لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت یا کامپوزیت

لمینت و کامپوزیت روش‌هایی هستند که دندانپزشکان از آن برای رفع مشکلات ظاهر و زیبایی دندان استفاده می‌کنند. به طور مثال دندان‌های زرد یا دندان‌هایی که دچار شکستگی شده‌اند یا کج هستند با استفاده از این روش‌ها اصلاح می‌شوند. لمینت کامپوزیت و لمینت سرامیکی برای دندان‌هایی که در لبخند زدن دیده می‌شود، انجام می‌شود که حدود هشت یا ده دندان جلویی فک بالا و پایین است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

خیلی از مراجعان به مطب دندانپزشکی می‌پرسند لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ واقعیت این است که نمی‌توان یکی از روش‌ها را بر دیگری برتری داد. بلکه فقط می‌توان تفاوت بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت را از جهات مختلف بررسی نمود. در نهایت بعد از بررسی تفاوت‌ها می‌توان بهترین روش را برای هر فرد به صورت اختصاصی مشخص نمود. موارد زیر تفاوت لمینت و کامپوزیت است.

تفاوت هزینه‌ی کامپوزیت و لمینت

لمینت و ونیر کامپوزیت تفاوت بسیار عمده‌ای در هزینه‌ها دارند. لمینت روش گران‌تری نسبت به کامپوزیت است، به طوری‌که هزینه‌ی هر واحد لمینت سرامیکی تقریبا دوبرابر ونیر است.

تفاوت نوع مواد لمینت و کامپوزیت

لمینت لایه‌ی نازکی از جنس سرامیک است که روی دندان نصب می‌شود. اما کامپوزیت رزین مهندسی شده یا از جنس مواد ترمیمی دندان است و به لایه‌ی خارجی دندان متصل می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۵ نکته مهم برای انتخاب رنگ لمینت دندان

تفاوت مقاومت در برابر لکه‌ی کامپوزیت و لمینت

رزین کامپوزیت نسبت به رنگ غذا و نوشیدنی آسیب پذیر از لمینت است. کسانی که کامپوزیت انجام می‌دهند باید در مصرف غذاها مراعات کنند. علاوه بر این ونیر را نمی‌توان با یک لایه‌ی نازک ایجاد کرد زیرا رنگ اصلی دندان‌ها به صورت یک سایه مشخص می‌شود. به همین دلیل لمینت کامپوزیت برای پوشاندن لکه‌های دندان یا اصلاح رنگ بد آن مناسب نیست. اما لمینت سرامیکی سبت به لکه‌ها و نوشیدنی‌ها حساسیت کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان چقدر است؟

تفاوت طول درمان لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت روشی است که با یک جلسه و طی یک بازه‌ی زمانی چند ساعته اجرا می‌شود. اما برای لمینت سرامیکی مدت زمان بیشتری برای آماده شدن روکش و آماده کردن دندان و تراشیدن آن نیاز است. حتی ممکن است فرد مجبور شود تا آماده شدن روکش‌ها در آزمایشگاه دندان‌پزشکی از روکش موقت استفاده کند.

تفاوت روش اجرای کامپوزیت و لمینت

برای اجرای ونیر دندان‌ها برای رزین آماده می‌شوند و سپس روکش به صورت مستقیم روی آن‌ها قرار می‌گیرد. یک نور سخت روی رزین کامپوزیت، موجب سخت شدن آن‌ها می‌شود و در نهایت روکش کامپوزیت صیقل داده می‌شود. اما برای اجرای لمینت روی دندان، طی یک جلسه دندان‌ها برای لمینت آماده می‌شوند و روکش‌ها در آزمایشگاه دندانپزشکی آماده می‌شوند، سپس در جلسه‌ی بعدی روکش‌ها روی دندان قرار می‌گیرند.

نمونه کارهای دکتر رهارادفر- لمینیت و کامپوزیت بازیگران

لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟

لمینت طبیعی تر است یا کامپوزیت

قطعا یکی از اهداف انجام دادن لمینت یا ونیر کامپوزیت زیبایی است. یکی از دغدغه‌های مراجعان این است که لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ اما در پاسخ واقعا نمی‌توان یکی از روش‌های لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی را زیباتر معرفی کرد. زیرا نتیجه‌ کاملا به کیفیت درمان بستگی دارد و روش درمان تاثیر مستقیمی بر زیبایی ندارد.

لمینت بهتره یا کامپوزیت؟

ملاک برتری یکی از روش‌های لمینت یا کامپوزیت به ویژگی‌های دندان و اولویت‌های بیمار بستگی دارد. لمینت گزینه‌ی مناسب‌تری برای دندان‌های با آسیب یا فاصله‌ی زیاد است. همچنین زمان و بودجه‌ای که بیمار در اختیار دارد تعیین کننده‌ی برتری یک روش است.

ماندگاری لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟

برای کسانی که از روش‌های زیبایی استفاده می‌کنند، ماندگاری اهمیت زیادی دارد و همواره این سوال مطرح است که لمینت خوبه یا کامپوزیت. واقعیت این است که ماندگاری و دوام لمینت بیشتر از کامپوزیت است. زیرا احتمال آسیب و شکسته شدن آن کم است. حتی در بازه‌ی زمانی طولانی مدت هم لمینت تقریبا دو برابر کامپوزیت روی دندان قدرت ماندگاری دارد.

لمینت طبیعی تر به نظر می‌رسد یا کامپوزیت؟

دندانپزشک متبحر کامپوزیت و لمینت را به نحوی انجام می‌دهد که نتیجه کاملا طبیعی به نظر برسد، پس نمی‌توان یک روش را به طور قطع تایید یا رد کرد، اما با توجه به این‌که مواد سازنده‌ی لمینت نور را به روشی کاملا مشابه با مینای دندان بازتاب می‌دهند، می‌توان ادعا کرد لمینت طبیعی‌تر به نظر می‌آید. البته در مواردی که کامپوزیت با پولیش خوب بر روی دندان‌ها اجرا شود، نیز می‌توان انتظار طبیعی بودن از آن داشت.

مزایا لمینت

 • دوام و ماندگاری بالای پرسلن که برای ساخت لمینت استفاده می‌شود یکی از مزایای مهم است. به طوری که روکش‌های با کیفیت لمینت 10 تا 15 سال دوام دارند. همچنین لمینت در برابر شکنندگی و آسیب هم مقاوم هست.
 • لمینت سرامیکی دندان بسیار طبیعی است و کیفیت شفاف بودن آن مانند مینای دندان است.
 • میزان تغییر رنگ در لمینت دندان بسیار کم است و نیاز نیست فرد رژیم غذایی خاصی داشته باشد یا این‌که برخی نوشیدنی‌ها را حذف کند.
 • لمینت برای دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند یا بین دندان‌ها فاصله‌ی زیادی وجود دارد، مناسب است.
  مزایا کامپوزیت
 • ونیر کامپوزینت در یک جلسه روی دندان چسبانده می‌شود و سرعت اجرای آن قابل قبول است.
 • برای کامپوزیت دندان نیازی به اصلاح یا تراشیدن دندان وجود ندارد و از این لحاظ به عنوان یک روش کم تهاجم شناخته می‌شود.
 • با توجه به این‌که هزینه‌های دندانپزشکی زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند، کسانی که به دنبال روش‌های ارزان‌تر هستند باید از ونیر استفاده کنند. زیرا هزینه‌ی آن بسیار کمتر است.
 • کامپوزیت به گونه‌ای روی دندان جایگذاری می‌شود که اگر بعد از مدتی تمایل داشتید آ‌ن را از روی دندان حذف کنید، این امکان برای شما فراهم است. حتی امکان جایگزینی کامپوزیت نیز فراهم است.
 • استفاده از کامپوزیت برای رفع رنگ تیره‌ی دندان یا ترمیم شکستگی مناسب است.
بیشتر بخوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

لمینت سرامیکی از جنس نوعی سرامیک است که در آزمایشگاه باید ساخته شود و توسط دندانپزشک روی دندان قرار داده شود. در حالی‌که ونیر کامپوزیت پوششی است که توسط دندانپزشک طی یک جلسه روی دندان قرار می‌گیرد و جنس آن از مواد ترمیمی دندان است.

نتیجه گیری

لمینت یا ونیر روش‌های زیباسازی دندان هستند. به کسانی که نیاز به روش مستحکم و با دوام دارند، لمینت را پیشنهاد می‌کنیم. اما ونیر کامپوزیت مناسب کسانی است که به دنبال روش سریع‌تر هستند. همچنین کامپوزیت نسب به لمینت قیمت کمتر دارد و به کسانی که دنبال روش ارزان‌تر هستند پیشنهاد می‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس