لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست

کانتورینک لثه

در صورتی که لثه‌هایتان ظاهر زیبایی ندارد و از این جهت در اکثر مواقع سعی در قایم کردن لبخند خود دارید، لیفت لثه (کانتورینگ لثه) راه حلی قطعی برای این مشکل است. اگر اطلاعی از این روند ندارید، تا انتهای این مقاله همراهمان باشید تا در رابطه با لیفت لثه، روش انجام و مراقبت‌های بعد از انجام این جراحی آگاه شوید.

لیفت لثه چیست؟

در صورتی که لثه‌هایتان خیلی کم یا خیلی زیاد بر روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد و لبخندتان ظاهر زیبا و جذابی ندارد، لیفت لثه راه حل مشکلات شما است. لیفت یا کانتورینگ لثه فرآیندی است که در آن دندانپزشک متخصص خط لثه شما را تغییر شکل می‌دهد تا دارای لبخندی زیبا و لثه‌هایی متقارن شوید.
در جراحی لیفت لثه، قسمت‌های اضافی لثه اطراف دندان بریده و برداشته می‌شود تا در نهایت ظاهری زیبا به وجود آید. البته شایان ذکر است که کانتورینگ لثه در اکثر مواقع کاری ضروری نبوده و تنها زمانی که فرد جهت بهبود ظاهر لثه و لبخند خود اقدام کند، انجام می‌شود. در برخی اوقات دندانپزشک بنابر دلایل بهداشتی یا وجود بیماری پریودنتال لیفت لثه را پیشنهاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: روش های زیبایی دندان

چه زمانی لیفت لثه (کانتورینگ لثه) اجباری است؟

همانطور که گفته شد، جراحی لیفت لثه زمانی که برای زیبایی انجام می‌شود، ضرورتی ندارد، اما در برخی از مواقع نیز بنابر مسائلی ممکن است ضرورت داشته باشد. برای مثال یکی از مواردی که کانتورینگ لثه را به امری اجباری مبدل می‌سازد، داشتن بیماری پریودنتال است. البته در این بیماری نیز دندانپزشک ابتدا سعی می‌کند بدون جراحی این مشکل را درمان کند اما زمانی که استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و غیره برای از بین بردن باکتری‌ها جواب ندهد، جراحی لیفت لثه باید انجام شود.

بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان با لیزر

چرا لثه‌ها دچار مشکل می‌شوند؟

اگر برایتان سوال است که «چرا لثه‌ها بیش از اندازه یا خیلی کم بر روی دندان قرار می‌گیرند؟» در ادامه به این سوال پاسخ داده‌ایم. زمانی که بخش بزرگی از دندان‌هایتان توسط لثه پوشیده می‌شود، این حالت را لبخند لثه‌ای گویند. این مشکل در واقع ممکن است به دلایل ژنتیکی، مشکل سلامتی خاص یا مصرف داروهای تجویزی خاصی به وجود آید.
یکی دیگر از مشکلات لثه‌ای، خیلی بالا بودن آن‌ها و بیش از اندازه بلند دیده شدن دندان‌ها است. این حالت در نتیجه تحلیل رفتن لثه به وجود می‌آید که ممکن است به خاطر بیماری پریودنتال ایجاد شود. در صورتی که این بیماری درمان نشود، مشکلات متعددی اعم از پوسیدگی و از دست دادن دندان به وجود خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: کیست دندان چیست؟

جراحی لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟

کانتورینگ لثه توسط دندانپزشک در مطب و به طور عادی در یک جلسه انجام می‌شود که بیمار در طول جراحی بیدار می‌ماند. پیش از شروع جراحی لیفت لثه، دندانپزشک از بی‌حس کننده موضعی جهت کاهش درد هنگام جراحی به کار می‌برد. در طول عمل، متخصص از لیزر یا چاقوی جراحی جهت برداشت بافت اضافی لثه و تراشیدن خط لثه برای بیشتر دیده شدن لثه استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

لیزر معمولا روشی متداول بوده چرا که برای کانتور و ثابت کردن بافت جهت ایجاد شکلی ایده‌آل در عین جلوگیری از خونریزی مداوم بهترین گزینه است. همچنین یکی دیگر از کاربردهای لیزر جهت از بین بردن بخش‌هایی است که امکان رشد باکتری و عفونت دندان وجود دارد. البته ممکن است این تکنیک برایتان مناسب نباشد و به همین خاطر پیش از انجام لیفت لثه از دندانپزشک خود در رابطه با بهترین و مناسب‌ترین ابزار برای جراحی سوال نمایید.

بیشتر بخوانید: درمان لثه تحلیل رفته

استفاده از چاقوی جراحی یکی دیگر از روش‌ها است که در آن بخش اضافی را برش داده و از بخیه برای ثابت نگه داشتن بافت لثه استفاده می‌کنند. در صورتی که دندان‌ها لثه کمی داشته باشند، از سایر بخش‌های دهان بافت برداشته شده و در اطراف دندان قرار داده می‌شود تا لثه ادامه یافته و ظاهر زیبایی به وجود آید.

جراحی لثه

همچنین اغلب دندانپزشکان با استفاده از خودکار، خطی جهت علامت گذاری خط لثه جدید می‌کشند که می‌توانید کمی نتیجه کار را تصور کنید. مدت زمان جراحی لیفت لثه وابسته به مقدار ناحیه متفاوت بوده اما در حالت کلی این عمل زمانی بین یک تا دو ساعت خواهد برد. البته در این میان میزان تبحر دندانپزشک و همکاری بیمار با وی نیز بسیار اثرگذار است.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه

آیا لیفت لثه دائمی است؟

در اکثر افراد نتایج جراحی لیفت لثه دائمی بوده و نیازی به تکرار آن وجود ندارد چرا که معمولا لثه‌ها دوباره رشد نمی‌کنند. البته در موارد خیلی معدود لثه‌ها رشد کرده و نیاز به تکرار جراحی بوده، ولی در حالت کلی این مورد بسیار نادر بوده و از این جهت کانتورینگ لثه را می‌توان یک جراحی دائمی دانست.

لیفت لثه درد دارد؟

سوالی که اکثرا از دندانپزشکان در رابطه با کانتورینگ لثه پرسیده می‌شود، میزان درد آن است. پیش از شروع جراحی لیفت لثه از بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌شود تا میزان درد را در حین عمل متوجه نشوید. اما به طور کلی میزان درد وابسته به مقداری که باید از لثه ورداشته شود، داشته و اغلب پس از جراحی مسکن توسط دندانپزشک جهت کاهش درد تجویز می‌شود. یکی دیگر از روش‌هایی که برای کاهش درد پس از جراحی مؤثر است، قرار دادن کمپرس سرد بر روی دهان بوده که به میزان زیادی سبب کاهش درد و تورم می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی لثه

زمان لازم برای بهبودی پس از کانتورینگ لثه و روش‌های مراقبت

بهبود لثه پس از جراحی وابسته به مقدار لثه برداشته شده ،متغیر بوده و ممکن است حتی هفته‌ها طول بکشد. بهتر است برای چند روز از انجام کارهای سخت نیز صرف نظر کرده و کاملا استراحت کنید. همچنین چون لثه‌ها در چند روز اول حساس هستند، پیشنهاد می‌شود موادغذایی نرم همانند سوپ، ماست و غیره مصرف کنید تا دردی در لثه‌هایتان به وجود نیاید.

البته دندانپزشک‌تان غذاهایی که باید پس از جراحی مصرف کنید را به شما خواهد گفت. پس از چند هفته نیز احتمالا دندانپزشک در جلسه‌ای دیگر به معاینه لثه‌هایتان پرداخته تا از عدم عفونت آن‌ها اطمینان حاصل کند.برای جلوگیری از عفونت احتمالا متخصص یک دهانشویه آنتی بیوتیکی نیز برایتان تجویز کند. علائم واضح عفونت پس از لیفت لثه، افزایش درد، تورم و ترشحات از لثه بوده که در صورت داشتن این علائم سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از دهانشویه

جمع بندی

کانتورینگ یا لیفت لثه، جراحی برای بهبود لثه بوده که تأثیر زیادی در افزایش زیبایی لبخند افراد با لثه‌های مشکل‌دار است. البته این جراحی تنها به خاطر زیبایی انجام نشده و بنابر بیماری‌های دهانی مختلف نیز به عنوان یکی از راه حل‌ها به شمار می‌رود.

در کانتورینگ لثه از لیزر یا چاقو جهت برش بخش اضافی لثه استفاده شده که برای جلوگیری از درد کشیدن بیمار، پیش از انجام آن از بی حس کننده موضعی نیز استفاده می‌شود. پس از این جراحی لیفت لثه، بهبود کامل لثه‌ها ممکن است چند هفته حتی زمان ببرد که در اوایل باید مواد غذایی نرم مصرف شود. در صورتی که مایل به انجام لیفت لثه هستید، وقتی به صورت آنلاین یا تلفنی در خانه لبخند برای خود رزرو کنید تا این جراحی را با کمترین درد و بهترین نتیجه در نزد دکتر رادفر انجام دهید.

کانتورینگ لثه چقدر طول میکشد بهبود یابد؟

دوره نقاهت این عمل زیبایی چند روز است اما سعی کنید در دو روز اول فعالیت بدنی شدید انجام ندهید

درمان لیفت لثه موقتی است یا دائمی؟

لیفت یا کانتورینگ لثه دائمی است تنها با یک بار جراحی تا همیشه لثه زیبا و متقارن خواهید داشت.

جراحی لیفت لثه چقدر طول میکشد؟

زمان جراحی کاملا بستگی به مقدار بافتی دارد که باید جراحی شود اما حدود یک تا دوساعت برای این کار زمان لازم است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس