عمر مفید کامپوزیت دندان

کامپوزیت


باندینگ کامپوزیت یکی از تکنیک‌های جدید دندانپزشکی است که مستقیماً با اعمال یکپارچه رزین همرنگ روی دندان‌ها انجام می‌شود. در نتیجه می‌تواند با ساختار طبیعی دندان شما ترکیب شده و عیوب آن را برطرف کند. به‌لطف این روش ساده و کم‌تهاجمی، می‌توانید خیلی سریع ظاهر لبخند خود را اصلاح کنید.
در همه افراد وجود دندان‌های شکسته، آسیب‌دیده، ناسالم، جلوآمده، کوچک یا خیلی کوتاه، تغییر رنگ داده یا لکه‌دار شده می‌تواند باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس شود. اگرچه کامپوزیت دندان یک راه‌حل دائمی برای رفع این مشکلات نیست، اما حداقل به مدت 6 تا 10 سال (متوسط طول عمر کامپوزیت دندان) می‌تواند رضایت خاطر شما را جلب کند.

اصولا کامپوزیت دندان یک روش دندانپزشکی بدون درد است که تنها در یک جلسه کار با دندانپزشک انجام می‌شود. باندینگ کامپوزیت روی هر دندان بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. معمولاً نیازی به بیهوشی یا بی‌حسی ندارد.

بیشتر بخوانبد: مراحل کامپوزیت دندان

جالب است بدانید که این تکنیک قابل ترمیم است و پس از پایان طول عمر کامپوزیت دندان می‌توانید اقدام کنید. هرچه شما بیشتر به اصول مراقبتی بعد از باندینگ کامپوزیت پایبند باشید، طول عمر آن افزایش می‌یابد و دیگر نیاز نیست پس از مدت کوتاهی برای ترمیم آن هزینه کنید.

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

در این تکنیک از یک رزین بتونه‌مانند استفاده می‌شود که قابلیت اتصال به دندان‌ها را دارد. البته قبل از اعمال آن کمی سطح دندان‌ها تراشیده می‌شود تا قدرت اتصال بیشتر شود. در نهایت نیز از تابش نور ماوراءبنفش یا لیزر برای خشک کردن رزین استفاده می‌شود. معمولا قبل از شروع کار، دندانپزشک از همرنگ بودن نوع رزین با دندان‌های شما مطمئن می‌شود.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان خرگوشی

اگرچه انجام باندینگ کامپوزیت برای افرادی با مشکلات دندانی زیر مفید است:

 •  ترمیم دندان‌های پوسیده (جایگزین ماده آمالگام برای پر کردن دندان‌ها)
 •  ترمیم دندان‌های شکسته
 •  پنهان کردن تغییر رنگ یا لکه روی دندان‌ها
 •  محافظت از قسمت‌هایی از ریشه دندان که در معرض دید هستند
 •  بستن فاصله بین دندان‌ها
 •  بلندتر نشان دادن دندان‌های کوتاه
 •  پوشاندن دندان‌های خرگوشی
  اما تجربه نشان داده است که کامپوزیت دندان برای افراد زیر گزینه مناسبی نیست:
 •  فاصله خیلی زیادی بین دندان‌های خود دارند
 •  به‌شدت دندان‌های جلو آن‌ها نامنظم یا شلوغ است
 •  دچار بیرون‌زدگی شدیدی در چینش دندان‌ها هستند
 •  دندان‌های بیش‌ازحد کج در جلو فک بالا یا پایین خود دارند
دندان‌های بیش‌ازحد کج

دندان‌های بیش‌ازحد کج

 

در این شرایط بهتر است از انواع ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده کرد. مثلا در صورت بیرون‌زدگی بیش‌ازحد دندان‌ها، اگر یک لایه کامپوزیت نیز اضافه شود مطمئنا ظاهر بدتری پیدا می‌کند. به‌همین‌دلیل است که توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی با یک دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

طول عمر انواع کامپوزیت

از انواع کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 کامپوزیت ریزدانه (میکروفیل‌)

به‌عنوان قدیمی‌ترین نوع کامپوزیت، سایز ذرات آن کوچکتر از 100 نانومتر است. در مقایسه با انواع جدید کامپوزیت به‌خصوص کامپوزیت درشت‌دانه، مقاومت و دوام کمتری دارد. به‌حدی که نمی‌تواند فشارهایی که به دندان‌های عقبی وارد می‌شوند را تحمل کند. تنها مزیت آن سهولت در پولیش و صاف کردن رزین هنگام طراحی یا ترمیم کامپوزیت است. طول عمر کامپوزیت دندان ریزدانه کمتر از 2 تا 3 سال است.

 کامپوزیت درشت‌دانه (ماکروفیل)

سایز ذرات این نوع کامپوزیت در حد 10 تا 50 میکرومتر است. به‌همین‌دلیل، دوام و قدرت مقاومت بیشتری دارد و می‌تواند حدود 5 سال برای شما دوام بیاورد. اگرچه که پولیش نهایی کار یا ترمیم آن کمی برای دندانپزشک دشوار است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت میکروهیبرید

سایز ذرات کامپوزیت میکروهیبرید 1 میکرومتر تا 100 نانومتر است. با وجود کوچک بودن اندازه این ذرات، اما چون حاوی میزان زیادی از فیلر هستند مقاومت بالایی در برابر سایش دارند. این نوع کامپوزیت به‌دلیل ذرات کوچک خود زیبایی و درخشش لازم را برای شما فراهم می‌کند و احتمال تجمع پلاک در سطوح دندان نیز کم می‌شود. طول عمر کامپوزیت دندان میکروهیبرید حدود 6 تا 8 سال است.

بیشتر بخوانید: سن مناسب کامپوزیت دندان

 نانوکامپوزیت

اگرچه سایز ذرات آن حدود 20 نانومتر است اما قابلیت آن را دارند که به یکدیگر متصل شده و نانوخوشه تشکیل دهند. در نتیجه از نظر میزان مقاومت، این مورد از نسل جدید کامپوزیت‌ها بهترین است. در عین حال، زیبایی و درخشندگی ویژه‌ای دارد. با وجود قیمت بالای خود اما بین 8 تا 10 سال دوام می‌آورد.

بنابراین با محاسبه وجود مشکلاتی مانند پریدن لبه، شکستن، ترک برداشتن یا فرسوده شدن سطح کامپوزیت، می‌توان ادعا کرد که انواع کامپوزیت باکیفیت به طور متوسط 5 سال دوام می‌آورند. اگرچه همه این مشکلات بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر می‌گذارند اما نوع سبک زندگی، عادات غذایی و رفتاری شما نیز بی‌تاثیر نیست.

از عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کر

محل باندینگ کامپوزیت

معمولا کامپوزیت‌ روی دندان‌های عقبی یا دندان‌های کناری بیشتر از کامپوزیت‌ روی دندان‌های جلویی دوام می‌آورند. این مسئله به این دلیل است که دندان‌های جلویی بیشتر در معرض آسیب، شکستگی، تغییر رنگ یا فرسودگی هستند.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

 نوع و مقدار رزین کامپوزیت یا مایع باندینگ استفاده شده برای چسباندن

هرچه کیفیت رزین کامپوزیت بهتر باشد بدیهی است که ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در حال حاضر نانوکامپوزیت از هر لحاظ بهترین است و حتی می‌توان از آن برای پوشش دندان‌های عقبی نیز استفاده کرد. استفاده زیاد یا کم از مواد کامپوزیت باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. پس برای کسب نتایج طولانی‌مدت فقط باید به دندانپزشکان متخصص اعتماد کنید.

بیشتر بخوانید: عوارض کامپوزیت دندان

 سلامت و استحکام دندان یا دندان‌هایی که روی آن‌ها باندینگ کامپوزیت اعمال می‌شود

دندان‌های قوی و سالم می‌توانند برای مدت زمان طولانی‌تری باندینگ را حفظ کنند. اگر مینای دندان‌های شما ضعیف است، ممکن است کامپوزیت نتواند به‌خوبی بنشیند و در مدت کوتاهی کنده شود یا بشکند. اغلب طول عمر کامپوزیت دندان تا حد زیادی به این مسئله بستگی دارد.

 سبک زندگی و عادات شما

مراقبت نکردن از دندان‌ها و عدم رعایت بهداشت، مصرف مداوم مواد غذایی و نوشیدنی‌های مضر (بیش‌ازحد شیرین و اسیدی مانند نوشابه‌های گازدار) برای سلامت دندان‌ها و عاداتی مانند جویدن ناخن یا دندان‌قروچه می‌توانند باعث شوند که طول عمر کامپوزیت دندان کم شده و باندینگ شما خیلی سریع‌تر آسیب ببیند.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از دهانشویه

راهکارهایی برای مراقبت و افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

باید بدانید، طول عمر کامپوزیت دندان عمدتاً تحت کنترل شماست. برای اطمینان از دوام بیشتر (بیش از یک دهه) می توانید راهکارهای زیر را انجام دهید:

 •  دو بار در روز مسواک بزنید. با مسواک زدن منظم، می‌توانید مطمئن شوید که مواد غذایی که باعث ایجاد لکه و پوسیدگی می‌شوند در دندان‌هایتان گیر نمی‌کنند. به یاد داشته باشید که از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس حاوی فلوراید و مسواک‌های نرم استفاده کنید.
 •  از تکنیک صحیح نخ دندان کشیدن برای انجام روزانه این کار استفاده کنید. اگر در مورد نحوه نخ دندان کشیدن خود مطمئن نیستید، با یک دندانپزشک مشورت کنید.
بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از نخ دندان
 • هر 6 ماه یکبار برای معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها و کامپوزیت زیر نظر دندانپزشک اقدام کنید. این کار می‌تواند به شناسایی مشکلات باندینگ کامپوزیت شما (در صورت وجود) در مراحل اولیه کمک کند. در نتیجه به طور مستقیم روی افزایش طول عمر کامپوزیت دندان موثر است.
 •  از جویدن مواد غذایی سفت (مانند آب‌نبات، ته‌دیگ، یخ یا ناخن) با دندان‌های خود خودداری کنید. جویدن آن‌ها باعث ایجاد فشار روی دندان‌های کامپوزیت شده می‌شود و می‌تواند منجر به شکستگی دندان یا باندینگ شود. همچنین بسته‌های غذا را با دندان خود باز نکنید.
 •  از مصرف قهوه، چای، نوشابه و سایر مواد غذایی که دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کنند، پرهیز کنید. اگر نمی‌توانید به طور کامل اجتناب کنید، حتما پس از مصرف آن‌ها بلافاصله دهان و دندان‌های خود را بشویید. نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار و حاوی رنگدانه با نی نیز کمک‌کننده است.
 •  سیگار کشیدن و جویدن تنباکو را کنار بگذارید. این‌ها به هر حال برای سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی شما مضر هستند و تأثیر بسیار نامطلوبی بر روی دندان‌های کامپوزیت شده شما دارند. جویدن کلاهک قلم و جویدن ناخن را کنار بگذارید. همچنین سعی کنید مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی را کاهش دهید.
بیشتر بخوانید: تأثیر سیگار بر سلامت دهان و دندان
 • اگر اقدامات احتیاطی ذکر شده را به‌درستی انجام دهید، طول عمر کامپوزیت دندان شما به بیش از ده سال خواهد رسید. وجود یک لبخند درخشان، کمک زیادی به افزایش اعتماد‌به‌نفس برای مقابله با چالش‌های زندگی می‌کند.

سخن آخر

اصولا پس از انجام تکنیک باندینگ کامپوزیت، دندان‌های شما 100% طبیعی به نظر می‌رسند. از دیگر مزایای عالی می‌توان به این مسئله اشاره کرد که تقریبا برای همه سنین مناسب است. مهم نیست که چه مشکل زیبایی در مورد دندان‌های خود دارید، باندینگ کامپوزیت دندان می‌تواند آن را برطرف کند. نگران نباشید، با اتمام چندساله طول عمر کامپوزیت دندان، می‌توانید خیلی راحت برای ترمیم اقدام کنید. هزینه اندک و سهولت زیاد باندینگ کامپوزیت، اصلا قابل مقایسه با نصب روکش‌هایی مانند لمینت نیست!

بهتر است جهت تعیین نوبت مشاوره با کلینیک دکتر رها رادفر تماس بگیرید و طی یک جلسه‌ی مراجعه‌ی حضوری مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس