مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان


در صورتی که قصد لمینت دندان‌های خود را داشته باشید، آگاهی از مراحل آن به کاهش استرس شما بسیار کمک کرده و در نتیجه با آرامش خاطر بیشتری به دندانپزشک مراجعه خواهید کرد. در ادامه به طور مختصر در رابطه با چیستی لمینت توضیح و مراحل آن را به صورت کامل و جامع شرح خواهیم داد. پس برای آشنایی با تمامی مراحل لمینت تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لمینت چیست؟

لمینت در واقع یک خدمات دندانپزشکی برای رفع عیوب دندان و افزایش چند برابری زیبایی ظاهری لبخندتان است. در لمینت دندان از پوسته نازکی به جنس سرامیک یا کامپوزیت جهت پوشاندن قسمت جلویی دندان‌ها استفاده می‌شود. رنگ دندان‌های لمینت شده با دندان‌های طبیعی یکسان بوده و به همین سبب بسیار زیبا و طبیعی دیده می‌شوند.

لمینت برای چه کسانی بهترین انتخاب است؟

در صورتی که قصد انجام لمینت را دارید، باید بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کنید تا مشکلاتی اعم از پوسیدگی، بیماری‌های لثه‌ای و غیره به وجود نیاید. بنابراین می‌توان گفت که لمینت برای افرادی که قصد اصلاح ظاهری دندان‌های خود را دارند مناسب بوده و برای مشکلات زیر انتخابی ایده‌آل است:

  •  دندان‌هایی غیر یکسان
  • زردی دندان‌ها
  •  وجود فاصله بین دندان‌ها
  •  شکستگی بسیار جزئی
بیشتر بخوانید: لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

البته در صورتی که دندان‌های خود را همواره به یکدیگر فشار می‌دهید یا از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن فراری هستید، لمینت برایتان اصلا مناسب نیست. در صورتی که نمی‌دانید لمینت برایتان بهترین روش است یا خیر، حتما پیش از انجام با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین خدمات را جهت رفع عیوب دندان‌هایتان انجام دهید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

انواع لمینت دندان کدام است؟

همانطور که گفتیم لمینت در دو جنس سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه به بررسی مختصر هر مورد پرداخته و هر آنچه که در رابطه با این دو نوع لمینت باید بدانید را توضیح خواهیم داد تا با دیدی باز نسبت به انجام لمینت خود اقدام کنید.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی از محبوبیت بیشتری در بین مردم برخوردار بوده که دلیل آن ظاهر بسیار شفاف و دوام بسیار بالا است. لمینت سرامیکی به طور کلی حدود 10 تا 15 سال، وابسته به نحوه مراقبت شما ماندگاری داشته که دلیل آن استحکام بالای این نوع از دندان‌ها است. همچنین لمینت سرامیکی از ظاهر بسیار زیباتری نسبت به کامپوزیتی برخوردار بوده و احتمال لکه گیری آن بسیار کم‌تر است. تنها معایب این نوع از لمینت را شاید بتوان هزینه تقریبا بالای آن دانست که البته کاملا ارزش هزینه کردن را دارد.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت کامپوزیتی

در صورتی که نمی‌خواهید هزینه زیادی صرف دندان‌های خود کنید اما از طرفی خواهان داشتن لبخندی سفید و زیبا هستید، لمنیت کامپوزیتی گزینه خوبی است. از مزایای لمینت کامپوزیتی نسبت به سرامیکی می‌توان به انجام سریع‌تر آن اشاره کرد. لمینت کامپوزیتی در مطب دندانپزشک ساخته و نصب می‌شود اما در سرامیکی، لمینت در لابراتوار آماده شده و در جلسه‌ای دیگر بر روی دندان نصب می‌شود. در عین هزینه کمتر این روش، معایبی نیز اعم از مستعد لکه گیری بودن، احتمال بیشتر شکستگی نسبت به لمینت سرامیکی و غیره وجود دارد. همچنین عمر مفید این نوع از لمینت حدود 5 تا 7 سال بوده و از این جهت باید هر چند سال یک بار نسبت به انجام مجدد لمینت اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

مراحل لمینت دندان

در ادامه مرحله به مرحله لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی را توضیح خواهیم داد تا به طور کامل با نحوه انجام این کار آشنا شوید. همانطور که گفته شد، لمینت سرامیکی و کامپوزیتی هر دو مزایا و معایب خاص خود را داشته و مراحل نصب متفاوتی نیز دارند که هر کدام را به صورت کامل خواهیم گفت.

مراحل لمینت دندان سرامیکی

لمینت سرامیکی به دلیل ظاهری زیبا از محبوبیت بالایی برخوردار بوده اما مراحل آن نسبت به لمینت کامپوزیتی کمی بیشتر است. دلیل این امر فرایند ساخت و نصب دقیق آن بوده که در ادامه تمامی مراحل لمینت دندان سرامیکی را گام به گام توضیح داده‌ایم.

1. بررسی دندان‌ها

همه دندان‌ها شرایط انجام لمینت را نداشته و به همین سبب باید از دندان‌های مدنظر عکس برداری شود تا به طور کامل معاینه و بررسی شوند. همچنین اگر بیماری‌های مختلف لثه‌ای نیز داشته باشید، در گام اول باید آن‌ها را درمان و سپس نسبت به لمینت اقدام کنید.

2. انتخاب رنگ مناسب

برای اینکه رنگ طبیعی دندان‌هایتان ظاهر شود، اکثر دندانپزشکان ابتدا به جرمگیری دندان‌هایتان می‌پردازند تا طبیعی‌ترین رنگ را برای لمینت سرامیکی انتخاب نمایند. در غیر اینصورت شاید رنگ انتخاب شده تیره‌تر یا روشن‌تر از دندان‌های طبیعی باشد که اصلا خوشایند نیست. همچنین به تناسب رنگ دندان با رنگ پوست نیز باید دقت شود تا در نهایت ظاهری زیبا به دست آید. البته این کار افزون بر تعیین رنگ، برای تمیز کردن دندان از جرم‌ها نیز انجام می‌شود که تأثیر خوبی در کیفیت کار دارد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رنگ لمینت دندان

3. تراش دندان‌ها

در لمینت سرامیکی باید کمی از مینای دندان‌ها تراشیده شود تا زمانی که لمینت بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد، ظاهری طبیعی و زیبا به وجود آید. این کار اغلب مشکلی به وجود نیاورده و در موارد نادری حساسیت دندان به گرما و سرما پدید می‌آید که آنچنان مسئله جدی نیست.

برای جلوگیری از احساس درد هنگام تراش دندان معمولا دندانپزشک از بی‌حس‌کننده پیش از انجام این کار استفاده می‌کند تا دردی حس نشود. البته شایان ذکر است که اگر پوسیدگی در مینای دندان وجود داشته باشد، احتمالا بخش بیشتری از مینای دندان تراشیده شود تا پوسته لمینت سرامیکی بر روی بخش تقریبا سالمی نصب شود.

4. قالب گیری

برای اینکه لمینت دقیقا مناسب دندان‌های شما ساخته شود، دندانپزشک از ماده خمیری مانند برای قالب گیری دندان‌ها استفاده می‌کند. این قالب حاوی شکل دندان‌ها و بافت اطراف لثه شما شده و برای ساخت به لابراتوار ارسال می‌شود تا با توجه به موارد مشخص شده توسط دندانپزشک، در طی 1 الی 2 هفته ساخته شود.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

5. قرار گیری روکش موقت

همانطور که متوجه شدید، دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراش می‌دهد. تا زمان نصب لمینت سرامیکی بنابر صلاح دید دندانپزشک ممکن است از روکش موقت جهت عدم آسیب به مینای دندان تراش خورده استفاده شود.

6. نصب

مرحله نصب مهم‌ترین گام در مراحل لمینت دندان سرامیکی است؛ چرا که نیازمند تجربه و مهارت بالای دندانپزشک بوده تا هیچ فاصله‌ای بین دندان‌های طبیعی و لثه باقی نماند و به طبیعی‌ترین شکل ممکن نصب شود. البته این مورد افزون بر ظاهر طبیعی، برای جلوگیری از رشد میکروب‌ها و بروز بیماری‌ها در آینده نیز بسیار حائز اهمیت است. ابتدا روکش‌های موقت از دندان‌ها جدا شده و سپس برای چسباندن لمینت از ماده مخصوصی استفاده می‌شود تا مشکلات گفته شده پیش نیاید و لمینت به بهترین حالت بر روی دندان‌ها نصب شود.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا (زیرکونیم) چیست؟

مراحل لمینت دندان کامپوزیتی

اگر برای هزینه کمتر قصد انجام لمینت کامپوزیت را دارید، در ادامه مراحل آن را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا به بهترین شکل با نحوه انجام آن آشنا شوید. گام‌های لمینت کامپوزیت نسبت به سرامیکی کمتر بوده که شامل موارد زیر است:

1. بررسی دندان‌ها

همانند مرحله اول لمینت سرامیکی در کامپوزیتی نیز دندانپزشک به بررسی کامل دندان‌ها می‌پردازد تا در صورت وجود مشکل جدی ابتدا آن را حل و سپس باقی مراحل لمینت دندان کامپوزیتی را انجام دهد. همچنین در این گام دندانپزشک از تعداد دندان‌هایی باید کامپوزیت شوند اطلاع یافته و به بهترین شکل نسبت به انجام این کار اقدام می‌کند.

بیشتر بخوانید: سن مناسب لمینت و کامپوزیت دندان

2. انتخاب رنگ دندان‌ها

برای دیدن رنگ دندان‌های طبیعی احتمالا دندانپزشک دندان‌ها را جرمگیری کند تا بهترین رنگ را برای لمینت کامپوزیتی انتخاب نماید. در ادامه با مشورت شما، بهترین رنگ برای دندان‌هایتان انتخاب می‌شود تا از روی آن لمینت کامپوزیت ساخته شود.

3. آماده سازی لمینت کامپوزیت

در سومین گام از مراحل لمینت دندان کامپوزیتی، دندانپزشک در مطب لمینت کامپوزیت را آماده می‌کند. البته شایان ذکر است که در این نوع از لمینت، دندان‌ها به میزان زیادی تراش نخورده و مینای دندان نسبتا سالم باقی می‌مانند.

4. نصب

برای نصب راحت‌تر لمینت کامپوزیت بر روی دندان‌ها، ماده مخصوصی بر روی دندان‌ها تعیین شده استفاده می‌شود و سپس با استفاده از ماده‌ای پلاستیکی آن را بر روی دندان طبیعی نصب می‌کند. در صورتی که نیاز به تغییر در ابعاد، اندازه، شکل و غیره لمینت کامپوزیتی باشد دندانپزشک آن را اعمال می‌کند. البته برای سفت شدن کامپوزیت در محل خود، از نور خاصی استفاده می‌شود تا استحکام کافی به دست آید.

5. صیقل و جلا

در آخرین گام از مراحل لمینت دندان کامپوزیتی، برای افزایش زیبایی و درخشش دندان‌ها از ابزارهای مخصوص جهت صیقل و جلا دادن لمینت کامپوزیتی استفاده می‌شود. این مرحله برای اینکه دندان‌ها مات نباشند و حالت براق داشته باشند، بسیار مهم است.

مراقبت از لمینت دندان

در هر دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی باید پس از انجام، به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و به صورت مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. همچنین به دلیل مستعد لکه گیری بودن لمینت کامپوزیت باید نسبت به رژیم غذایی خود حساسیت نشان داده و از مواد غذایی رنگ‌دار کمترین استفاده را داشته باشید. شایان ذکر است که به هیچ وجه نباید به دندان‌های لمینت شده خود فشار وارد کنید چرا که سبب به وجود آمدن آسیب و ترک در آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لمینت دندان

جمع بندی

لمنیت دندان از خدمات دندانپزشکی رایج در جامعه امروزی بود که برای رفع عیوب ظاهری و اصلاح لبخند بسیار پرکاربرد است. لمینت دندان خود در دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی بوده که در مواردی اعم از ماندگاری، نحوه نصب و غیره با یکدیگر متفاوت هستند. مراحل لمینت دندان سرامیکی به ترتیب شامل بررسی دندان‌ها، انتخاب رنگ لمینت، تراش مینای دندان، قالب گیری، نصب روکش موقت و نصب لمینت آماده شده در لابراتوار است. مراحل لمینت دندان کامپوزیتی نیز به ترتیب شامل بررسی دندان‌ها، انتخاب رنگ، آماده سازی لمینت کامپوزیت، نصب و جلا دادن کامپوزیت است. در صورتی که مایل به انجام لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی هستید، کافیست به خانه لبخند مراجعه نمایید تا خانم دکتر رادفر به همراه تیم باتجربه وی بهترین خدمات را همراه با بهترین مواد و به روزترین تکنیک‌ها برایتان انجام دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس