مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان


برخی از افراد به دلیل پوسیدگی شدید دندان‌ها، بیماری پریودنتال و غیره دندان‌های خود را از دست داده و دندان‌هایشان زیبایی سابق را ندارد. یکی از بهترین راه حل‌ها برای این مشکل، ایمپلنت دندان است که علاوه‌بر پر کردن جای خالی دندان افتاده، در جویدن غذا نیز بسیار کمک خواهد کرد. در ادامه مراحل ایمپلنت دندان را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا با نحوه انجام این خدمات دندانپزشکی به طور کامل آشنا شده و با خیال راحت جهت انجام آن اقدام نمایید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلت دندان در واقع جایگزینی برای ریشه از بین رفته دندان افتاده است. به عبارتی ایمپلنت به عنوان پایه محکمی در نظر گرفته می‌شود که با جراحی در استخوان فک قرار گرفته و بر روی آن دندان ثابت (دائمی) یا دندان جایگزین متحرک قرار بگیرد. جنس ایمپلنت دندان از تیتانیوم بوده که در نتیجه کاملا محکم در استخوان فک‌تان قرار گرفته و هیچگونه لغزشی در آن به وجود نمی‌آید. همچنین امکان پوسیدگی در ایمپلنت دندان بسیار کم بوده و در نتیجه برای سالیان زیادی ایمپلنت دندان ماندگاری دارد.

صفر تا صد مراحل ایمپلنت دندان

رایج‌ترین روش برای انجام ایمپلنت دندان، روش اندوستال یا همان قرار گرفتن پیچ در داخل استخوان فک است که در ادامه تمامی مراحل آن را به طور کامل توضیح خواهیم داد. آشنایی با مراحل این کار تا حدودی از نگرانی افراد هنگام مراجعه کاسته و سبب همکاری بهتر دندانپزشک و مراجعه کننده می‌شود.

بیشتر بخوانید : مراحل لمینت دندان

1. معاینه و برنامه‌ریزی

با توجه به پیچیدگی خاص ایمپلنت دندان باید در گام اول دندانپزشک نسبت به معاینه و بررسی کامل استخوان فک، لثه‌ها و غیره بپردازد تا از عدم وجود مشکل خاصی مطمئن شود. از طرفی چون ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای نبوده و از گام‌های متعددی تشکیل شده باید موارد زیر توسط دندانپزشک انجام شوند:

  •  معاینه جامع دندانپزشکی: باید از دندان‌هایتان توسط اشعه ایکس عکس برداری شده و همچنین تصاویر سه بعدی از دندان‌هایتان نیز تهیه شود تا دندانپزشک به طور کامل نسبت به معاینه اقدام نماید.
  • بررسی تاریخچه پزشکی: در صورتی که به دلیل بیماری خاصی داروهایی را جهت کنترل آن مصرف می‌کنید، حتما به دندانپزشک پیش از آغاز کار اطلاع دهید. همچنین در صورتی که بیماری قلبی یا ایمپلنت ارتوپدی دارید، ممکن است دندانپزشک پیش از جراحی آنتی بیوتیکی را جهت جلوگیری از عفونت تجویز نماید.
  •  برنامه درمانی: دندانپزشک با در نظر گرفتن تعداد دندان‌هایی که باید ایمپلنت شوند به شما برنامه‌ای ارائه خواهد کرد تا در رابطه با روند انجام کاشت دندان خود به طور کامل اطلاع داشته باشید. روند انجام ایمپلنت از لحاظ زمانی برای همه یکسان نبوده و بر اساس وضعیت استخوان فک و دندان‌ها متغیر است.
  •  بیهوشی: برای کنترل درد ناشی از ایمپلنت دندان، دندانپزشک به طور کلی از موارد مختلفی می‌تواند استفاده نماید. برخی از موارد متداول شامل بی حسی موضعی، آرام بخش یا بیهوشی موضعی است که در این خصوص هم می‌توانید به کمک دندانپزشک خود به تصمیمات خوبی برسید.
بیشتر بخوانید: مراحل بلیچینگ دندان

2. قرار دادن ایمپلنت در ریشه دندان

ریشه دندان در ایمپلنت یک پایه تیتانیومی کوچک است که در حفره استخوان دندان از دست رفته قرار می‌گیرد. دندانپزشک با برش دادن لثه، به استخوان فک می‌رسد تا در سوراخ ایجاد شده پیچ تیتانیومی را در عمق استخوان قرار دهد. برای اینکه دندان لق نباشد، استخوان فک به مرور در اطراف پایه فلزی رشد کرده و در نتیجه ایمپلنت از استحکام خوبی برخوردار خواهد بود. مدت زمان لازم برای بهبود و رشد استخوان فک براساس وضعیت بدنی افراد متغیر بوده ولی در حالت کلی حدود 6 هفته یا حتی چند ماه طول خواهد کشید.

3. پیوند استخوان (اختیاری)

در برخی از افراد استخوان فک به اندازه کافی ضخیم نبوده یا حتی خیلی نرم است که به همین خاطر در گام سوم از مراحل ایمپلنت دندان، پیوند استخوان برای برخی از افراد انجام می‌شود. پیوند استخوان سبب به وجود آمدن یک پایه محکم برای ایمپلنت شده و در نتیجه کاشت دندان به خوبی صورت می‌گیرد.

برای این کار راه‌های مختلفی وجود داشته که برای مثال می‌توان از پیوند استخوان طبیعی قسمت دیگری از بدن یا پیوند استخوان مصنوعی اقدام به پیوند استخوان کرد. این مرحله را به دندانپزشک خود بسپارید تا وی بهترین روش را برای پیوند استخوان برایتان انتخاب کرده و انجام دهد. پیوند استخوان معمولا فرایندی زمان‌بر بوده و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان به اندازه کافی برای ایمپلنت رشد کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت با ایمپلنت دندان

4. اتصال اباتمنت (Abutment)

زمانی که ایمپلنت در استخوان فک قرار گرفت، یک پایه اتصال کوچک به نام اباتمنت (Abutment) به پایه ریشه کاشته شده وصل می‌شود. اباتمنت دندان جدید را ایمن نگه داشته و به طور معمول کاشت آن با بی‌حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می‌شود. جهت قرار دادن این پایه، دندانپزشک لثه را مجددا شکافته، اباتمنت را به ایمپلنت متصل کرده و بافت لثه را در اطراف اباتمنت می‌بندد.
البته شایان ذکر است که برخی اوقات اباتمنت همزمان با کاشت ایمپلنت متصل می‌شود. بخشی از اباتمنت بالای خط لثه تا هنگامی که دندان مصنوعی چسبیده شود، قابل مشاهده است. زمان موردنیاز جهت بهبود مجدد لثه دندان حدود دو هفته خواهد بود تا سپس بتوان دندان مصنوعی را بر روی آن چسباند.

5. چسباندن دندان مصنوعی

پس از اینکه لثه به طور کامل بهبود یافت، دندانپزشک برای ساخت تاج اقدام می‌کند. تاج دندان تا زمانی که استخوان فک به اندازه کافی استحکام نداشته باشد، نصب نمی‌شود. همچنین در این گام از مراحل ایمپلنت دندان، دندانپزشک رنگ دندان جدیدتان را با دندان‌های طبیعی تطبیق می‌دهد تا بهترین رنگ را برایتان انتخاب کند. دندان جدید مصنوعی شما می‌تواند متحرک، ثابت یا ترکیبی از هر دو باشد که کافیست در این رابطه با دندانپزشک خود مشورت کنید تا وی بهترین مورد را پیشنهاد دهد.

پس از ایمپلنت دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از کاشت ایمپلنت دندان به دلیل پیچیده بودن این کار، ناراحتی‌های عادی و معمول هر نوع از جراحی دندان را احتمالا تجربه خواهید کرد. برای مثال به طور محتمل تورم لثه و صورت، کبودی پوست و لثه، درد در محل ایمپلنت و خونریزی جزئی را تجربه خواهید کرد که بسیار عادی هستند.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

برای کاستن از میزان درد، احتمالا دندانپزشک داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک برایتان تجویز نماید اما در صورتی که درد یا خونریزی غیر عادی را تجربه کنید، حتما به کلینیک دندانپزشک مراجعه کنید تا وی از عدم مشکل اطمینان حاصل کند. همچنین به خاطر درد نکردن ایمپلنت دندان، برای چندین روز غذاهای نرم مصرف کنید تا فشاری به ایمپلنت دندانتان وارد نشود.

مراقبت از ایمپلنت دندان

پس از انجام مراحل ایمپلنت دندان باید به خوبی از دندان جدید خود مواظبت کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در اکثریت مواقع ایمپلنت با موفقیت انجام شده و مشکلی پیش نمی‌آید اما برخی اوقات استخوان به اندازه کافی با ایمپلنت فلزی ترکیب نمی‌شود. اگر استخوان به اصطلاح جوش نخورد، ایمپلنت برداشته شده و دندانپزشک استخوان را تمیز کرده تا حدود سه ماه بعد دوباره این روش انجام پذیرد.

اما اگر مشکلی پیش نیاید و به خوبی مراحل ایمپلنت دندان انجام شوند، کافیست بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کرده و به کلینیک دندانپزشک هر چند ماه یک بار مراجعه نمایید. همچنین به خاطر جلوگیری از شکستگی دندان‌ها، از جویدن آب نبات سفت یا شکستن یخ با دندان‌های خود خودداری نمایید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از محصولات کافئین دار و غیره سبب لکه دار شدن دندان‌ها شده و در نتیجه باید نهایت دقت را در رژیم غذایی خود به خرج دهید. همچنین دندان قروچه کردن نیز از سایر عادات مخرب ایمپلنت دندان است که باید نسبت به ترک آن اقدام کنید تا ماندگاری ایمپلنت دندانتان کم نباشد.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

جمع بندی

ایمپلنت دندان از روش‌های عالی برای پر کردن جای خالی دندان از بین رفته است که باید توسط دندانپزشک متخصص انجام شود. ایمپلنت دندان به طور کلی مراحل متعددی داشته که به ترتیب شامل معاینه و برنامه‌ریزی، قرار دادن ایمپلنت در ریشه دندان، پیوند استخوان (در صورت لزوم)، اتصال اباتمنت و متصل کردن دندان مصنوعی است. پس از ایمپلنت وجود تورم، خونریزی جزئی، احساس درد و غیره عادی بوده و جای نگرانی ندارد. در صورتی که مایل به انجام ایمپلنت دندان هستید، حتما به دندانپزشکی باتجربه مراجعه نمایید تا پس از انجام دچار مشکلات متعدد نشوید.

خانم دکتر رها رادفر به همراه تیم باتجربه وی، ایمپلنت دندان را به بهترین شکل و باکمترین درد در خانه لبخند انجام می‌دهد. کافیست با شماره‌های تماس موجود برروی سایت یا از طریق رزرو آنلاین، نوبتی برای خود در کلینیک دندانپزشکی خانم دکتر رادفر رزرو نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس