عوارض لمینت دندان

لمینت دندان از معروف‌ترین خدمات دندانپزشکی به جهت نتیجه نهایی زیبا و شفاف به شمار می‌رود. اما همانند هر خدمات دیگری، لمینت نیز عوارضی داشته که آشنایی با آن‌ها پیش از انجام ضروری است. به همین سبب در ادامه به توضیح کامل عوارض لمینت دندان پرداخته و هر آنچه که در این رابطه باید بدانید را شرح خواهیم داد. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید!

 عوارض لمینت دندان

مهم‌ترین عوارض لمینت دندان به طور کلی شامل ۶ مورد است که در ادامه هر یک را به طور کامل توضیح خواهیم داد. آشنایی با این موارد سبب افزایش اطلاعات در زمینه انجام خدمات لمینت شده و در نتیجه می‌توانید بهترین تصمیم را در این موضوع بگیرید.

1. ضعیف شدن دندان

با وجود تراش کم مینای دندان هنگام لمینت، دندان ضعیف‌تر شده و بنابراین همواره به لمینت نیاز دارد. به عبارتی لمینت نیاز دائم به تکرار داشته و تا پایان عمر خود هر چند سال یکبار باید نسبت به انجام آن اقدام نمایید. بنابراین در صورتی که قصد انجام لمینت به طور دائم دارید آن را انجام دهید، چرا که دندان‌های تراش خورده استحکام و مقاومت سابق را نداشته و به راحتی می‌توانند آسیب ببینند.

بیشتر بخوانید: کیست دندان چیست

2. آسیب به دندان و لثه

یکی دیگر از عوارض لمینت دندان امکان پوسیدگی و ایجاد بیماری‌های لثه‌ای مختلف از جمله پریودنتال است. این موارد اغلب در اثر بی‌تجربگی دندان پزشک پدید آمده و به همین سبب باید به دندانپزشکی ماهر و باتجربه مراجعه کنید. پوسیدگی لمینت دندان در نتیجه عدم نصب صحیح آن به وجود آمده و به همین خاطر استفاده از بهترین مواد و تکنیک‌ها جهت نصب لمینت بسیار مهم است. همچنین یکی از مشکلات مربوط به این مورد، به وجود آمدن بوی بد دهان در نتیجه بیماری‌های لثه‌ای مختلف است.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

3. حساس شدن دندان‌ها و لثه

از سایر معضلات لمینت دندان، به افزایش حساسیت دندان‌ها به گرمی و سردی می‌توان اشاره کرد. این مورد عموما به خاطر تراشیده شدن مینای دندان اتفاق افتاده و امری موقتی است. البته در برخی از افراد نیز ممکن است دندان‌ها حساس نشوند و این مشکل برایشان به وجود نیاید.

در برخی از اوقات حساسیت در اثر برخورد لمینت و لثه نیز به وجود آمده که نیاز به نگرانی نیست. این موضوع اغلب در طی چند روز و نهایتا یک هفته بهبود می‌یابد و به حالت همیشگی برمی‌گردید. اما در صورتی که همچنان لثه‌ها حساس بوده و التهاب مختصری در آن‌ها دیده میشد، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از عادی بودن همه چیز اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: لیفت و کانتورینگ لثه

4. آسیب دیدن لمینت

یکی دیگر از عوارض لمینت دندان، وارد شدن آسیب به لمینت بوده که در نتیجه امکان شکستن و ترک برداشتن آن وجود دارد. این موضوع به هنگام جویدن، وارد شدن فشار یا استفاده ابزاری از دندان‌ها اتفاق می‌افتد. بنابراین در صورتی که عاداتی از جمله دندان قروچه کردن، باز کردن درب نوشابه با دندان و مسائلی از این قبیل دارید، لمینت برایتان بهترین گزینه نیست.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

در صورتی که عادت به این موارد داشته و دندان‌هایتان را لمینت کرده‌اید، کاری جزء ترک عادات ندارید تا دوام لمینت‌هایتان افزایش یابد. البته شایان ذکر است که در صورت بروز آسیب امکان ترمیم وجود دارد، اما این موضوع برای تمامی شکستگی‌ها و ترک‌ها صدق نکرده و در برخی از موارد باید نسبت به تعویض کامل لمینت اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و ایمپلنت دندان

5. غیر قابل بازگشت

همانطور که گفتیم، لمینت دندان کاملا غیر قابل بازگشت بوده و باید پس از چندین سال نسبت به انجام مجدد آن اقدام کنید. همچنین فرم دندان‌ها و اندازه‌شان پس از انجام غیر قابل تغییر بوده و بنابراین مراجعه به دندان پزشکی متبحر برای جلوگیری از مشکلات ظاهری و بهداشتی بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: سن مناسب برای لمینت دندان

6. مستعد لکه گیری

امکان تغییر رنگ لمینت قرار گرفته بر روی دندان‌ها از دیگر عوارض لمینت دندان به شمار می‌رود. این موضوع خصوصا در لمینت نوع کامپوزیتی بیشتر بوده و نیازمند توجهی ویژه به رژیم غذایی خود است. البته در نوع سرامیکی نیز باید نسبت به رعایت بهداشت و دهان توجه ویژه‌ای داشت تا دندان‌ها به مرور لکه‌دار نشده و رنگشان به زرد تغییر پیدا نکند. در صورتی که دندان‌ها رنگشان تغییر کند، با استفاده از روش‌های مخصوصی می‌توانید نسبت به سفید کردن آن‌ها اقدام کنید.

 لمینت مستعد لکه گیری

2سوال متداول از عوارض لمینت دندان

به طور کلی مراجعه کنندگان به مطب اغلب دو سوال را از دندانپزشکان بنابر شنیده‌های خود می‌پرسند که در ادامه به این دو سوال پرداخته و پاسخی جامع و کامل به آن‌ها خواهیم داد. آگاهی از این موارد سبب تصمیمی بهتر در رابطه با لمینت دندان شده و در نتیجه راحت‌تر می‌توانید نسبت به انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرید.

1. آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می‌شود؟

همانطور که در عوارض لمینت دندان توضیح دادیم، بیماری‌های لثه‌ای که در نتیجه لمینت اشتباه دندان پدید آید منجر به بوی بد دهان می‌شود. اما افزون بر این مورد، مواد غذایی باقی مانده در بین دندان به خاطر عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز از سایر دلایل سبب بوی بد دهان است. بنابراین لمینت در حالت کلی زمانی که به طور صحیح نصب شود و بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید، به هیچ وجه سبب بوی بد دهان نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

2. آیا لمینت دندان باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

زمانی که لمینت به خوبی نصب نشود و مواد غذایی به پشت لمینت وارد شده و تجمع پیدا کنند، پوسیدگی دندان نیز پدید می‌آید. بهترین راه برای پیشگیری بدون شک مراجعه به دندانپزشکی باتجربه جهت انجام لمینت دندان و رعایت بهداشت دهان است. یکی دیگر از موارد بسیار مهم در جلوگیری از پوسیدگی، مراجعه مرتب به دندانپزشک جهت اطمینان از صحت لمینت است. همچنین دندانپزشک با استفاده از ابزارها و تجهیزات خاصی که در مطب دارد، به راحتی دندان‌ها را بسیار عمیق از هرگونه آلودگی و مواد غذایی باقی مانده پاک می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لمینت دندان

جمع بندی

لمینت از خدمات دندانپزشکی رایج امروزی بوده که جهت اصلاح لبخند و پوشاندن عیوب ظاهری دندان به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت نیز همانند سایر خدمات دندانپزشکی عوارض متعددی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل ضعیف شدن دندان‌ها، آسیب به دندان و لثه، غیر قابل بازگشت بودن فرآیند، مستعد لکه‌گیری، آسیب دیدن لمینت، حساس شدن دندان‌ها و لثه است.

همچنین از سوالات متداول در زمینه عوارض لمینت دندان به بوی بد دهان و امکان پوسیدگی دندان لمینت شده می‌توان اشاره کرد که هر دو مورد به تبحر دندانپزشک و نحوه نگهداری شما بستگی دارد. در صورتی که قصد انجام لمینت را دارید،  دکتر رادفر با تجربه بسیار بالا در خانه لبخند همراه تیم عالی وی آماده ارائه خدمات مربوطه است. با استفاده از شماره‌های تماس موجود بر روی سایت کافیست نوبتی برای خود رزرو کرده و با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد، بهترین لمینت را انجام دهید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس