روش های زیبایی دندان

روش های زیبایی دندان


مقدمه

داشتن ظاهر زیبا و آراسته از ملزومات برقراری ارتباط اجتماعی موثر با دیگران است. نمایان شدن دندان‌های زیبا هنگام لبخند زدن و صحبت کردن، علاوه بر آراستگی موجب بالا رفتن اعتماد بنفس فرد نیز می‌شود. روش های زیبایی دندان ایجاد تغییراتی در فاصله‌ی دندان‌ها و طول دندان یا فرم لثه سبب هماهنگی بین اجزای مختلف صورت و اصلاح طرح لبخند می‌شود، جالب است بدانید وقتی فردی دندان های بد رنگ و نامرتب داشته باشد به طور کلی هارمونی چهره او بر هم خواهد ریخت.

روش‌های افزایش زیبایی دندان

افزایش زیبایی دندان با اعمال تغییراتی در شکل و ظاهر دندان‌ها صورت می‌گیرد. این تغییرات شامل اصلاح اندازه و فرم دندان‌ها، تغییر رنگ و پوشاندن لکه‌های روی دندان و ایجاد تغییرات در فرم لثه‌ها است.

کامپوزیت

کامپوزیت مواد رزینی است که برای پوشاندن سطح دندان استفاده می‌شود. معایبی که در شکل دندان وجود دارد، مانند شکستگی یا کج شدن دندان‌ها با کامپوزیت کردن پوشانده می‌شود. علاوه بر این کامپوزیت‌ها رنگ سفید و درخشان دارند و می‌توانند موجب اصلاح رنگ دندان شوند. برای از بین بردن لکه‌های بزرگ و پررنگ یا دندان‌های خیلی زرد که با بلیچینگ اصلاح نمی‌شود، از کامپوزیت دندان‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت ها در رنگ های مختلفی ارائه میشود. این رنگ ها ار رنج رنگ نرمال گرفته تا سفید یخچالی در دسترس هستند،این روش به لحاظ زمان نیز سریع انجام می‌شود و نیازمند چند جلسه حضور در مطب نیست. بلکه طی یک جلسه ونیر کامپوزیت بدون نیاز به داری بی‌حسی روی دندان قرار داده می‌شود. اگر بنا به هر دلیلی فرد از این روش زیبایی خسته شود، می‌تواند آن را از روی دندان حذف نماید.

بیشتر بخوانید : لبخند هالیوودی چیست؟

لمینیت

لمینیت روکشی همرنگ دندان است که ظاهر و لبخند فرد را بهبود می‌بخشد. لمینیت علاوه بر پوشاندن ناهم‌ترازی دندان‌ها و ردیف و مرتب نشان دادن دندان‌ها به دلیل لایه‌ای که روی دندان ایجاد می‌کند، موجب افزایش استحکام و قدرت مینای دندان می‌شود، اما برای انجام این روش لازم است قسمتی از مینای دندان تراشیده شود. جنس روکش لمینیت از چینی یا مواد کامپوزیت رزین است. اما جنس چینی به دلیل ویژگی بازتابش نور طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و این عامل باعث می‌شود لمینیت بین روش های افزایش زیبایی دندان پر طرفدار باشد.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان سرامیکی چیست؟

لمینت برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که بهم ریختگی دندانی دارند یعنی فاصله بین دندان های آنها زیاد است یا دچار فرو رفتگی و برآمدگی دندانی شده اند.

افرادی که لبه دندان های آنها دچار شکستگی شده یا ترک خوردگی شده است.

افرادی که دندان هایشان در اثر مصرف سیگار، مواد غذایی رنگدانه دار و قهوه زیاد دچار بدرنگی شده است.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

 

نمونه کار لمینت دندان دکتر رهارادفر

جهت مشاهده بیشتر نمونه کار هنرمندان کلیک کنید

لومینیرز

لمینیت بدون تراش یک پوشش سرامیکی است که روی دندان‌های تغییر رنگ داده شده را می‌پوشاند. این اقدام باعث زیبایی دندان و سفیدتر شدن آن می‌شود. لومینیرز از مواد بسیار نازک با ضخامت 1/0 تا 3/0 میلی‌مترساخته می‌شود و دندان‌ها را حجیم نمی‌کند. برای استفاده از آن نیازی به تراشیدن دندان‌ها و در نتیجه آسیب به مینای دندان وجود ندارد. همچنین این روش کم تهاجم و بدون درد است و نیازی به استفاده از بی‌حسی ندارد، به همین دلیل بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : تفاوت لمینت و لومینیرز

بلیچینگ

بلیچینگ به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که به وسیله‌ِی آن رنگ زرد دندان‌ها تغییر می‌کند، یا لکه‌های رنگی روی دندان پوشانده می‌شود. بلیچینگ دندان به دو شیوه‌ی اصلی، بلیچینگ در مطب Office Bleaching و بلیچینگ در خانه Home Bleaching انجام می‌شود. متداول‌ترین ماده‌ی بلیچینگ یا سفید کننده که در این روش استفاده می‌شود، هیدروژن پر اکساید است.

در مطب دندانپزشک بعد از تمیز کردن سطح دندان از ماده‌ی سفید کننده روی دندان استعمال می‌کند و لکه‌های دندانی به وسیله‌ی ماده سفید کننده تجزیه می‌شود. این فرایند طی یک جلسه درمان انجام می‌شود.

در روش‌های خانگی فرد بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک از قلم، چسب یا خمیر دندان سفید کننده استفاده می‌کند، اما این روش‌ها باید به مدت دو هفته استمرار داشته باشد تا اثرات آن مشخص شود.

روش های مراقبت از زیبایی دندان‌ها

دوام و ماندگاری روش‌ های مراقبت از زیبایی دندان بستگی به شیوه‌های مراقبت دارد. روش‌ های زیبایی دندان بلافاصله بعد از انجام فرد را در شرایطی قرار می‌دهد که باید از دندان‌ها مراقبت نماید و این مراقبت‌ها را به طور دائمی ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: روش‌های کاهش فاصله بین دندان‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان

بعد از انجام بهترین روش زیبایی دندان مسواک زدن بعد از هر وعده‌ی غذایی و تمیز کردن فاصله‌ی بین دندان‌ها با نخ دندان ضروری است.

محدودیت‌های رژیم غذایی

سفید شدن دندان‌ها در صورتی دوام دارد که فرد با استفاده از خوراکی رنگ دار یا نوشیدنی رنگ دار به رنگ دندان‌ها آسیب نزند. در 24 ساعت اول بعد از انجام اقدامات زیبایی فرد به هیچ وجه نباید از نوشیدن‌های گاز دار یا رنگ‌دار مانند نوشابه، چای، قهوه استفاده کند. همچنین غذاها و میوه‌های رنگ دار مانند سس قرمز، توت نیز نباید استفاده شود.

بعد از 24 ساعت اول هم، درصورتی‌که فرد از این مواد استفاده کند باید فورا دندان‌های خود را بشوید و از مواد غذایی پاک کند و در استفاده از نوشیدنی‌ها از نی استفاده کند.

ممنوعیت سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

استعمال دخانیات ممنوع

ممنوعیت سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

سیگار کشیدن و استفاده از الکل موجب تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه روی دندان می‌شود، در نتیجه زیبایی و سفیدی دندان از بین می‌رود. بنابراین کسانی که از روش‌های زیبایی استفاده می‌کنند باید این استفاده از آن‌ها را ترک نمایند.

بیشتر بخوانید: تأثیر سیگار بر سلامت دهان و دندان

عدم اعمال فشار روی دندان

بعد از استفاده از روش‌ های زیبایی دندان، قطعا مواد بکار رفته استحکام دندان خود فرد را ندارد، پس بهتر است از فشار زیاد به دندان، با جویدن غذاهای سخت یا شکستن چیزی با دندان جلوگیری شود، زیرا امکان شکستن دندان وجود دارد.

بهترین دندانپزشک تهران کیست؟

نتیجه گیری

در این مطلب با روش‌های افزایش زیبایی دندان آشنا شدیم. با توجه به این‌که انتخاب روش مناسب بستگی به مشکلات دندان و وضعیت دندان هر فرد دارد، بهتر است جهت تعیین نویت مشاوره با کلینیک دکتر رها رادفر تماس بگیرید و طی یک جلسه‌ی مراجعه‌ی حضوری مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید.

اگر سوالی در ذهن دارید که راجع به آن صحبت نشد برای ما در قسمت نظرات ارسال کنید تا به آن پاسخ دهیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس