انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان


امروزه انواع کامپوزیت دندان وجود دارد که هرکدام کاربرد، مزایا و معایب ویژه خود را دارند. مطمئنا با توجه به کیفیت، مقاومت و زیبایی ظاهری هرکدام باید هزینه متفاوتی پرداخت کنید. قبل از اعمال رزین کامپوزیت نیاز به آماده‌سازی کمی است و اگر بیماری دهان یا دندان فعالی مانند پوسیدگی یا عفونت لثه وجود داشته باشد توسط دندانپزشک رفع می‌شود.
معمولا دندانپزشک از میان انواع کامپوزیت دندان، نوعی را انتخاب می‌کند که از نظر رنگ، ظاهر و مقاومت ساختاری مشابه دندان‌های طبیعی شما داشته باشد. سپس کمی سطح صیقلی دندان را تراش می‌دهد تا با ناهموار شدن آن رزین محکم‌تر به دندان بچسبد.
پس از اعمال رزین روی هر دندان و شکل‌دهی دقیق آن، از نور لیزر یا ماوراءبنفش برای خشک کردن کل ساختار استفاده می‌شود. در نهایت، دندانپزشک آن را صیقل می‌دهد تا با درخشندگی بقیه سطح دندان مطابقت داشته باشد. کل این فرآیند شاید 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام کامپوزیت دندان

روش زیبایی و ترمیمی در کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت یا اتصال ماده مصنوعی کامپوزیت به دندان، روشی است که در آن یک ماده رزین همرنگ دندان (یک ماده پلاستیکی بادوام) روی هرکدام از دندان‌ها اعمال می‌شود تا در نهایت بتواند ظاهر لبخند فرد را بهبود بخشد. اصولا دندانپزشک از این روش زیبایی و ترمیمی در موارد زیر استفاده می‌کند:

  •  ترمیم دندان‌های پوسیده با پر کردن حفره‌های دندانی
  •  ترمیم دندان‌های شکسته یا ترک‌خورده
  •  بهبود ظاهر دندان‌های تغییر رنگ‌یافته
  •  بستن فاصله بین دندان‌ها
  •  تغییر شکل دندان‌ها مانند بلندتر کردن ظاهر دندان‌های کوتاه
  •  محافظت از قسمتی از ریشه دندان که هنگام عقب‌نشینی لثه در معرض دید قرار گرفته است
بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت

معرفی انواع کامپوزیت دندان

از گذشته تا به امروز، با پیشرفت علم انواع رزین کامپوزیت دندان عرضه شده است که مطمئنا نسل جدید آن برتری خاصی دارند. اما از‌آنجایی‌که باید هزینه بالایی برای استفاده از آن‌ها پرداخت کرد، هنوز هم نسل قدیم رزین‌ها جایگاه خود را حفظ کرده‌اند. در ادامه با انواع کامپوزیت دندان آشنا خواهید شد.

انواع کامپوزیت دندان

انوع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ماکروفیل چیست؟

ماکروفیل‌ها اولین کامپوزیت‌هایی بودند که به بازار معرفی شدند. سایز ذرات رزین این نوع کامپوزیت، بین 10 تا 50 میکرومتر است. اگرچه این ذرات بزرگ استحکام بسیار خوبی دارند، اما خیلی زیبایی ظاهری ندارند و پولیش و صیقل دادن آن‌ها دشوار است. زیرا این ذرات که برخی از آن‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند، به‌خوبی در کنار هم قرار نمی‌گیرند.
درحالی‌که امروزه اغلب از کامپوزیت ماکروفیل استفاده نمی‌شود اما ممکن است برخی از افراد به‌دلیل هزینه پایین برای کامپوزیت دندان‌های عقبی (به‌خصوص دندان‌های آسیاب) دوباره به سراغ آن بروند.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت میکروفیل چیست؟

با مشخص شدن معایب کامپوزیت ماکروفیل، در اواخر سال 1970 بود که کامپوزیت میکروفیل به‌عنوان جایگزین عرضه شد. سایز ذرات رزین آن کمتر از 100 نانومتر است و به‌همین‌دلیل زیبایی ظاهری بیشتری دارد. از طرفی، به‌راحتی می‌توان برای پولیش یا ترمیم آن اقدام کرد.
تنها مشکل آن سطح مقاومت و دوام پایین است و حتی ممکن است با یک فشار کوچک دندان‌های عقبی شکسته شود. به‌همین‌دلیل، پس از اعمال آن باید از خوردن غذاهای سفت و دارای رنگدانه به طور کامل پرهیز کنید.

منظور از هیبریدها، میکروهیبریدها و نانوهیبریدها چیست؟

این‌ها کامپوزیت‌هایی هستند که همزمان از استحکام بالای ماکروفیل‌ها و صیقل‌پذیری عالی میکروفیل‌ها برخوردار هستند. مخلوطی از ذرات بین 10 تا 50 میکرومتر در میکروهیبریدها و همچنین ذرات 40 نانومتر در نانوهیبریدها یافت می‌شود.
این نسل جدید از انواع کامپوزیت دندان، طرفداران ویژه خود را دارد و تا الان توانسته با وجود هزینه معقول خود جایگزین عالی برای نسل قدیم محسوب شود. فیلر زیاد موجود در هیبریدها آن‌ها را به گزینه مناسبی حتی برای دندان‌های عقبی تبدیل کرده است. چراکه مقاومت مناسبی در برابر سایش دارند.

بیشتر بخوانید: روش های زیبایی دندان

نانوکامپوزیت چیست؟

می‌توان به‌صراحت گفت که این مورد از انواع کامپوزیت دندان، از هر نظر بهترین است. جدیدترین نسل کامپوزیت‌ها که توسط شرکت3M ESPE به ثبت رسیده است. ذرات آن ابعادی در حدود 20 نانومتر دارند. چیزی‌که نانوکامپوزیت را منحصربه‌فرد می‌کند این است که ذرات آن قابلیت اتصال به یکدیگر و تشکیل نانوخوشه‌ها یا نانوکلاسترها را دارند. در نتیجه ذرات کوچکتر با هم جمع شده و به‌عنوان ذرات بزرگتر عمل می‌کنند.
چنین مزیتی استحکام، مقاومت در برابر سایش و جلاپذیری روکش کامپوزیت را افزایش می‌دهد. به‌همین‌دلیل، در مقایسه با انواع کامپوزیت دندان، نانوکامپوزیت بیشترین قیمت را دارد و برای همه دندان‌ها (دندان‌های قدامی و خلفی) مناسب است.

اگر شما طول عمر کامپوزیت میکروفیل را حدود 3 سال، ماکروفیل را حدود 5 سال و هیبریدها را حدود 6 تا 8 سال در نظر بگیرید، اصولا نانوکامپوزیت به مدت 8 تا 10 سال برای شما دوام می‌آورد.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا چیست؟

نکاتی که باید پیش از انتخاب انواع کامپوزیت دندان در نظر بگیرید:

 مقاومت فشاری کامپوزیت

منظور مقاومت رزین کامپوزیت در برابر شکستن تحت فشار است که به طور ویژه برای ترمیم دندان‌های خلفی اهمیت دارد. مطمئنا در مورد کامپوزیت میکروفیل نمی‌توان انتظار مقاومت فشاری بالایی داشت. به‌همین‌دلیل، بیشتر برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود.

رادیوگرافی، هیبریدها و نانوکامپوزیت

 سازگاری کامپوزیت با دندان

اینکه چقدر رزین کامپوزیت قدرت سازگاری با دندان را دارد نیز مهم است. طبق نتایج نهایی بدست آمده با رادیوگرافی، هیبریدها و نانوکامپوزیت در این زمینه عالی هستند.

 شفافیت و درخشندگی کامپوزیت

ازآنجایی‌که دندان‌های طبیعی شفافیت ویژه‌ای دارند، انواع کامپوزیت دندان نیز باید از این مسئله تبعیت کنند تا مصنوعی به نظر نرسند. برخلاف بقیه، خیلی از کامپوزیت ماکروفیل انتظار شفافیت نداشته باشید!

 جریان‌پذیری

برای ایجاد یک لایه نازک از انواع کامپوزیت دندان، نیاز است که رزین به‌راحتی روی دیواره‌های آماده‌سازی و کف پالپ دندان جریان پیدا کند. ذرات درشت کامپوزیت ماکروفیل چنین امکانی ندارند و به‌همین‌دلیل صیقل دادن و ترمیم آن‌ها دشوار است.

 انقباض

برخلاف باور عموم، ذرات کامپوزیت در طی پلیمریزاسیون خیلی نباید منقبض و فشرده شوند و وجود کمی منافذ لازم است. این کار مانع از پوسیدگی یا رنگ‌پذیری حاشیه دندان‌ها می‌شود. روی هم قرار گرفتن ذرات کامپوزیت ماکروفیل مطمئنا باعث فشردگی بیش‌ازحد می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

پولیش‌پذیری

اصولا هرچه ذرات انواع کامپوزیت دندان کوچکتر باشند، بهتر صیقل داده می‌شوند. با وجود اینکه کامپوزیت‌های هیبریدی قابلیت زیادی در این زمینه دارند اما نانوکامپوزیت از آن‌ها هم بهتر هستند. مطمئنا شما به‌دنبال کامپوزیتی هستید که به‌خوبی جلا پیدا کند و درخشندگی خود را در طول زمان حفظ کند.

مزایا و معایب استفاده از انواع کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت دندان یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی است. برخلاف روکش‌ها یا ونیرها مانند لمنیت که پوشش‌های سفارشی هستند که باید در لابراتوآر ساخته شوند. باندینگ معمولاً می‌تواند در یک جلسه ویزیت انجام شود، مگر اینکه چندین دندان درگیر شوند.

مزیت دیگر آن در مقایسه با روکش‌ها این است که کمترین آسیب را به مینای دندان وارد می‌کند. اگر از کامپوزیت دندان برای پر کردن حفرات و پوسیدگی‌ها استفاده نشود، اصولا نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی ندارد.

بیشتر بخوانید: عوارض کامپوزیت دندان

تنها عیب این تکنیک این است که به اندازه روکش‌ها دوام ندارد و احتمال شکستگی یا تغییر رنگ آن وجود دارد. به طور معمول، انواع کامپوزیت دندان از 3 سال تا حدود 10 سال دوام دارند. به‌دلیل این محدودیت‌های باندینگ کامپوزیت دندان، برخی از دندانپزشکان آن را فقط برای تغییرات کوچک زیبایی، اصلاح کوتاه‌مدت مشکلات زیبایی و اصلاح دندان‌ها در نواحی با فشار بسیار کم بایت (مثلاً دندان‌های جلو) مناسب می‌دانند. پس حتما با دندانپزشک در مورد بهترین روش زیبایی برای خود صحبت کنید.

طول عمر انواع کامپوزیت دندان

اصولا طول عمر کامپوزیت دندان به نوع آن و عادات غذایی یا رفتاری شما بستگی دارد. فراموش نکنید که دندان‌های کامپوزیت شده مانند دندان‌های طبیعی شما استحکام ندارند و برخی عادات غلط می‌توانند طول عمر آن‌ها را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

برای مثال، اگر تمایل به دندان‌قروچه یا جویدن ناخن دارید، ممکن است در مدت کوتاهی باعث شکستن یا ترک خوردن کامپوزیت شوید. همچنین، اگر سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌های با رنگ تیره، اسیدی و شیرین مانند قهوه یا نوشابه می‌نوشید، انواع کامپوزیت دندان سریع‌تر لکه‌دار می‌شوند و زودتر نیاز به تعویض دارند.
اگرچه کامپوزیت‌های هیبریدی و نانوکامپوزیت از نظر طول عمر بهترین هستند، اما اگر به اصول مراقبتی از آن‌ها توجه نکنید به‌زودی باید برای ترمیم اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان

سخن آخر

تجربه نشان داده است که اگر تمایل به پرداخت هزینه خوبی داشته باشید، نانوکامپوزیت با حفظ سلامت دندان‌ها جایگزین عالی برای انواع روکش‌ها مانند لمنیت است. زیرا از درخشندگی و مقاومت مناسب آن‌ها برخوردار است. به کمک انواع کامپوزیت دندان، ظاهر لبخند خود را متفاوت کنید!

با توجه به این‌که انتخاب روش مناسب بستگی به مشکلات دندان و وضعیت دندان هر فرد دارد، بهتر است جهت تعیین نویت مشاوره با کلینیک دکتر رها رادفر تماس بگیرید و طی یک جلسه‌ی مراجعه‌ی حضوری مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس