کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی


منظور از دندان خرگوشی، بیرون‌زدگی دندان‌های جلویی فک بالا (به اندازه 2 تا 3 میلی‌متر یا بیشتر) نسبت به راستای صحیح فک پایین است. اصولا این نوع مال اکلوژن (malocclusion) در اثر عدم رشد صحیح فک‌ها و دندان‌ها به وجود می‌آید.
اگرچه دندان خرگوشی یک نوع بیماری نیست اما به‌دلیل تغییر موقعیت دندان‌های جلویی فک بالا به‌تدریج بر روی گفتار، خوردن و حتی سلامت دندان‌های مجاور تاثیر منفی می‌گذارد. ازآنجایی‌که کودکان هنوز در سن رشد هستند و فرصت اصلاح و جابه‌جایی فک و دندان‌ها را دارند، بهتر است درمان ارتودنسی دندان خرگوشی به تعویق نیافتد. اما در مورد بزرگسالان کامپوزیت دندان خرگوشی گزینه بهتری است. در ادامه به سایر تفاوت‌های کامپوزیت دندان خرگوشی با سایر روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

علل ایجاد دندان خرگوشی

طبق مطالعات، مهمترین دلیل بروز این مشکل ژنتیک است. چراکه اغلب در بیماران مبتلا به اوربایت یا همان جلوتر قرار گرفتن فک بالا نسبت به فک پایین در اثر کوچکتر بودن فک پایین، دیده می‌شود. به‌همین‌دلیل، اگر دقت کنید، دندان خرگوشی اغلب در والدین، خواهر و برادر یا سایر بستگان یک فرد نیز دیده می‌شود. سایر علل بروز دندان خرگوشی، عادات رفتاری نادرست دوران کودکی است که باعث می‌شوند در بزرگسالی انجام کامپوزیت دندان خرگوشی ضرورت پیدا کند. مواردی مانند:

 •  مکیدن پستانک بعد از 2 سالگی یا مکیدن مداوم انگشت پس از 3 یا 4 سالگی یا همزمان با رویش دندان‌های دائمی که باعث رشد غیر طبیعی دندان‌های جلویی فک بالا می‌شوند.
 •  فشار دادن زبان به پشت دندان‌ها که اغلب در کودکان به‌دلیل تورم مزمن لوزه‌ها و عادات بد بلع و در بزرگسالان به‌دلیل استرس به‌خصوص هنگام خواب رخ می‌دهد.
 •  شلوغی دندان‌ها در اثر وجود دندان‌های اضافی یا دندان‌های نهفته که منجر به نامنظم شدن دندان‌های جلو می‌شود.
 •  فاصله نامنظم دندان‌ها در اثر از دست دادن یک یا چند دندان که باعث تغییر تراز دندان‌های جلویی می‌شود.
 •  ظهور یک تومور یا کیست در فک بالا که باعث رشد مداوم بافت نرم یا استخوانی قسمت بالای دهان و جلو آمدن دندان‌های جلویی می‌شود.
بیشتر بخوانید: روش های اصلاح دندان خرگوشی

ضرورت انجام کامپوزیت دندان خرگوشی برای رفع عوارض آن

اصولا عوارض جانبی دندان خرگوشی با افزایش سن بروز می‌کنند. مواردی مانند:

 •  کاهش زیبایی چهره و لبخند
 •  افزایش خطر فرسودگی مینای دندان‌های بالایی به‌دلیل سایش زیاد
 •  مشکل در جویدن و گاز گرفتن لب هنگام خوردن غذا
 •  مشکلات تنفسی
 •  مشکلات گفتاری
 •  افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه (التهاب و عفونت لثه)

به‌همین‌دلیل است که دندانپزشکان تاکید زیادی برای کامپوزیت دندان خرگوشی یا انجام سایر روش‌های درمانی دارند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

روش‌های رایج اصلاح یا درمان دندان خرگوشی

اصولا هیچ روش درمانی استاندارد و یکسانی برای همه افراد وجود ندارد. این دندانپزشک متخصص ارتودنسی یا متخصص ترمیمی و زیبایی است که بر اساس نوع و میزان ناهنجاری دندان و فک، بهترین روش اصلاحی یا درمانی را انتخاب خواهد کرد. در ادامه به مقایسه کامپوزیت دندان خرگوشی با سایر روش‌ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: روش های زیبایی دندان

ارتودنسی دندان خرگوشی

ارتودنسی دندان خرگوشی

ارتودنسی

از قدیمی‌ترین روش‌های اصلاح و درمان دندان خرگوشی محسوب می‌شود. اگرچه می‌توان از هر دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک استفاده کرد اما بریس‌های متحرک برای کودکان و نوجوانان و بریس‌های ثابت برای بزرگسالان موثرتر بوده‌اند.
در بریس‌های ثابت از براکت‌ها و یک سیم فلزی استفاده می‌شود. براکت‌ها به هرکدام از دندان‌ها می‌چسبند و یک سیم فلزی آن‌ها را به هم متصل نگه می‌دارد. برخلاف بریس متحرک، بریس ثابت فقط توسط دندانپزشک قابل جابه‌جایی است.

از انواع ارتودنسی متحرک که برای درمان دندان خرگوشی موثر هستند می‌توان به ارتودنسی با الاینر شفاف، ارتودنسی با نگهدارنده هاولی و ارتودنسی پلاک فانکشنال اشاره کرد. ازآنجایی‌که بریس ارتودنسی با الاینر شفاف نامرئی است، طرفداران زیادی در بین بزرگسالان دارد.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

کامپوزیت دندان خرگوشی

یکی از جدیدترین روش‌های اصلاح، کامپوزیت دندان خرگوشی است. روشی بدون درد و بی‌حسی که در کوتاهترین زمان ممکن طی یک جلسه دندانپزشکی انجام می‌شود. برخلاف ارتودنسی که اغلب به یک تا دو سال زمان نیاز دارد و در هر جلسه ملاقات با دندانپزشک، برای تنظیم فشار بریس باید درد زیادی تحمل کرد تا بتوان فک و دندان‌ها را به‌مرور جابه‌جا کرد. نکته قابل توجه کامپوزیت دندان خرگوشی در مقایسه با ارتودنسی، هزینه پایین‌تر آن است.

بیشتربخوانید: انواع کامپوزیت دندان

اگر بیرون‌زدگی فک و دندان‌ها خیلی شدید نباشد، دندانپزشک اقدام به کوتاه کردن و تراشیدن سطح اندکی از مینای دندان‌های جلو فک بالا می‌کند تا بتواند برای اعمال رزین کامپوزیت اقدام کند. ناهموار کردن سطح دندان‌ها کمک می‌کند تا منافذ میکروسکوپی مینای دندان نمایان شده و کامپوزیت با قدرت بیشتری متصل شود. پس از قرار گرفتن رزین بتونه‌ای‌شکل کامپوزیت روی هر دندان، به دقت قالب‌گیری صورت می‌گیرد تا بیرون‌زدگی دندان‌ها به‌خوبی پنهان شود. در نهایت تابش نور لیزر یا ماواءبنفش باعث محکم شدن کامپوزیت دندان خرگوشی می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام کامپوزیت

همه این کارها نهایتا 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان می‌برند. بنابراین در طی یک جلسه دندانپزشکی می‌توانید برای کامپوزیت دندان خرگوشی اقدام کنید. اگر به‌خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت و از خوردن غذایی سفت و رنگدانه‌دار پرهیز کنید، کامپوزیت دندان به مدت 6 تا 10 سال برای شما دوام می‌آورد. در صورت ترک خوردن یا پریدن لبه آن، به‌راحتی قابل ترمیم و بازسازی است.
مطمئنا باشید که دندانپزشک نوعی از رزین را برای شما انتخاب خواهد کرد که بیشتری هماهنگی را از نظر رنگ و شفافیت با دندان‌های طبیعی شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

لمینت دندان خرگوشی

امروزه استفاده از انواع ونیر یا روکش مانند لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی برای اصلاح دندان خرگوشی رایج شده است. زیرا مانند کامپوزیت شما را از انجام روش پرهزینه و طولانی‌مدت ارتودنسی خلاص خواهد کرد.
در جلسه اول پس از بررسی ریشه‌های دندان‌ها به کمک تصویربرداری با اشعه ایکس و معاینه دقیق، دندانپزشک اقدام به قالب‌گیری می‌کند. چراکه باید هرکدام از روکش‌های لمینت به‌خوبی روی هر دندان نصب شوند. سپس مانند کامپوزیت دندان خرگوشی، سطح صیقلی دندان‌های جلو تراشیده شده و روکش لمینت موقت چسبیده می‌شود. پس از گذشت 2 تا 3 هفته که روکش‌های دائمی در لابراتوآر آماده شدند، شما باید دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه و برای نصب آن‌ها اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان چقدر است؟

این روش نیز مانند کامپوزیت بدون درد است و نیاز به بی‌حسی ندارد. لمینت سرامیکی نسبت به رزین کامپوزیت مقاومت و دوام بیشتری دارد و احتمال شکستن یا تغییر رنگ آن کمتر است. اما باید تقریبا 2 تا 3 برابر هزینه کنید و هنگام نصب لمینت آسیب بیشتری به ساختار دندان‌ها وارد می‌شود. برای نصب لمینت باید یک لایه کامل از مینای دندان تراشیده شود. درحالی‌که کامپوزیت دندان خرگوشی فقط به اندکی تراش سطحی نیاز دارد.برخلاف کامپوزیت که امکان ترمیم آن در یک جلسه ممکن است، برای لمینت باید دوباره قالب‌گیری انجام شود و لابراتوآر یک روکش جدید برای تعویض بسازد. بنابراین، در هر بار ترمیم لمینت دندانپزشک مجبور است که یک لایه دیگر از مینای دندان را بردارد!

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک)

اگر بیرون‌زدگی شدید دندان‌های جلو به‌دلیل ناهنجاری فک باشد، احتمالا انجام این نوع جراحی ضرورت پیدا می‌کند. جالب است بدانید که کامپوزیت دندان خرگوشی در مواردی حتی می‌تواند شما را از انجام این نوع جراحی و خطرات ناشی از آن خلاص کند.

بیشتر بخوانید:علت فاصله افتادن بین دندان ها

اصلاح دندان خرگوشی با دستگاه گسترش‌دهنده کام

در مواردی‌ که به‌صورت ارثی فک کوچک است، استفاده از این دستگاه ضرورت پیدا می‌کند. در واقع به دندان‌های آسیاب بالایی متصل می‌شود و به کمک پیچ تنظیم به‌تدریج کام را بازتر می‌کند. در این شرایط، دندان‌های جلو می‌توانند در موقعیت عقب‌تری قرار بگیرند.

آیا کامپوزیت دندان خرگوشی بهترین روش ممکن است؟

می‌توان گفت برای بزرگسالان بله، اما در مورد کودکان و نوجوانان بهتر است از روش‌هایی مانند ارتودنسی یا دستگاه گسترش‌دهنده کام استفاده کرد. زیرا بلوغ کامل دندان‌ها و فک تا 18 سالگی رخ می‌دهد و روش‎هایی مانند کامپوزیت و لمینت دائمی نیستند. البته نمی‌توان انکار کرد که از نظر هزینه، سهولت مراحل اصلاح و طول مدت درمان واقعا کامپوزیت دندان خرگوشی (با شدت خفیف تا متوسط) بهترین گزینه برای بزرگسالان است. مشاوره با یک دندانپزشک متبحر می‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما بگذارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس