لمینت یا ارتودنسی؟

ارتودنسی یا لمینت دندان؟

اغلب، انتخاب میان ارتودنسی یا لمینت برای بسیاری از افرادی که دوست دارند از لبخند زیبایی برخوردار باشند کار دشواری است. در زمینه رفع مشکل بهم ریختگی دندان‌ها هر دو روش می‌توانند مؤثر واقع شوند؛ اما بیشتر بیماران ترجیح می‌دهند تا قبل از مراجعه به پزشک، روش مناسب‌تر و بهتر را انتخاب کنند.

برای چنین تصمیم‌گیری می‌توان از افراد متخصص کمک گرفت؛ اما برای آشنایی اولیه و انتخاب میان ارتودنسی یا لمینت باید اول ویژگی‌های هردو به خوبی بررسی شوند؛ در ادامه این مطلب به معرفی جامع این دو روش می‌پردازیم تا ببینیم لمینت بهتر است یا ارتودنسی.

ارتودنسی چیست؟

برای مقایسه ارتودنسی و لمینت ابتدا بهتر است با هر یک بیشتر آشنا شویم. ارتودنسی روشی برای اصلاح شکل نامناسب دندان‌ها و فک‌ است که در بهبود ظاهر و کارایی آن‌ها تأثیر می‌‌گذارد. این روش، دندان‌ها را مرتب کرده و مشکلات چینش آن‌ها را برطرف می‌کند. در ارتودنسی، دندان‌ها به وسیله براکت‌ها و سایر نگه‌دارنده‌ها با اعمال نیروی فیزیکی به سمت جای درست خود هدایت می‌شوند.

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی شامل ارتودنسی متحرک و ثابت است که هر کدام به چندین زیرگروه تقسیم می‌شوند. تفاوت اصلی این دو در آن است که ارتودنسی ثابت در طول دوره درمان جابه‌جا نمی‌شود. انواع ارتودنسی ثابت شامل فلزی، سرامیکی، لینگوال و دیمون هستند.

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت سرامیکی، نگین‌هایی که روی دندان قرار داده می‌شوند سرامیکی بوده که این موضوع به زیبایی بیشتر کمک می‌کند؛ چون این براکت‌ها همرنگ دندان‌ها هستند. ارتودنسی لینگوال درواقع همان ارتودنسی پشت دندانی است. در نهایت ارتودنسی دیمون از نوع خودتنظیم است که با جابه جایی دندان‌ها، تنگی و گشادی آن به صورت خودکار تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۵ نکته مهم برای انتخاب رنگ لمینت دندان

ارتودنسی متحرک

از انواع ارتودنسی متحرک هم می‌توان به نوع نامرئی آن اشاره کرد که قالب سرامیکی شفافی است و از روی دندان‌ها ساخته می‌شود. از این نوع ارتودنسی متحرک می‌توان برای مشکلات کم و ساده استفاده کرد. همچنین تمامی انواع ارتودنسی‌های متحرک را می‌توان از دهان خارج نمود.

نحوه انجام ارتودنسی

اولین گام در انجام ارتودنسی معاینات فیزیکی اولیه است. در مرحله بعدی متخصص با بررسی تصاویر اشعه ایکس دهان، موقعیت هریک از دندان‌ها را مشخص می‌کند. گاهی ممکن است نیاز به کشیدن یک یا چند دندان‌ باشد تا بدین ترتیب فضای کافی برای بقیه دندان‌ها ایجاد شود. پس از انجام این مراحل، قالب‌گیری از دندان‌ها توسط متخصص انجام خواهد شد. این کار برای روند نهایی نصب ارتودنسی ضروری است.

سپس نوبت فرآیند باندینگ است که در آن نوارهای فلزی دور دندان‌های آسیاب قرار داده می‌شوند. در ادامه فرآیند، متخصص باند ساخته شده را پشت دندان‌ها قرار داده و سیم‌ها را با استفاده از مواد پلاستیکی به براکت‌ها وصل می‌کند. در نهایت نیز برای اطمینان از اتصال مناسب، بار دیگر کار را چک می‌کند.

مزایا و معایب ارتودنسی

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب است؟

در واقع باید چنین گفت که انجام ارتودنسی برای افراد یک انتخاب است نه ضرورت؛ با این حال در صورت انجام درست و اصولی می‌تواند باعث اصلاح فرم دندان‌ها و فک شود. به طور کلی ارتودنسی در درمان خط میانی نابجا، فاصله میان دندان‌ها، روی هم قرارگرفتگی دندان‌ها، دیپ بایت، کراس بایت، اپن بایت و آندر بایت مؤثر است.

دیپ بایت حالتی است که دندان‌های فک بالایی جلوتر از حد عادی هستند. در حالت کراس بایت وضعیت در یک یا چند تا از دندان‌ها برعکس شده است. در اپن بایت دندان‌های بخش جلویی همپوشانی کافی نداشته و در حالت آندر بایت هنگام جویدن لقمه، دندان‌های فک پایین از فک بالا جلوتر هستند.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

ارتودنسی یک روش درمانی زمان‌بر و طولانی است که گاهی حتی تا دو سال ادامه پیدا می‌کند؛ در نتیجه اگر فرد کم‌صبر و حوصله‌ای هستید این روش به شما توصیه نمی‌شود. همچنین در طول دوره درمان، مراقبت از وضعیت بهداشت دهان و دندان نیازمند تلاش بالا است و تمیز کردن دندان‌ها در مدت زمان و دفعات بیشتری انجام می‌شود؛ پس اگر توانایی رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد نیاز این کار را ندارید بهتر است از انجام ارتودنسی صرف نظر کنید.

لمینت چیست؟

لمینت دندان روکش ظریف و نازکی با طول عمر و استحکام بالا است که جهت اصلاح و بهبود سطح رویی دندان‌ها به‌کار می‌رود. با قرار گرفتن این قطعات سرامیکی یا کامپوزیتی روی دندان‌های فرد بیمار، کار اصلاح طرح لبخند انجام می‌شود. لمینت پس از جایگذاری روی سطح دندان‌ها باعث تغییر رنگ، شکل و اندازه آن‌ها به صورت دلخواه فرد می‌شود.

انواع لمینت

انواع مختلف لمینت شامل سرامیکی، کامپوزیت و بدون تراش است. لمینت سرامیکی یک پوسته نازک به قطر تقریبی نیم میلی‌متر و از جنس سرامیک است که به کمک باند رزینی روی سطح دندان تراش‌خورده قرار می‌گیرد. لمینت کامپوزیتی که از جنس پلیمر است به صورت مستقیم توسط اشعه روی دندان چسبیده و به عنوان لایه محافظ روی مینای دندان قرار می‌گیرد. لمینت‌های دندان بدون تراش نیز به قدری نازک هستند که نصب آن‌ها روی دندان نیازی به تراش دادن مینای آن ندارد.

نحوه انجام لمینت

در گام اول دندان‌پزشک به اندازه ضخامت لمینت، سطح دندان‌ها را تراش داده و صاف می‌کند. بعد از این‌کار، قالب‌گیری انجام شده و قالب برای ساخت لمینت، به لابراتور فرستاده می‌شود. ساخت لمینت حدود 2 الی 4 هفته طول می‌کشد که در این مدت می‌توان از روکش‌های موقت استفاده کرد. با آماده شدن لمینت، پس از تمیز کردن دهان، متخصص آن را روی دندان‌ها نصب می‌کند. برای اطلاع بیشتر از نحوه انجام فرآیند از این صفحه دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان چقدر است؟

لمینت برای چه افرادی مناسب است؟

معمولاً بیمارانی که دارای دندان‌های کوچک و متفاوت از هم هستند از لمینت استفاده می‌کنند. لمینت همچنین برای افرادی که شکل ظاهری دندان نیش در آن‌ها نامتعارف است، انتخاب خوبی محسوب می‌شود. به علاوه از لمینت برای تغییر رنگ و اصلاح شکل دندان‌ها، از بین بردن فاصله بین آن‌ها و حتی برطرف کردن شکستگی استفاده می‌شود و با این روش می‌توان ظاهر زیباتری به دندان‌ها بخشید.

لمینت بهتر است یا ارتودنسی؟

لمینت برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • به طور کلی لمینت دندان برای افرادی با شرایط ذیل مناسب نیست:
 • عدم ضخامت کافی در مینای دندان‌ها
 • عادت به دندان قروچه در خواب و یا بهم فشردن دندان‌ها
 • بهم ریختگی شدید
 • پوسیدگی گسترده
 • عدم رعایت بهداشت دهانی
 • افراد دارای بیماری‌های مفصلی
 • افراد زیر 18 سال

تفاوت لمینت و ارتودنسی

در انتخاب میان ارتودنسی یا لمینت ابتدا باید با مقایسه ارتودنسی و لمینت با تفاوت‌های این دو آشنا شویم. پروسه انجام لمینت از ارتودنسی سریع‌تر بوده و در نتیجه فرد می‌تواند طی زمان کوتا‌ه‌تری به نتیجه مطلوب برسد. این درحالی است که دوره درمان ارتودنسی چیزی حدود 6 ماه تا 2 سال طول می‌کشد.

نکته دیگر این‌که نمی‌توان همیشه از لمینت به جای ارتودنسی استفاده کرد چون کارکرد این دو در بعضی موارد متفاوت است. به عنوان مثال ارتودنسی تأثیری در رنگ و اندازه دندان‌ها نداشته و نمی‌تواند آن را اصلاح کند. از سوی دیگر لمینت در رفع بهم‌ریختگی شدید دندان‌ها مؤثر نیست و نمی‌تواند جایگزین ارتودنسی شود.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

لمینت بهتر است یا ارتودنسی

برای پاسخ به این سوال که ارتودنسی بهتر است یا لمینت باید ابتدا نیازهای خود را در نظر بگیرید. همچنین آشنایی با مزایا و معایب این دو روش می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر کمک کند:

مزایای ارتودنسی

 • در انتخاب بین ارتودنسی یا لمینت ، برخی از مزایای ارتودنسی شامل موارد زیر است:
 • زیباسازی چینش دندان‌‌ها
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه
 • تأمین بهداشت دهان و دندان
 • اثرگذاری مناسب
 • کاهش خطر آسیب به دندان‌ها و فک
 • کمک به عملکرد طبیعی دندان‌ها
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان‌ها

معایب ارتودنسی

در مقایسه ارتودنسی و لمینت یکی از معایب اصلی ارتودنسی دوره درمانی طولانی آن است. همچنین ارتودنسی ثابت در ابتدا با درد و گاهی خونریزی همراه است. اگر در دوره درمان فرد نتواند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند، ممکن است اثر بریس‌ها باقی مانده و رنگ دندان‌ها را عوض کند. دشواری در خوردن غذا و گاهی حتی در تکلم از سایر معایب این روش هستند.

همچنین امکان شکستن ارتودنسی در صورت خوردن خوراکی‌های سفت وجود دارد که این هزینه اضافی را به شما تحمیل خواهد کرد.
مزایای لمینت

 • در پاسخ به این‌که لمینت بهتر است یا ارتودنسی می‌توان به این مزایای لمینت اشاره کرد:
 • حفاظت از دندان‌ها در برابر ساییدگی
 • افزایش طول عمر دندان‌ها
 • جلوگیری از گسترش ترک
 • پوشش شکستگی و لب‌پرشدگی دندان
 • اطلاح شکل (اندازه، طول، پهنا) و رنگ بد دندان
 • پوشش مناسب برای ایمپلنت
 • بستن فواصل بین دندان‌ها
 • حفاظت از ساختار ضعیف دندان
 • تصحیح عملکرد دندان‌ها

معایب لمینت

از جمله معایب لمینت این است که اگر دندان‌پزشک کار خود را به درستی انجام ندهد می‌تواند باعث عفونت، پوسیدگی دندان و دشواری در خوردن غذا شود. بروز حساسیت و آلرژی در صورت استفاده از متریال بی‌کیفیت از دیگر معایب این روش است. همچنین در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا با گذر دوره زمانی 10 الی 15 ساله لمینت دچار شکستگی یا ترک شده و نیاز به تعویض خواهد داشت. از عوارض کوتاه مدت این روش می‌توان حساسیت به گرما و سرما و التهاب لثه را نام برد.

قیمت ارتودنسی

عوامل مختلفی در تعیین قیمت ارتودنسی تأثیرگذارند. به عنوان مثال هزینه انواع مختلف ارتودنسی با یکدیگر فرق می‌کند. همچنین ارتودنسی فک بالا و پایین هزینه متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. میزان و نوع ناهنجاری، تشخیص متخصص برای استفاده یا عدم استفاده از هدگیر، مدت درمان، سن بیمار، نوع تجهیزات به‌کار رفته و… از جمله موارد تعیین‌کننده هزینه این روش هستند.

قیمت لمینت

در انتخاب میان لمینت یا ارتودنسی بسیاری به خاطر ناآگاهی از قیمت ممکن است دچار مشکل شوند. در حالی که لمینت هم مثل ارتودنسی هزینه مشخصی نداشته و با توجه به عوامل و فاکتورهای مختلف قیمت آن فرق می‌کند. مواد سازنده لمینت، کیفیت متریال، نوع لمینت، استفاده از رزین، نوع تجهیزات، کیفیت کار متخصص، میزان آسیب‌دیدگی، هزینه قالب‌گیری و… همگی در تعیین قیمت لمینت دندان تأثیرگذارند.

نتیجه‌گیری

برای این‌که ببینید لمینت بهتر است یا ارتودنسی اول از همه باید نیازهای خود را در نظر گرفته و با توجه به شرایط خودتان تصمیم‌گیری کنید. انتخاب لمینت به جای ارتودنسی روش مناسبی برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها مثل اندازه نامتعارف، رنگ بد، ترک و شکستگی‌های کوچک، چیدمان نامناسب و… است.

از سوی دیگر ارتودنسی برای از بین بردن این مشکلاتی تأثیر چندانی نداشته و برای بهبود چینش دندان‌ها و رفع مشکل بهم‌ریختگی آن‌ها است. در کل این دو روش برای طراحی لبخند زیبا و جذاب به کار گرفته میشود.

این مطلب بر اساس تجربه ما در کلینیک دندان دکتر رها رادفر و سوالات و دغدغه بیماران ما نوشته شده است تا به شما در انتخاب میان لمینت دندان و ارتودنسی کمک کند، اگر سوالی در ذهن دارید که راجع به آن صحبت نشد برای ما در قسمت نظرات ارسال کنید تا به آن پاسخ دهیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس