مراحل بلیچینگ دندان

مراحل بلیچینگ دندان


دندان‌هایی به سفیدی برف احتمالا آرزوی هرکسی باشد، چرا که زیبایی و جذابیت بی‌نظیری دارد. آسان‌ترین و بهترین روش برای به دست آوردن دندان‌هایی سفید، بلیچینگ است. بلیچینگ از کارآمدترین روش‌ها جهت سفید کردن دندان بوده که طرفداران بسیاری در بین مردم دارد. در این مقاله مراحل بلیچینگ دندان را به صورت کامل توضیح خواهیم داد تا با نحوه انجام این روش سفید کردن دندان، آشنا شوید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

بلیچینگ چیست و چرا استفاده می‌شود؟

در بلیچینگ از ماده شیمیایی جهت از بین بردن لکه‌ها و زردی دندان‌ها استفاده می‌شود تا در نهایت دندان‌هایی سفید و زیبا داشته باشید. البته بلیچینگ ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، به همین خاطر پیش از انجام آن باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا از بهترین بودن این روش مطمئن شوید. البته بلیچینگ به دو صورت کلینیکی و خانگی انجام می‌شود که در ادامه مراحل هر دو مورد را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

همانطور که می‌دانید دندان‌ها منافذ کوچکی داشته که به مرور زمان مواد میکروسکوپی در نتیجه مصرف مواد غذایی مختلف در داخل آن‌ها قرار گرفته و سبب ایجاد لکه‌های مختلف می‌شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تا حد زیادی سبب خارج شدن این مواد از عمق دندان می‌شود اما متاسفانه به طور کامل نمی‌تواند آن‌ها را پاک کند.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از نخ دندان

در این هنگام نیاز به بلیچینگ دندان بسیار احساس می‌شود تا این مواد میکروسکوپی را به طور کامل از منافذ دندان خارج کرده و در نتیجه لکه‌ها را به طور کامل از بین ببرد. همچنین مصرف مواد غذایی رنگی، داروهای خاص، مشکلات مادرزادی و غیره نیز می‌توانند سبب تغییر رنگ دندان‌ها شده و آن‌ها زرد کنند. بلیچینگ برای این گونه از موارد نیز انتخابی درست بوده و به خوبی می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

صفر تا صد مراحل بلیچینگ دندان در کلینیک

سفید کردن دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ فرایند تقریبا ساده‌ای بوده که سبب زیبایی دو چندان دندان‌هایتان خواهد شد. در ادامه صفر تا صد مراحل بلیچینگ دندان در کلینیک توسط دندانپزشک را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا با این روند آشنا شده و از انجام آن هیچ هراسی نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

1. معاینه و بررسی

در اولین گام دندانپزشک سایه دندان‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد تا در مورد میزان سفیدی که باید بر روی دندان‌هایتان انجام شود به نتیجه قطعی برسد. علاوه‌بر تعیین سفیدی، این کار به مشخص کردن میزان غلظت ماده سفید کننده که در ادامه استفاده می‌شود، نیز کمک می‌کند. به صورتی که اگر میزان زردی و لکه‌ها بر روی دندان‌هایتان زیاد باشند، باید غلظت ماده سفید کننده نیز زیاد باشد تا به خوبی بتواند آن‌ها را از بین ببرد.

2. تمیزی و پولش دندان‌ها

دندانپزشک از پوکه برای تمیز کردن و جلا دادن دندان‌ها استفاده می‌کند تا مواد سطحی به خوبی پاک شوند. عامل سفید کننده بر روی سطح خشک به بهترین شکل لکه‌ها را تمیز می‌کند و به همین خاطر ممکن است دندانپزشک یک پد گاز استریل را برای مدتی روی دندان‌هایتان نگه دارد. تمیز کردن دندان‌ها سبب پاک شدن پلاک‌ها از روی دندان‌ها شده و به انجام بلیچینگ بهتر کمک می‌کند. برای اینکه عامل سفید کننده به لثه، زبان و لب‌تان برخورد نکند، دندان‌های مدنظر را با ابزاری مخصوص جدا می‌کند تا کار با کیفیت بهتری انجام شود.

3. پوشاندن دندان‌ها با عامل سفید کننده

در حال حاضر یکی از بهترین محلول‌ها برای سفید کردن دندان‎‌ها، محلول پراکسید هیدروژن است که دندانپزشک از آن برای پوشاندن دندان‌هایتان استفاده می‌کند. قسمت جلویی برای عملکرد بهتر در معرض این محلول قرار می‌گیرند تا به خوبی سفید شوند. بخش پشتی دندان‌هایتان به دلیل اینکه دیده نمی‌شوند، برای آن‌ها سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ انجام نمی‌شود.

در ادامه این گام از مراحل بلیچینگ دندان، محلول به طور موقت منافذ دندان‌هایتان را باز می‌کند تا به صورت بهتری با لکه‌ها مبارزه کرده و آن‌ها را کاملا سفید کند. این محلول حدود نیم ساعت بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند تا اکثریت لکه‌ها از بین رفته و رنگ دندان‌هایتان روشن‌تر شوند. البته در برخی اوقات از لیزر برای فعال کردن آن استفاده می‌شود که تغییر خاصی در مراحل بلیچینگ دندان ایجاد نشده و به طور کلی همین مراحل انجام می‌شوند.

4. شستشوی دهان و دندان‌ها

دهانتان به طور کامل شسته می‌شود تا تمامی باقی مانده محلول از دهانتان خارج شود. در صورتی که دندانپزشک اقدام به مسواک زدن دندان‌هایتان کرد تعجب نکنید چرا که احتمالا در مرحله بعدی فلوراید تراپی برایتان انجام خواهد داد تا دندان‌هایی بسیار زیبا و سفید داشته باشید.

5. درمان فلوراید

در آخرین گام از مراحل بلیچینگ دندان به صورت حرفه‌ای، دندان‌هایتان با وارنیش فلوراید مسواک زده می‌شوند. فلوراید جهت حفظ درخشندگی و سفیدی به دست آمده دندان‌ها بسیار مفید بوده و به همین سبب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در صورتی که پلاکی بر روی دندان باقی مانده باشد، فلوراید در از بین رفتن آن‌ها نیز بسیار مؤثر عمل کرده و نتایج بسیار خوبی به شما ارائه می‌کند. البته شایان ذکر است که پس از فلوراید درمانی ممکن است دندان‌های کمی حساس شوند، اما این مشکل موقتی بوده و در مدت زمان کمی کاملا از بین خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: مراحل لمینت دندان

مراحل بلیچینگ دندان به صورت خانگی

در صورتی که به هر دلیلی قصد انجام بلیچینگ در خانه را دارید، در ادامه مراحل بلیچینگ دندان به صورت خانگی را توضیح خواهیم داد تا به راحتی این کار را در منزل انجام دهید. البته توجه داشته باشید که هنگام انجام این کار، برای گرفتن نتیجه دل‌خواه باید نهایت دقت خود را به خرج دهید.

1. مراجعه به دندانپزشک

برای سفید کردن دندان‌هایتان در خانه ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وی از دندان‌هایتان قالب گیری کند و سپس آن را جهت ساخت تری به لابراتوار بفرستد. همچنین ژل یا محلول سفید کننده دندان را از دندانپزشک خود باید تهیه کنید تا در ادامه آن را بر روی دندان‌هایتان بزنید.

2. مسواک زدن

اولین کاری که باید برای سفید کردن دندان‌های خود به وسیله بلیچینگ انجام دهید، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای تمیزی کامل دندان‌هایتان است. تمیزی دندان‌ها در میزان اثر ژل یا محلول سفید کننده بسیار مؤثر بوده و به همین سبب حتما این گام را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

3. استفاده از ژل یا محلول سفیدکننده

محلول سفید کننده‌ای که از دندانپزشک تهیه کرده‌اید را تنها یک قطره در داخل هر بخش از تری ساخته شده بریزید. سپس با سرنگ آن را به خوبی بر روی سطح تری پخش کرده و سپس بر روی دندان‌هایتان قرار دهید. البته از اینکه ژل به بیرون درز نکرده و کاملا بر روی دندان‌هایتان قرار گرفته باشد، اطمینان حاصل کنید. اجازه دهید به میزان زمانی که دندانپزشک گفته، تری حاوی ژل یا محلول سفید کننده بر روی دندان‌هایتان باقی بماند.

4. شستشو

پس از اینکه تری را از روی دندان‌هایتان برداشتید، به طور کامل دهان و دندان خود را شستشو دهید. البته توجه داشته باشید که تری یکبار مصرف نبوده و کافیست آن را نیز به طور کامل بشورید تا دوباره همین مراحل را طی کرده و از آن به صورت مجدد استفاده نمایید. استفاده مجدد از این روش بلیچینگ را باید بنابر گفته دندانپزشک خود انجام دهید تا مشکلی پیش نیاید.

افزایش دوام بلیچینگ چگونه انجام می‌شود؟

دوام بلیچینگ دندان حدود 6 ماه طول می‌کشد اما برای افزایش ماندگاری سفیدی آن می‌توانید از مصرف مواد غذایی اعم از قهوه، سیگار، غذاهای نشاسته‌ای و غیره خودداری کنید. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان نیز برای افزایش ماندگاری سفیدی دندان‌هایتان بسیار مؤثر بوده و حتما به صورت روزانه دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید.

جمع بندی

بلیچینگ دندان از بهترین روش‌ها برای سفید کردن دندان بوده که به صورت خانگی و کلینیکی قابل انجام است. در صورتی که دندان‌هایی زرد و لکه‌دار دارید، کافیست مراحل بلیچینگ را در کلینیک به ترتیب شامل معاینه و بررسی، تمیزی و پولیش دندان‌ها، پوشاندن دندان‌ها با عامل سفید کننده، شستشوی دهان و درمان فلوراید بگذرانید تا دندان‌هایتان به سفیدی خوبی برسد. البته اگر به هر دلیلی مایل به انجام بلیچینگ در خانه هستید، کافیست ابتدا به دندانپزشک مراجعه کرده، تری و محلول سفید کننده را تهیه و براساس دستورالعمل وی استفاده نمایید. در صورتی که قصد انجام با به‌روزترین تکنیک‌ها و بهترین روش را دارید، به خانه لبخند مراجعه کنید.

در خانه لبخند خانم دکتر رها رادفر همراه با تیم باتجربه وی بلیچینگ را به نحو احسنت انجام خواهند داد تا دندان‌هایی زیبا و سفید داشته باشید.جهت رزرو وقت برای انجام این خدمات دندانپزشکی کافیست با شماره‌های موجود بر روی سایت تماس گرفته یا به صورت اینترنتی اقدام نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس