سن مناسب برای لمینت و کامپوزیت دندان

سن مناسب کامپوزیت و لمینت دندان

لمینت و کامپوزیت به دلیل اصلاح لبخند و پوشاندن عیوب ظاهری دندان‌ها جزو خدمات دندانپزشکی متداول در بین افراد هستند. امروزه افراد کم سنی نیز اقدام به انجام این خدمات می‌کنند، اما آیا این تصمیم درست است؟ در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته و سن مناسب برای لمینت و کامپوزیت دندان را به طور جامع بررسی خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سن مناسب برای کامپوزیت دندان

لمینت و کامپوزیت در بین تمامی اقشار جامعه پرطرفدار بوده و افراد زیادی در تمامی رده‌های سنی مایل به انجام آن هستند. اما پیشنهاد می‌شود پس از سن بلوغ و به اصطلاح بعد از 17 سال برای پسرها و 20 سال برای دخترها انجام شود. دلیل این امر عدم رشد کامل دندان‌ها بوده و ممکن است عیوب دندان به تدریج از بین بروند. بنابراین ابتدا باید منتظر رشد کامل دندان‌ها و استخوان فک شده و سپس اقدام به لمینت و کامپوزیت کرد. البته شایان ذکر است که برخی اوقات بنابر دلایلی اعم از نقایص مادرزادی و غیره امکان انجام این خدمات دندانپزشکی در سنین پایین نیز پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

سن مناسب برای لمینت دندان

برای افرادی که از 20 سال بیشتر سن دارند، انجام خدمات لمینت و کامپوزیت مانعی نداشته و به راحتی می‌توانند اقدام به انجام آن‌ها نمایند. زیرا استخوان فک در این سنین به طور کامل رشد کرده و در نتیجه امکان ایجاد مشکلات ظاهری برای لمینت با رشد استخوان وجود نداشته و دندان‌ها برای چندین سال به حالت قبلی خود باقی می‌مانند.

به طور کلی انجام لمینت و کامپوزیت برای افراد بالغی که دندان‌های نامرتب، شکسته، کج و غیره دارند بسیار مناسب بوده و پیشنهاد می‌شود. اما توجه داشته باشید که انتخاب بهترین روش را برعهده دندانپزشک خود قرار دهید تا وی با توجه به وضعیت دندان‌هایتان مناسب‌ترین خدمات دندانپزشکی را به شما پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید: مراحل لمینت ندان

مزایا و معایب لمنیت و کامپوزیت در سن کم

لمینت و کامپوزیت در سنین کم همانند هر خدمات دندانپزشکی دیگری دارای مزایا و معایب خاص خود است. در ادامه به معرفی کامل مزایا و معایب لمینت و کامپوزیت در سن کم پرداخته و هر آنچه که در این رابطه باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

مزایای لمینت و کامپوزیت در سن کم

 رفع عیوب ظاهری

در صورتی که فردی دندان‌هایی نامرتب و شکسته دارد، با انجام لمینت و کامپوزیت این موارد به طور کامل پوشانده می‌شوند. در نتیجه نوجوانان و جوانان به راحتی می‌توانند لبخندی زیبا و جذاب داشته باشند. این مورد خصوصا زمانی که مشکلات مادرزادی وجود دارد حائز اهمیت بوده و سبب افزایش اعتمادبه‌نفس فرد شود.

 طول عمر بالا

لمینت و کامپوزیت چندین سال دوام داشته و از این جهت انتخاب خوبی برای افراد هستند. بنابراین برای چندین سال دندان‌هایی زیبا و عاری از هرگونه عیب و نقص خواهید داشت. البته برای افزایش طول عمر این دو خدمات دندانپزشکی، مراقبت دائمی و مستمر بسیار مهم بوده و در واقع مهم‌ترین مورد در ماندگاری دندان‌های لمینت یا کامپوزیت شده است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 قیمت

از لحاظ قیمت و هزینه، کامپوزیت هزینه مناسب‌تری نسبت به لمینت داشته و به همین سبب انتخاب خوبی خواهد بود. چرا که به دلیل امکان رشد استخوان فک در دندان‌های کامپوزیت شده، ارزش بیشتری جهت انجام دارد.

معایب لمینت و کامپوزیت در سن کم

لمینت و کامپوزیت دندان برای سن کم

 تراشیده شدن مینای دندان

برای انجام لمینت بر روی دندان‌ها ابتدا مینای دندان به صورت مختصر تراشیده می‌شود که این کار جهت قرار گرفتن صحیح لمینت بر روی دندان‌ها سالم است. اما از طرفی این موضوع باعث کاهش مقاومت دندان‌های طبیعی شده و در نتیجه برای افراد کم سن و سال پیشنهاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

سهل انگاری در مراقبت

نوجوانان و جوانان عموما به خاطر سن و سال خود نسبت به نگهداری از لمینت و کامپوزیت سهل انگاری بیشتری داشته و به همین سبب مشکلات متعددی به تدریج برایشان پیش می‌آید. هر دو خدمات دندانپزشکی گفته شده نیازمند مراقبت بالا بوده و باید به طور جدی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. همچنین در کامپوزیت بنابر مستعد لکه گیری بالای آن، حتما باید به رژیم غذایی توجهی ویژه داشت.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لمینت دندان

 عدم رشد استخوان فک

زمانی که لمنیت در افراد کم سن و سال انجام شود، به دلیل عدم رشد کافی استخوان فک احتمال بهم خوردن توازن در آینده وجود دارد. به همین سبب پیشنهاد می‌شود تا زمان بلوغ صبر کرده و سپس نسبت به انجام این خدمات اقدام کنید.

غیر قابل بازگشت بودن

متاسفانه در صورت انجام لمینت، باید هر چند سال یکبار آن را مجددا تکرار کرده و روکش جدید بر روی دندان‌های خود قرار دهید. این موضوع به دلیل تراشیده شدن مینای دندان بوده، چرا که دندان‌های طبیعی دیگر استحکام سابق را نداشته و بیش از پیش در معرض آسیب‌های مختلف هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت با ایمپلنت دندان

لمینت یا کامپوزیت برای سنین کم بهتر است؟

همانطور که متوجه شدید، مزایا و معایب متعددی برای لمینت و کامپوزیت وجود دارد. اما در صورتی که در تصمیم خود مصمم هستید و قصد لمینت یا کامپوزیت در سنین کم دارید، بهترین انتخاب کامپوزیت خواهد بود. با وجود مراقبت پر زحمت کامپوزیت، به دلیل نتراشیده شدن مینای دندان و عدم ایجاد مشکل در ظاهر کامپوزیت در حین رشد استخوان فک، این مورد بهترین انتخاب خواهد بود.

نمونه کار لیمنت دندان دکتر رها رادفر

همچنین لمینت دندان غیر قابل بازگشت بوده و همیشه باید آن را انجام داد ولی به خاطر تراشیده شدن مینای دندان به افراد کم سن و سال پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی اگر ظاهر لمینت را بیشتر می‌پسندید، می‌توانید تا سن حدود 20 سالگی دندان‌هایتان را کامپوزیت کرده و سپس اقدام به لمینت کنید.

به طور کلی پیشنهاد ما به افراد کم سن و سال، به جای پوشاندن عیوب ظاهری دندان‌ها با استفاده از لمینت و کامپوزیت، رفع مشکل به صورت کاملا اساسی است. برای مثال اگر به خاطر فاصله بین دندان‌ها اقدام به این خدمات دندانپزشکی می‌کنید، با استفاده از ارتودنسی به راحتی می‌توانید در طول زمان به دندان‌هایی زیبا و یکدست دست یابید.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

جمع بندی

انجام لمینت و کامپوزیت در دنیای امروزی به یکی از رایج‌ترین خدمات دندانپزشکی تبدیل شده است. اما همانند هر موضوع دیگری پیشنهاد می‌شود در زمان مناسب خود انجام شود تا نتیجه بهتری داشته باشد. زمان و سن مناسب برای لمینت و کامپوزیت دندان به طور کلی برای خانم‌ها بالای 20 و برای آقایان بالای 17 سال است. اما در صورتی که در زیر این سنین گفته شده قصد انجام لمینت یا کامپوزیت را دارید، پیشنهاد ما انجام کامپوزیت است.

این مورد به دلیل نتراشیده شدن مینای دندان و حفظ زیبایی در عین رشد استخوان فک، برای سنین پایین انتخاب خوبی به شمار می‌رود. البته در حالت کلی حل کردن مشکلات دندان‌ها از پایه بسیار مهم‌تر از پوشاندن عیوب است. افراد بالای 20 سال به راحتی می‌توانند خدمات مدنظر خود را انتخاب کرده و آن را انجام دهند. در صورتی که قصد انجام خدمات دندانپزشکی اعم از لمینت یا کامپوزیت را دارید، با مراجعه به مطب خانم دکتر رادفر می‌توانید بهترین خدمات را دریافت نمایید. برای این کار کافیست با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت تماس گرفته و در مطب خانه لبخند برای خود نوبتی رزرو کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس