مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان


در صورتی که دندان‌های خود را به تازگی کامپوزیت کرده یا قصد این کار را داشته باشید، مهم‌ترین موضوع برای حفظ زیبایی و افزایش ماندگاری آن‌ها مراقبت صحیح و اصولی است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم راهنمای جامعی برای مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان نگارش کنیم و نکات ناگفته این موضوع را توضیح دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید!

کامپوزیت چیست؟

پیش از توضیح نحوه مراقبت از کامپوزیت دندان، بهتر است کمی در رابطه با چیستی کامپوزیت دندان و انواع آن اطلاعاتی داشته باشید. کامپوزیت در واقع روشی برای اصلاح عیوب و یکدست کردن دندان‌ها بوده و جالب است بدانید که مواد مصرفی جهت این کار، همان مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان است.
روش انجام کامپوزیت بسیار ساده بوده، دندانپزشک مواد را در مطب خود به خوبی فرم داده و بر روی دندان‌های مدنظر قرار می‌دهد. البته برای سفت و مجکم شدن مواد از نوری آبی استفاده می‌شود تا با گذشت زمان کامپوزیت از روی دندان جدا نشود.
کامپوزیت بر حسب اندازه ذرات، انواع مختلفی دارد که شامل کامپوزیت میکروفیل، ماکروفیل، هیبرید و نانوفیل است. انتخاب نوع کامپوزیت مناسب بر حسب دندان‌های مدنظر متفاوت بوده و بهتر است این کار را بر عهده دندانپزشک بگذارید.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

6نکته مهم برای مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

همانند هر موضوع دیگری، باید نکاتی را برای افزایش دوام و استحکام کامپوزیت خود رعایت کنید. با توجه به اینکه عمر مفید کامپوزیت حدود 5 تا 7 سال است، جهت حفظ ظاهر و ماندگاری در ادامه نحوه مراقبت از کامپوزیت دندان را به طور کامل و جامع توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت دندان

رژیم غذایی

مهم‌ترین موضوع در حفظ سفیدی و زیبایی دندان‌های کامپوزیت شده، بدون شک رژیم غذایی درست و اصولی است. یکی از عیوب این دندان‌ها لکه گیری زود و سریع بوده و به همین خاطر باید از خوردن مواد غذایی اعم از چای، قهوه، غذاهای رب دار و غیره حدالامکان خودداری کنید. در صورتی که این مواد غذایی را مصرف کردید، حتماً پس از آن آب کافی بنوشید تا این مواد از روی دندان‌هایتان کمی پاک شوند.
شاید با خود بگویید که در صورت لکه دار شدن با استفاده از روش‌های مختلف مانند بلچینگ و غیره دندان‌های خود را همانند روز اول می‌کنم، اما متأسفانه اینگونه نبوده و امکان اجرای این روش‌ها بر روی دندان‌های کامپوزیت شده وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

همچنین باید از خوردن مواد غذایی سفت و محکم خودداری کنید، دلیل این امر امکان شکستن یا ترک برداشتن کامپوزیت است. علاوه‌بر این موارد نوشیدنی‌ها و غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد را نیز نباید مصرف کنید، چرا که امکان شکستن یا ترک برداشتن کامپوزیت‌ها در نتیجه منقبض و منبسط شدن وجود دارد. برای مثال بهترین مواد غذایی نرم اعم از ماکارونی، تخم مرغ، سوپ، مواد غذایی بخار پز و غیره است. چرا که این مواد غذایی به دندان‌هایتان فشاری وارد نکرده و در نتیجه آسیبی به کامپوزیت‌هایتان وارد نمی‌شود.

یکی دیگر از مواد غذایی که پس از کامپوزیت باید کمتر بخورید، مواد غذایی چسبناک (خصوصاً حاوی شکر) است. این مواد با چسبیدن به کامپوزیت، زمینه پوسیده شدنشان را فراهم کرده و در نتیجه طول عمر کامپوزیت‌هایتان را به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

عدم استفاده از ابزار

اگر جزو افرادی باشید که عادت به جویدن مداد، اشیا و غیره دارید، باید این کارها را پس از کامپوزیت متوقف کنید. همانطور که متوجه شدید، کامپوزیت مقاومت تقریباً خوبی دارد اما متأسفانه به اندازه دندان‌های طبیعی نبوده و باید از انجام کارهایی از این قبیل خودداری کنید. البته این موارد نه تنها سبب آسیب دیدن کامپوزیت، بلکه حتی به مینای دندان‌هایتان نیز آسیب می‌زند.

عدم دندان قروچه کردن

اگر شما هم جزو افرادی هستید که هنگام شب دندان‌هایتان را بهم فشار می‌دهید، حتماً این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا راه چاره‌ای پیدا کنید. این کار شدیداً به کامپوزیت‌هایتان آسیب زده و ماندگاری‌شان را کاهش می‌دهد. یکی از راه حل‌های رایج برای این مشکل، استفاده از «محافظ شب» است، اما حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید تا وی بهترین راه حل را برایتان ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از نخ دندان

استفاده از مسواک و نخ دندان

استفاده از مسواک و نخ دندان

استفاده از مسواک و نخ دندان

برای عدم ایجاد لکه‌های زرد و قهوه‌ای بر روی دندان‌های کامپوزیت شده‌تان، حتماً پس از هر وعده غذایی به خوبی دندان‌هایتان را مسواک بزنید. این مورد که یکی از مهم‌ترین موارد در مراقب های بعد از کامپوزیت دندان به شمار می‌رود، در حفظ زیبایی و افزایش دوام دندان‌هایتان تأثیر شگفت‌انگیزی دارد. همچنین برای خارج کردن تمامی مواد غذایی از لابه‌لای دندان‌ها و جلوگیری از پوسیده شدن‌شان، حتماً از نخ دندان نیز حداقل دو مرتبه در روز استفاده کنید.
در مسواک زدن دندان‌ها، نحوه انجام این کار بسیار حائز اهمیت است. بهترین روش مسواک زدن استفاده از مسواکی نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید بوده و این کار را باید کاملاً ملایم و بدون هیچگونه حالت تهاجمی انجام دهید.

 

توجه داشته باشید که زمان ایده‌آل مسواک زدن، حدود سه دقیقه بوده و بنابراین در این هنگام نباید عجله‌ای داشته باشید. در صورتی که به صورت تهاجمی دندان‌های خود را مسواک بزنید، ممکن است با مشکل رکود لثه (فاصله گرفتن لثه از دندان) مواجه شوید. بنابراین، با دندان‌های خود با ملایمت برخورد کنید!
انتخاب مسواک برقی یا ساده برای مراقبت از دندان های کامپوزیت شده، امری اختیاری بوده و اجباری به استفاده از مدل خاصی نیست. اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مسواک، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

مراجعه مرتب به دندانپزشک

با مراجعه مرتب به دندانپزشک، در صورت وجود مشکل در دندان‌هایتان به سرعت تشخیص و درمان خواهد شد. بنابراین حدالامکان هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کرده و کامپوزیت دندان‌هایتان را چک کنید. همچنین از به وجود آمدن پوسیدگی‌ها و غیره در سایر دندان‌هایتان نیز جلوگیری خواهید کرد.

توجه به ترکیبات دهانشویه

یکی از موارد مهم در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان استفاده از دهانشویه است. دهانشویه مناسب برای دندان‌های کامپوزیت شده، حتماً باید فاقد الکل باشد. چرا که الکل می‌تواند با ترکیبات کامپوزیت واکنش نشان داده و در نتیجه به مرور زمان سبب به وجود آمدن لکه‌های زرد بر روی دندان‌هایتان شود. بهترین انتخاب، خرید دهانشویه حاوی فلوراید و فاقد الکل بوده و به همین خاطر هنگام خرید حتماً به ترکیبات آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده دهانشویه

جمع بندی نکات مراقب های بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان روشی برای اصلاح عیوب و یکدست کردن دندان‌ها است که در عین حال به شما لبخندی زیبا و جذاب هدیه می‌کند. برای افزایش ماندگاری، دوام و حفظ زیبایی دندان‌های کامپوزیت شده خود باید نکاتی را رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین نکات شامل عدم مصرف مواد غذایی رنگ دار، سفت، چسبناک، خیلی گرم یا خیلی سرد بوده چرا که سبب شکستن یا ترک برداشتن کامپوزیت می‌شود. همچنین به هیچ وجه نباید از دندان‌های خود به عنوان ابزاری برای باز کردن در نوشابه، جویدن مداد و غیره استفاده کنید، زیرا سبب آسیب جدی به دندان‌هایتان می‌شود. از سایر نکات مهم در رابطه با نحوه مراقبت از دندان های کامپوزیت شده می‌توان به استفاده مداوم و صحیح از مسواک، نخ دندان و دهان شویه فاقد الکل اشاره کرد. البته در این میان مراجعه مرتب به دندانپزشک برای چک کردن دندان‌هایتان نیز بسیار حائز اهمیت است.
در صورت بروز هرگونه مشکل با کامپوزیت دندان‌های خود مشکل‌تان را در قسمت نظرات مطرح کرده یا جهت تعیین نوبت با کلینیک دندان دکتر رادفر تماس گرفته و نوبت خود را رزرو کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس