تفاوت لمینت و روکش دندان

تفاوت لمینت و روکش دندان


اگر برای ترمیم دندان‌های شکسته، فرسوده و لکه‌دار خود به مطب دندانپزشک مراجعه کنید، از روش‌های متداول پیشنهادی برای بهبود این مشکلات لمینت و استفاده از روکش دندان است. اگر نمی‌دانید که این دو روش دقیقا چه تفاوتی با یکدیگر دارند و کدام برایتان مناسب است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با تفاوت لمینت و روکش دندان به طور کامل آشنا شوید.

لمینت چیست؟

لمنیت در واقع روکشی نازک از جنس موادی خاص بوده که جهت پوشاندن عیوب ظاهری دندان و بهبود لبخند استفاده می‌شود. البته لمینت در دو مدل پرسلن و کامپوزیتی است که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مثال قیمت کامپوزیت کمتر بوده اما در عین حال مستعد لکه است و باید به رژیم غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

البته برای انتخاب لمینت مناسب باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا وی با توجه به وضعیت دندان‌هایتان بهترین نوع را انجام دهد. همچنین در لمینت میزان تراش مینای دندان بسیار کم بوده و از این جهت دندان طبیعی‌تان نیز از استحکام بیشتری برخودار خواهد بود. ماندگاری لمینت سرامیکی بر اساس نحوه نگهداری و مراقبت شما از آن‌ها بین 10 تا 15 سال و مدل کامپوزینی نیز بین 5 تا 7 سال متغیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی چیست؟

مراحل لمینت

در حالت کلی لمینت حدود 2 جلسه طول می‌کشد که در جلسه اول دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراشیده و سپس قالب مخصوص دندان‌های شما به آزمایشگاه جهت ساخت ارسال می‌کند. در فاصله ساخت لمینت، بر روی دندان‌هایتان روکش‌های موقتی قرار داده می‌شود. پس از ساخت لمینت، دندانپزشک آن را بر روی دندان‌هایتان قرار داده و با استفاده از نور خاصی آن را در جای خود ثابت می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لمینت دندان

روکش دندان چیست؟

روکش دندان نیز یکی دیگر از خدمات دندانپزشکی برای ترمیم ظاهر دندان‌ها، پوشاندن عیوب و بهبود لبخندتان است. اغلب این روکش‌ها به صورت سفارشی در آزمایشگاه ساخته و سپس بر روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرند. روکش‌هایی که برای دندان استفاده می‌شوند، انواع مختلفی داشته که متداول‌ترین آن‌ها شامل فلزی، تمام سرامیک، فلز سرامیک، زیرکونیوم و غیره است. جهت آشنایی با روکش مناسب خود حتما با دندانپزشک مشورت کنید تا وی با توجه به وضعیت دندان‌هایتان بهترین روکش را پیشنهاد دهد.

هر کدام از این روکش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که پیش از انجام روکش باید از آن‌ها مطلع شوید.

برای مثال روکش دندان از جنس طلا مقاومت بسیار بالایی داشته اما رنگ طلایی آن، زیاد جالب نیست و روکش تمام سرامیکی رنگ سفید بسیار زیبایی داشته اما استحکام آن زیاد تعریفی ندارد.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

مراحل روکش دندان

در روکش دندان نیز همانند لمینت ابتدا دندانپزشک به طور کامل دندان‌هایتان را معاینه کرده و از آن جهت اطمینان از عدم وجود مشکلات دیگر عکس برداری می‌کند. در ادامه بخش‌هایی از دندان طبیعی را برای قرار گرفتن صحیح روکش، با استفاده از دستگاه‌های مخصوص تراش می‌دهند. سپس برای ساخت روکش، قالب را به آزمایشگاه می‌فرستند و پس از آماده شدن، روکش را بر روی دندان طبیعی قرار داده و با استفاده از روش‌های مختلفی آن را در جای خود ثابت می‌کنند. این خدمات دندانپزشکی نیز همانند لمینت بیش از یک جلسه زمان می‌برد که عموما به خاطر ساخت روکش در آزمایشگاه است.

قالب را در آزمایشگاه میفرستند

بررسی کامل تفاوت لمینت و روکش دندان

همانطور که متوجه شدید تفاوت لمینت و روکش دندان در نحوه اجرا و مواد مصرفی است اما در ادامه به طور کامل این موارد را بررسی خواهیم کرد تا هنگام مراجعه از تفاوت‌های اصلی آگاه بوده و انتخابی ایده‌آل داشته باشید.

بیشتر بخوانید: مراحل لمینت دندان

میزان پوشش دندان

شاید بتوان اصلی‌ترین تفاوت لمینت و روکش را مقدار پوشش دندان در نظر گرفت. همانطور که واضح است، لمینت تنها بخش جلویی و به عبارتی نیمی از دندان را پوشانده ولی روکش تمامی دندان را می‌پوشاند. بنابراین برای تعیین بهترین و مناسب‌ترین خدمات دندانپزشکی حتما با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

میزان تراشیدگی دندان

در صورتی که میزان تراشیدگی دندان های طبیعی برایتان حائز اهمیت است، میزان تراش در روکش بیشتر از لمینت بوده که این مورد نیز از تفاوت های مهم لمینت و روکش دندان به شمار می‌رود. به طور کلی در لمینت، تراش دندان بسیار کم بوده اما در روکش دندان حدود 2 میلی‌متر از تمامی بخش‌های دندان تراشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

درخشندگی

اگر دوست دارید که دندان‌هایتان براق و درخشنده باشد، استفاده از لمینت به خاطر جنس مواد به کار رفته انتخابی ایده‌آل خواهد بود. البته روکش دندان نیز درخشندگی خاصی دارد اما میزان آن نسبت به لمینت کمتر است، شایان ذکر است که درخشندگی این خدمات دندانپزشکی به میزان زیادی به کیفیت مواد مصرفی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رنگ لمینت دندان

ماندگاری

از لحاظ ماندگاری و دوام، لمینت بهتر عمل کرده و حتی در برابر شکستگی‌ها نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. البته این ماندگاری و دوام به میزان بسیار زیادی به نحوه مراقبت و میزان رعایت بهداشت دهان و دندان‌تان بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان

ظاهر طبیعی

یکی دیگر از تفاوت های لمینت و روکش دندان ظاهر طبیعی لمینت نسبت به روکش، به دلیل مواد مصرفی است. برای مثال در روکش‌هایی که از جنس فلز هستند، ممکن است فاصله‌ای بین دندان و روکش به وجود آید که آنچنان خوشایند نیست.

محافظت از دندان طبیعی

همانطور که گفته شد در لمینت تنها بخشی از دندان توسط مواد پوشیده می‌شود و به همین سبب باقی بخش‌ها در معرض پوسیدگی هستند. اما این موضوع در روکش به این شکل نبوده و به دلیل قرار گرفتن تمام دندان در داخل روکش، دندان در برابر موارد مختلف اعم از پوسیدگی، شکستگی و غیره بیشتر محافظت می‌شود.

لمنیت بهتر است یا روکش؟

همانطور که در فرق و تفاوت لمینت و روکش دندان متوجه شدید، هیچکدام برتری خاصی بر دیگری نداشته و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. بنابراین در این میان باید توقعات خود را از این خدمات دندانپزشکی مشخص کنید تا بهترین مورد را جهت انجام انتخاب نمایید.

برای مثال اگر به سفیدی و درخشندگی اهمیت ویژه‌ای می‌دهید، لمینت بهتر و در صورتی که محافظت از دندان طبیعی برایتان حائز اهمیت باشد، روکش دندان مناسب است. البته در صورتی که در رابطه با فرق‌های گفته شده نظر خاصی ندارید، می‌توانید از دندانپزشک خود کمک بخواهید تا وی برایتان بهترین مورد را انتخاب و اجرا نماید.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت و روکش دندان برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی انتخاب لمینت یا روکش دندان را بهتر است بر عهده دندانپزشک خود بگذارید اما در ادامه مشکلات و مواردی که برایشان لمینت یا روکش مناسب است را به طور مختصر توضیح خواهیم کرد تا خودتان در این رابطه تصمیم بگیرید. در صورتی که با مشکلات زیر در دندان‌های خود روبه‌رو هستید، پیشنهاد می‌شود از لمینت استفاده نمایید:

  •  زرد و بد رنگ شدن دندان‌ها و عدم رفع این مشکل با بلچینگ
  •  شکستگی سطحی بر روی دندان‌ها
  •  پوسیدگی کم دندان‌ها
  •  فاصله افتادن بین دندان‌ها
  •  عدم یکسان بودن ظاهر دندان‌ها
بیشتر بخوانید: سن مناسب کامپوزیت و لمینت دندان

برای رفع مشکلات زیر بهتر است از روکش دندان استفاده کنید:

  •  عیوب ظاهری متعدد در دندان‌ها
  •  ترک خوردگی دندان‌ها
  •  پر شدگی غیر عادی و بزرگ
  •  عصب کشی
  •  پوسیدگی دندان
بیشتر بخوانید: عوارض لمینت دندان

جمع بندی

لمینت و روکش دندان از متداول‌ترین خدمات دندانپزشکی هستند که طرفداران زیادی نیز در بین افراد دارند. از اساسی‌ترین تفاوت های لمینت و روکش دندان می‌توان به میزان پوشانندگی دندان، درخشندگی، ماندگاری، ظاهر طبیعی، محافظت از دندان طبیعی و غیره اشاره کرد که هر مورد به طور کامل در مقاله توضیح داده شد. بنابراین با توجه به موارد گفته شده هیچ یک از روش‌های برتری خاصی نداشته و تنها بر اساس سلیقه و انتظاراتتان می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. برای تعیین وقت و انجام لمینت یا روکش می‌توانید به صورت اینترنتی یا از طریق شماره‌های تماس اقدام نمایید و از بهترین خدمات لمینت و روکش دندان توسط  دکتر رها رادفر برخوردار شوید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس