لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) یک روکش نازک است که جهت یکنواخت و مرتب شدن ردیف دندانها بر روی دندان کشیده میشود. برای افزایش زیبایی لبخند و زیبایی ظاهری فرد، رنگ این روکش باید بسیار به رنگ دندان نزدیک بوده و یا همرنگ آن باشد. به طور کلی لمینت زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد بخواهد در اندازه، شکل و رنگ دندانهای خود تغییر ایجاد نماید. البته دیگر مزیت لمینت علاوه بر زیبایی دهان و دندان، کاربرد پزشکی آن است که باعث افزایش مقاومت و قدرت دندان میشود. در ادامه با لمینت و کاربردهای آن به شکل کامل آشنا می‌شویم.

لمینت دندان

در چه مواردی از لمینت دندان استفاده می‌شود؟

به طور کلی، زمانی که دندانهای فرد دچار شکستگی، ساییدگی و ترک خوردگی شود یا بر اثر مصرف داروهایی نظیر تتراسایکلین و یا به دلیل عصب کشی دندان دچار تغییر رنگ شود، لمینت بسیار کاربردی خواهد بود. علاوه بر این برای نظم بخشیدن به فرم دندانهای نامرتب و از بین بردن فاصله میان دندانها نیز لمینت گزینهای طلایی محسوب میشود.

البته زمانی که فرد دچار بیماری لثه فعال و دندان قروچه باشد، دندانها بر اساس شکستگی و یا پر کردن ضعیف شده باشند، مینای سطح دندان کافی نباشد، لمینت میتواند گزینه ایده‌آل نباشد و بهتر است در این شرایط با مشورت دندانپزشک در مورد استفاده از لمینت مشورت کنید.

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان مانند هر عمل پزشکی دیگری که برای زیبایی انجام میگیرد، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به شرح و تفصیل این موارد میپردازیم.

مزایای لمینت دندان عبارتند از :

  • دوام و ماندگاری بالا لمینت از مهمترین مزایای آن محسوب می‌شود.
  • طول درمان کوتاه (به طوری کلی حداقل در 1 روز و حداکثر در 30 روز لمینت انجام میشود.)
  • اگر دندان شما در معرض مصرف زیاد قهوه، چای، برخی از دارو ها، سیگار و… میباشد مستعد تغییر رنگ میباشد که لمینت مقاومت دندان شما را در برابر تغییر رنگ افزایش میدهد.
  • در صورتی که به رعایت نکات بهداشتی توجه داشته باشید، لمینت ثبات رنگ و درخشش دندان شما را تضمین خواهد نمود
  • همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم برای انجام لمینت گاها باید دندان تراش داده شود، اما میزان تراش و تغییر فرم دندان در لمینت نسبت به اعمال دیگری که به منظور زیبایی دندان و دهان انجام میشود کمتر است و این یکی دیگر از مزایای این کار به شمار میرود
  • ایجاد یک لبخند خارق‌العاده، مهمترین معیار و فاکتوری که میتواند زیبایی صورتتان را دو چندان کند و برایتان جذابیت به ارمغان بیاورد یک لبخند گرم و دلنشین است؛ لبخندی زیبا و چشمگیر که اعتماد به نفس شما را به شدت افزایش میدهد. لمینت با تغییر رنگ و اصلاح فرم دندانها در این زمینه عملکردی ایده آل و قابل قبولی را ارائه میدهد. علاوه بر این پیش از انجام لمینت میتوانید رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید، در صورتی که رنگی نزدیک به رنگ دندانهای خود را انتخاب نمایید، ظاهر دندانهای شما بسیار طبیعی‌تر خواهد بود.
جهت مشاهده نمونه کار لمینیت دندان هنرمندان کلیک کنید

معایب لمینت دندان چیست؟

نمیتوان از مزایای چیزی نام برد و معایب ان را نادیده گرفت، به طور کلی هیچ وقت برای چیزی صرفا مزیت و یا عیب وجود ندارد بلکه صحبت راجع به هر دوی آنها است که میتواند به شما دید شفاف و خوبی برای تصمیم گیری دهد. در ادامه به معایب لمینت کردن دندان میپردازیم.

معایب و عوارض لمینت دندان نیز عبارتند از: 

یکی از مشکلات لمینت برگشت ناپذیر بودن آن است؛ به این صورت که چون برای انجام لمینت نیاز است تا فرم دندان تغییر یافته و تراش داده شود، پس از مدتی امکان برداشتن لمینت وجود ندارد. اگر در دسته افرادی قرار میگیرید که خواهان اعمال زیبایی متفاوت و متعدد بر روی دندانهای خود هستید، کامپوزیت برای شما گزینه بهتری محسوب میشود، زیرا برگشت پذیر است. 

لمینت علاوه بر برگشت ناپذیر بودن، دندانتان را نیز ترمیم ناپذیر نیز میکند؛ یعنی اگر دندان شما به مرور زمان دچار مشکلاتی نظیر شکستگی شود، امکان ترمیم وجود ندارد و باید لمینت دندان خود را تعویض نمایید. 

این موضوع نباید برایتان نگران کننده باشد، زیرا با تعویض و بهبود لمینت در زمانی بسیار کوتاه این مشکل قابل حل است، و لازم است بگوییم که این موارد به ندرت و پس از زمان های طولانی ممکن است اتفاق بیافتد که با مراقبت میتوانید زمان آن را طولانی تر کنید.

لمینت با توجه به کاربردی بودن و داشتن کارایی بالا در دسته اقدامات پزشکی گران قیمت نیز قرار میگیرد.

عوارض دیگر لمینت امکان دچار شدن دندان شما به حساسیت های مختلف است؛ زیرا برای انجام لمینت بخشی از مینای دندان تراش داده میشود. از این رو دندان به خوراکیهای سرد و گرم حساس خواهد بود. این مورد بسیار بستگی به دندان بیمار دارد که بهتر است قبل از هر افدامی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

خطر پوسیدگی دندان در لمینت!

نکته ای که باید حتما به آن توجه نمایید این است که اگر لمینت توسط فردی غیر متخصص و نابلد بر روی دندان شما نصب شود، ممکن است به دلیل عدم اجرای صحیح موجب شود دندان شما را در خطر پوسیدگی قرار دهد. بنابراین پیش از هر اقدامی مطمئن شوید پزشک شما متخصص و با تحربه باشد تا بتوانید از عوارض جبران ناپذیر پیشگیری نموده تا وقتتان را فقط صرف لذت بردن از دندان ها و لبخند زیبایتان بکنید نه مشکلات احتمالی.

لمینت دندان

جنس لمینت دندان

برای انتخاب جنس لمینت دندان باید در کنار تحقیق با دنداپزشک مشورت کنید تا در گرفتن بهترین تصمیم شمارا راهنمایی کند. اما به طور کلی لمینت از دو جنس کامپوزیت رزین و یا پرسلن تهیه میشود. پرسلن که چینی است در اکثر موارد نظیر مقاومت در برابر لکه ها و نزدیک بودن بازتاب نور در آن‌ها، به دندانهای طبیعی بر کامپوزیت رزین ارجحیت دارد. در ادامه به انواع لمینت دندان و ویژگیهای هریک می‌پردازیم.

انواع لمینت دندان

لمینت انواع مختلفی دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از لمینت کامپوزیتی، پرسلن یا سرامیکی. در ادامه هر یک آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

لمینت کامپوزیتی

این نوع از لمینت ضخامت کمی دارد، انتخاب رنگ بر اساس سلیقه فرد انجام میشود، امکان اصلاح طرح لبخند نیز جود دارد. ویژگی دیگر لمینت کامپوزیتی که محبوب‌ترین مورد محسوب میشود، عدم نیاز به تراش دندان است. عدم نیاز به تراش دندان باعث شده است تا افراد بیشتری آن را بهترین نوع لمینت بدانند. 

جهت مشاهده نمونه کار لمینیت دندان فوتبالیست ها و ورزشکاران کلیک نمایید

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر

این نوع لمینت از کیفیت و ماندگاری بالاتری برخوردار است، شفاف‌تر بوده و در بیشتر موارد برای این نوع لمینت دندان تراش داده شده و فرم آن تغییر مییابد. ساخت لمینت سرامیکی در آزمایشگاه انجام میشود. همچنین قیمت لمینت سرامیکی بالاتر از لمینت کامپوزیتی است.

در ادامه به مقایسه لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت ونیر میپردازیم تا بتوانید متناسب با نیاز خود انتخاب ایدهآلی داشته باشید. 

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

لمینت سرامیکی حداقل در دو جلسه و با فاصله 15 روزه انجام میشود، در حالی که کار کامپوزیت در یک جلسه قابل اتمام است.

لمینت سرامیکی با دوام‌تر است و به سختی میشکند و ماندگاری و طول عمر مفید آن تا 15 سال نیز میرسد، این در حالی است که کامپوزیت ممکن است بعد از ۵ الی ۷ سال عمر مفید مقاومت خوب خود را از دست بدهد و ورقه ورقه شده و یا حتی بیفتد که نیازمند تعویض و معاینه توسط دندانپزشک میشود.

علاوه بر موارد مذکور انتخاب نوع لمینت دندان بستگی به بودجه و مشکل دهان و دندان شما نیز دارد؛ به این صورت که اگر دندان شما مشکل و نقص جزئی دارد، بهتر است از کامپوزیت استفاده نمایید، اما برای طیف گسترده و وسیع مشکلات دندان، لمینت سرامیکی قطعا انتخاب بهتری خواهد بود. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، لمینت سرامیکی گران قیمت تر از کامپوزیت است.

مراحل انجام لمینت دندان

لمینت دندان در چندین مرحله انجام میشود که در ادامه اطلاعاتی در خصوص مراحل مختلف انجام لمینت در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید یک آگاهی نسبی از روند انجام کار به دست آورید.

بار اولی که برای لمینت دندان مراجعه کنید، از پزشک مشاوره دریافت خواهید کرد. در این جلسه شما باید هدف خود از انجام لمینت را بیان کنید. پس از بیان اهدافتان و صحبت با پزشک شخص متخصص به معاینه دهان شما میپردازد تا مطمئن شود که لمینت نیاز شما را برآروده میسازد. برای معاینه دندان ممکن است دنداپزشک با اشعه ایکس از دندانهای شما عکس بگیرد و همچنین برای شما توضیح دهد که پس از لمینت فرم ظاهری دندان و دهان شما به چه صورت خواهد بود.

مرحله بعد، تراش مینای دندان است؛ این کار به منظور ایجاد فضای مناسب برای قرار دادن لمینت انجام می‌شود و معمولا میزان مینای تراشیده شده متناسب با ضخامت لمینت است تا لمینت به صورتی ایده آل بر روی دندانهای شما جای بگیرد. پس از تراشیدن مینا، در بازه زمانی آماده سازی قالب در آزمایشگاه، از روکش‌های موقت برای پوشاندن دندان استفاده میشود. 

قالب‌گذاری و بررسی قالب

مرحله نهایی، قرار دادن قالب لمینت بر روی دندان است. دندانپزشک پیش از قرار دادن قالب بر روی دندان‌های شما بارها رنگ، اندازه و فرم آن را مورد بررسی قرار میدهد و اگر نیاز باشد آن را تراش میدهد. برای تنظیم رنگ لمینت نیز از سایه سیمان استفاده میشود. همچنین برای ایجاد اتصال قوی میان روکش و دندان سطح دندان توسط متخصص زبر میشود.

به طور کلی بارها ردیف دندان، جایگیری قالب در دهان و سفت شدن آن بارها مورد بررسی قرار میگیرد. البته پس از جلسه نهایی نیز میتوانید برای ویزیت و بیان مشکلات احتمالی به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. 

هزینه و تعرفه لمینت دندان

عوامل تاثیرگذار در میزان هزینه لمینت دندان عبارتند از میزان مشکلات دندانی (که نیاز به برطرف کردن دارد) و میزان تغییراتی که لازم است بر روی دندان شما اعمال شود و نوع موادی که به کار میروند نیز تاثیر بسیاری بر قیمت لمینت دندان دارد. همانطور که در اوایل این متن بیان کردیم جنس مواد به کار رفته در ساخت لمینت متفاوت است.

توجه داشته باشید که لمینت دندان به این دلیل که در دسته کارهای زیبایی قرار میگیرد، معمولا مشمول بیمه‌ هیچ شرکت بیمه ای نمیشود.

ماندگاری لمینت دندان

اگر از لمینت دندان خود به خوبی مراقبت نمایید، دوام و ماندگاری آن حتی تا 15 سال نیز خواهد رسید. به شرطی که رژیم غذایی مناسب را رعایت نمایید و از مصرف خوراکیهای مضر خودداری کنید. برخی از نوشیدنی‌ ها مانند چای و قهوه نیز موجب تغییر رنگ دندان میشود، بنابراین حدالامکان میزان مصرف این نوشیدنیها را به حداقل برسانید. 

کدر شدن دندان با مصرف قهوه

از مصرف سیگار به شدت بپرهیزید. روزی حداقل دوبار مسواک بزنید، از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده دهان و نخ دندان به طور مداوم استفاده کنید. به صورت منظم برای معاینه و بررسی وضعیت دندانهایتان در زمان های تعیین شده به دندانپزشک مراجعه کنید. نکته نهایی این که پس از لمینت از فشار آوردن بر دندانهای خود بپرهیزید و از دندانهای لمینت شده به منظور خرد کردن خوراکیها و اجسام سخت استفاده نکنید. 

امیدواریم مطالبی که در این مقاله بیان کردیم برای شما مفید باشد و توانسته باشیم پاسخگوی سوالات احتمالی شما در خصوص لمینت دندان باشیم. اگر سوال و یا نکته ای در ذهن دارید که راجع به آن صحبت نشد میتوانید با بیان کردن آن در قسمت نظرات به سرعت از پزشکان ما پاسخ دریافت نمایید.

تماس