  فرآیندی تقریباً زمان‌بر
بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

جمع بندی

لمینت دندان به دلیل نتیجه بسیار زیبا و طبیعی، از خدمات دندانپزشکی پرطرفدار در بین افراد است. اما این خدمات برای تمامی افراد به دلایلی اعم از داشتن دندان‌های پوسیده، ضعیف و شکننده، عادت به دندان قروچه کردن و غیره قابل انجام نیست. همانطور که متوجه شدید لمینت فرآیندی بسیار حساس بوده و باید دندانپزشک به خوبی دندان‌هایتان را بررسی کند تا شرایط انجام آن را داشته باشید.  دکتر رها رادفر در خانه لبخند شرایط دندان‌هایتان را جهت لمینت به طور کاملا بررسی کرده و در صورتی که این روش برایتان مناسب باشد، لمینت را با بهترین مواد برایتان انجام می‌دهد. در صورتی که قصد انجام لمینت دارید، بهتر است جهت تعیین نویت مشاوره با کلینیک دکتر رها رادفر تماس بگیرید و طی یک جلسه‌ی مراجعه‌ی حضوری مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید.

 

سوالات متدوال

اگر التهاب لثه داشته باشیم میتوانیم لمینت کنیم؟

خیر، زیرا التهاب لثه بر اثر تجمع جرم در اطرف لثه ایجاد میشود و در بعضی از مواقع باعث بیماری های دهان و دندان میشود که در این وضعیت دندانپزشک از لمینت سرامیکی خودداری میکند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس