مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان


کامپوزیت دندان روشی است که در آن دندانپزشک یک لایه ماده رزین مخصوص را به دندان‌های شما اضافه می‌کند تا ظاهر آن‌ها را بهبود بخشد. این روش که از آن با عنوان باندینگ کامپوزیت یا اتصال مواد مصنوعی رزین کامپوزیت به دندان‌ها نیز یاد می‌شود، کاملاً بدون درد است، نیازی به بیهوشی یا بی‌حسی موضعی ندارد و در مقایسه با لمینت تغییرات دائمی در ساختار طبیعی دندان‌های شما به وجود نمی‌آورد.

چرا کامپوزیت گزینه مناسبی برای اصلاح دندان است؟

تجربه نشان داده است که باندینگ کامپوزیت گزینه بسیار خوبی برای اصلاح جزئی دندان‌های شکسته، دارای لکه و تغییر رنگ‌‌یافته، کج، جلوآمده و دارای فاصله بین دندانی برای بهبود ظاهر کلی لبخند شما است. با ظهور تکنیک کامپوزیت دندان، دیگر نیاز نیست که برای اصلاح لبخند خود حتما به سراغ روش طولانی‎مدت و پرهزینه ارتودنسی بروید!

با استفاده از مواد جدید و تکنیک‌های ساده، کامپوزیت دندان جایگزین مقرون‌به‌صرفه و سریع‌تری برای روکش‌ها یا ونیرهای دندانی مانند لمینت است. زیرا می‌توان باندینگ را با یکبار مراجعه به دندانپزشک انجام داد که باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود. قابل ذکر است که در روش کامپوزیت، احتمال آسیب به مینای دندان خیلی کمتر از نصب ونیرهای دندانی است.

در ادامه این مطلب به سایر ابهامات ذهنی شما مانند مراقبت‌های قبل از عمل کامپوزیت، مراحل کامپوزیت دندان، مراقبت‌های بعد از باندینگ کامپوزیت و مدت زمان دوام آن اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت مناسب چه کسانی است؟

شما ممکن است کاندید خوبی برای انجام این روش زیبایی دندان‌ها باشید اگر:

  •  می‌خواهید ظاهر دندان‌ها، شکاف‌های دندانی یا لبخند خود را بهتر کنید
  •  یک یا چند عدد دندان آسیب‌دیده، ترک‌خورده، شکسته یا پوسیده دارید
  •  نیاز به پوشاندن ریشه یکی از دندان‌های خود دارید، زیرا در معرض دید است
  •  به‌دلیل مصرف مداوم سیگار یا مواد غذایی رنگدانه‌دار مانند قهوه، دیگر روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌های شما موثر نیست
  • به‌جای ارتودنسی به کمک کامپوزیت می‌خواهید ظاهر دندان‌های خود را مرتب کنید
  •  به‌دلیل کوچکتر یا کوتاهتر بودن یک یا چند عدد از دندان‌ها، لازم است برای هماهنگی بیشتر و بزرگتر کردن آن‌ها از کامپوزیت استفاده کنید
  •  برای ترمیم، کوتاه و یکدست کردن دندان خرگوشی خود، بهتر است از کامپوزیت استفاده کنید
بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان خرگوشی

توصیه می‌کنیم پیش از انجام این روش حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. چراکه در صورت جلو آمدن بیش‌ازحد دندان‌ها به‌خصوص دندان‌های نیش (اوربایت یا اورجت)، استفاده از کامپوزیت ظاهر دندان‌ها را بدتر می‌کند. اگر مینای دندان شما در اثر ضربه یا پوسیدگی خیلی آسیب‌ دیده باشد، مطمئنا فضای پایه مناسب برای چسباندن کامپوزیت نخواهید داشت. در این شرایط حتی اگر باندینگ کامپوزیت انجام شود، مدام باید برای ترمیم اقدام کنید.

نمونه کارهای لمینت دندان دکتر رهارادفر

مراقبت‌های قبل از عمل کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان مانند سایر روش‌های دندانپزشکی در کنار مزایای عالی خود، عوارض اندکی نیز دارد. البته اگر به اصول مراقبت‌های قبل و بعد از کامپوزیت توجه کنید، مطمئنا با این عوارض مواجه نخواهید شد.
اولین نکته مهم، مراجعه به دندانپزشک برای بررسی و درمان بیماری‌های فعال دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان، درمان ریشه، عصب‌کشی، التهاب یا عفونت لثه و غیره است. تراشیده شدن سطح دندان برای اعمال کامپوزیت، مینا و پالپ دندان را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد و احتمال تشدید حساسیت، پوسیدگی و عفونت دندان‌ها یا حتی بروز تروما وجود دارد.
از طرفی، شما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر. چراکه روش پرهزینه‌ای است. رعایت بهداشت دهان و دندان قبل و بعد از کامپوزیت اهمیت ویژه‌ای دارد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراحل کامپوزیت دندان در یک نگاه

باندینگ کامپوزیت روشی کاملاً بدون درد است. نیاز به تزریق مواد بی‌حسی ندارد و سوراخی در دندان‌ها ایجاد نمی‌کند. صرفا یک گزینه سریع و ساده برای ترمیم دندان‌ها است. از مراحل کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

مرحله1

در صورتی که مشکلاتی اعم از پوسیدگی شدید، بیماری لثه‌ای و غیره داشته باشید، در گام اول باید نسبت به درمان این موارد اقدام کرده و سپس دندان‌های خود را کامپوزیت کنید. کامپوزیت بر روی دندان‌های ناسالم به هیچ وجه درست نبوده و این کار در واقع سبب هدر رفتن هزینه‌تان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

 مرحله 3

دندانپزشک شما نوعی از رزین کامپوزیت را انتخاب می‌کند که با رنگ دندان‌های طبیعی شما بیشترین مطابقت را داشته باشد.

 مرحله 4

در ابتدا به کمک ابزارآلات دندانپزشکی مانند مته، سطح کمی از مینای دندان‌ها تراشیده می‌شوند تا از حالت صیقلی خراج شوند. این کار بدون بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. اگرچه ممکن است صدای مته کمی شما را اذیت کند. مطمئنا با ناهموار شدن سطح دندان‌ها، رزین کامپوزیت با قدرت بیشتری می‌چسبد.

بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت دندان

 مرحله 5

حال یک مایع یا ژل شستشو روی سطح دندان‌های زبر شده زده می‌شود. این کار باعث ایجاد منافذ میکروسکوپی در مینای دندان می‌شود که به اتصال رزین کامپوزیت به دندان کمک می‌کند. دندانپزشک شما به آرامی دندان شما را شستشو و خشک می‌کند.

 مرحله 6

دندانپزشک شما مایع خاصی را که به‌عنوان «عامل باندینگ» شناخته می‌شود، روی دندان‌ها قرار می‌دهد، پس از چند ثانیه دندانپزشک این اسید از روی دندان‌ها کاملا پاک می‌کند. این کار برای نصب بهتر کامپوزیت و به عبارتی برقراری پیوند محکم بین ماده کامپوزیت و دندان‌ها امری واجب است.
زمان ریختن اسید بر روی دندان‌ها احساس خاصی نخواهید داشت و به طور کلی دردی حس نمی‌کنید. اما حتما به هنگام انجام این گام از مراحل کامپوزیت دندان چشم‌هایتان را ببندید یا از عینک مخصوصی که دندانپزشک به شما داده، استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 مرحله 5

رزین کامپوزیت که ساختار بتونه‌ای دارد، به دقت روی هر دندان اعمال می‌شود. سپس قالب‌گیری انجام می‌شود تا رزین صاف شده و شکلی مشابه دندان‌ها پیدا کند.

نور ماواءبنفش

 مرحله 7

در این بخش از تابش نور ماواءبنفش یا لیزر برای سخت و محکم شدن بافت رزین استفاده می‌شود. مطمئنا در این مرحله دندانپزشک از عینک محافظ برای پیشگیری از آسیب به چشم‌های خود و شما استفاده می‎کند.

مرحله 8

صیقل و جلا اصلی‌ترین گام برای زیبایی، شفافی و درخشندگی کامپوزیت، مرحله جلا یا همان پولیش است که برای این کار از ابزارهای مخصوصی به نام دیسک استفاده می‌شود. همچنین در این گام برای اصلاح لبخند نیز می‌توان کارهای لازم را انجام داد و هر تغییری که مدنظر دارید را به دندانپزشک خود بگویید تا وی بر روی دندان‌هایتان اعمال نماید.

مرحله9

تست دندان‌های کامپوزیت شده،برای اینکه دندانپزشک از انجام صحیح کامپوزیت آگاه شود، در آخرین گام از مراحل کامپوزیت دندان به مراجعه کننده کاغذ کاربنی می‌دهد تا آن را گاز بزند. در این هنگام دندانپزشک تمامی موارد را به طور کامل اعم از فرم صحیح دندان‌ها، هم تراز بودن و غیره چک می‌کند تا از نصب صحیح کامپوزیت بر روی دندان‌ها مطمئن شده و در صورت بروز مشکل نسبت به حل آن اقدام نماید.

خبر خوب این است که این مراحل معمولا بین نیم ساعت تا یک ساعت طول می‌کشند. بنابراین، برخلاف لمینت نیاز نیست برای جلسات بعدی مراجعه کنید. ازآنجایی‌که ماده رزین کامپوزیت ساختار بتونه‌ای دارد، اگر قسمتی از کامپوزیت دندان شما شکسته شود یا ترک بخورد، امکان ترمیم آن در طی یک جلسه وجود دارد. برخلاف لمینت که باید دوباره برای دندان مورد نظر قالب‌گیری شود و پس از آماده شدن روکش لمینت جدید در لابراتوآر، با مورد قبلی تعویض شود.

بیشتر بخوانید: عوارض کامپوزیت دندان

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان

پس از اینکه مراحل کامپوزیت دندان به طور کامل انجام شد و با رضایت به منزل خود بازگشتید، دو مورد بسیار مهم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. این موارد برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بسیار اهمیت داشته و به همین سبب باید به طور کامل به آن‌ها دقت نمایید با مراقبت مناسب، کامپوزیت دندان می‌تواند 6 سال یا بیشتر دوام بیاورد. اصولا طول عمر آن به عوامل مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:

 محل اتصال کامپوزیت دندان

معمولا کامپوزیت‌های دندان‌های جلویی بیشتر در معرض ترک خوردن، پریدن لبه یا شکستن هستند.

 نوع رژیم غذایی

مصرف مداوم غذا و نوشیدنی‎های بیش‎ازحد شیرین و اسیدی مانند نوشیدنی‌های گازدار در کاهش طول عمر رزین کامپوزیت موثر است. جالب است بدانید که رزین ساختار متخلخلی دارد و در مواجه با دود سیگار و مواد غذایی حاوی رنگدانه مانند قهوه و چای ممکن است تغییر رنگ دهد یا دچار لکه شود. به‌همین‌دلیل، دندانپزشک پس از اتمام کار توصیه می‌کند که توجه ویژه‌ای به نوع رژیم غذایی خود داشته باشد تا در کوتاه‌مدت نیازی به ترمیم کامپوزیت نباشد.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت

 عادات رفتاری

جویدن یخ و دندان‌قروچه کردن، شکستن دانه‌های سفت آجیل با دندان، خوردن مواد غذایی سفت مانند ته دیگ و آب نبات یا جویدن اقلام غیر خوراکی مانند ناخن، خودکار و مداد باعث می‌شوند که رزین کامپوزیت مستعد ساییدگی و ترک خوردن شود. اگر در خواب دندان‌قروچه می‌کنید، از یک محافظ شبانه استفاده کنید. طبیعتا بعد از انجام این روش، مصرف مواد غذایی سفت باید محدود شود. فراموش نکنید که رزین کامپوزیت به اندازه دندان‌های طبیعی ساختار خیلی محکمی ندارد.

 بهداشت دهان و دندان

مراقبت عالی در منزل و مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی (هر 6 ماه یکبار) برای معاینات و تمیز کردن منظم دندان‌ها تاثیر زیادی در افزایش طول عمر کامپوزیت دارد. متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند که بعد از کامپوزیت دیگر نیازی به مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیست. درحالی‌که شما باید حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از دهانشویه

بهتر است از یک خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس و یک مسواک نرم استفاده کنید. فراموش نکنید که دندان‌های کامپوزیت شده بیشتر در معرض آسیب یا پوسیدگی هستند. چراکه کمی مینای دندان خود را از دست داده‌اند و امکان گیر کردن ذرات غذا بین کامپوزیت و دندان و رشد باکتری‌ها وجود دارد.

بیشتر بخوانید:روش صحیح استفاده از نخ دندان

توصیه می‌کنیم حداقل در یک هفته اول بعد از کامپوزیت دندان، از استعمال سیگار یا قلیان یا نوشیدن قهوه و چای پرهیز کنید. ازآنجایی‌که ممکن است پس از انجام این روش تا چند روز احساس ناراحتی و درد در ناحیه دندان، لثه و فک کنید، اگر دندانپزشک برای شما یک داروی ضد درد یا ضد التهاب تجویز کرده است حتما مصرف کنید. در بعضی از افراد، بافت لثه دیرتر با روکش کامپوزیت سازگار می شود و ممکن است علائمی مانند التهاب و عفونت بافت نرم لثه بروز کنند. توصیه می‌کنیم در این شرایط، برای بررسی بیشتر دوباره به دندانپزشکی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:تأثیر سیگار بر سلامت دهان و دندان سیگار

سخن آخر

اگر از نظر دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی وضعیت فک، دهان و دندان‌های شما برای انجام کامپوزیت دندان مناسب است، می‌توانید برای انجام آن اقدام کنید.از این رو برای کسب اطلاعات راجع به قیمت و هزینه های کامپوزیت بهتر است حتما درخواست نوبت نمایید تا با بررسی کامل شرایط شما به صورت اختصاصی توسط دکتر رها رادفر هزینه، زمان و دیگر نکات مهم را به شما بگوییم. مهم این است که با انتخاب یک سبک زندگی سالم و حفظ عادات مناسب مراقبت از دهان و دندان، طول عمر آن را افزایش دهید.

می‌توان ادعا کرد که کامپوزیت دندان کم‌تهاجمی‌ترین راه برای ترمیم زیبایی دندان است. تقریباً برای همه افراد مناسب است و نسبت به سایر درمان‌های زیبایی ارزان‌تر است. از همه مهمتر، هنگام لبخند زدن ظاهر مصنوعی به دندان‌ها و صورت نمی‌دهد!

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس