عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان


مطمئنا شکستگی دندان، وجود لکه‌هایی روی دندان، فاصله بین دندان‌ها یا داشتن دندان‌هایی کج می‌تواند ظاهر لبخند شما را ناخوشایند کند. در چنین شرایطی معمولا دندانپزشک انجام روش‌هایی مانند باندینگ دندان (tooth bonding) را توصیه می‌کند.

باندینگ دندان روشی است که در آن از پوشش رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای ترمیم آسیب یک یا چند عدد از دندان‌ها استفاده می‌شود. در مقایسه با لمینت دندان، این روش واقعا مقرون‌به‌صرفه است و معمولا در یک جلسه طی 30 تا 60 دقیقه به اتمام می‌رسد.

در واقع، کامپوزیت دندان یکی از جدیدترین روش‌هایی هستند که برای زیبایی ظاهری و رفع عیوب دندان استفاده می‌شود. اگرچه عوارض کامپوزیت دندان بسیار کم است، اما گاهی اوقات به دلایل مختلفی می‌تواند مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، تغییر رنگ دندان و غیره ایجاد کنند. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی با یک دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: جدیدترین روش های زیبایی لبخند

نحوه انجام تکنیک کامپوزیت دندان

امروزه استفاده از انواع ونیر یا روکش برای اصلاح طرح لبخند رایج شده است. چراکه دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد برای درمان طولانی‌مدت ارتودنسی نیست. می‌توان گفت که کار با کامپوزیت دندان، در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی ساده‌تر است.

بیشتر بخوانید: روش های کاهش فاصله بین دندان ها

در ابتدای کار دندانپزشک اقدام به تراشیدن سطح دندان‌ها می‌کند تا بتواند آن‌ها را حالت صیقلی خارج کند. در مرحله بعد نیاز دارد به کمک یک ماده خاص، رزین کامپوزیت که ساختار بتونه‌ای دارد را به سطح دندان بچسباند. مطمئنا با ناهموار شدن سطح دندان، این رزین با قدرت بیشتری می‌چسبد و دیگر در کوتاه‌مدت نیاز به ترمیم نیست.

اگرچه رزین کامپوزیت همرنگ دندان است اما دندانپزشک باید نوعی از آن را برای شما انتخاب کند که بیشترین هماهنگی را با رنگ طبیعی دندان‌های شما دارد. پس از اعمال رزین کامپوزیت، قالب‌گیری انجام می‌شود تا صاف شده و شکلی مشابه دندان‌ها بگیرد.در نهایت به کمک تابش نور ماواءبنفش یا لیزر خشک و مستحکم می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

جالب است بدانید که علاوه‌بر مزایای ذکر شده، باندینگ دندان می‌تواند اندازه دندان را نیز افزایش دهد. شاید شما دندانی دارید که از بقیه کوتاهتر است و می‌خواهید طول همه آن‌ها یکسان باشد. گاهی نیز به‌دلیل داشتن دندان خرگوشی، دندانپزشک از این روش برای کوتاه و یکدست کردن همه دندان‌های جلوی فک بالا استفاده می‌کند.

عوارض عمومی کامپوزیت دندان

بی نظمی در رنگ دندان ها

بی نظمی در رنگ

از شایع‌ترین عوارض کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دائمی نبودن

معمولا کامپوزیت‌های رزینی به اندازه یک دوره چهار تا هشت ساله دوام می‌آورند و پس از آن قابل ترمیم هستند. بنابراین یکی از عوارض کامپوزین دندان، دائمی نبودن آن و نداشتن ساختاری محکم به اندازه دندان‌های طبیعی است. بعضی از افراد پش از گذشت مدتی با لبه‌های زبر و شکسته کامپوزیت مواجه می‌شوند.

بیشتر بخوانید: عمر مفید کامپوزیت دندان

بی‌نظمی در رنگ و ظاهر دندان‌ها

این احتمال وجود دارد که رنگ و ظاهر کامپوزیت یک یا چند عدد از دندان‌ها با دندان‌های مجاور هماهنگ نشود. بهتر است بدانید که تغییر رنگ رزین کامپوزیت پس از خشک شدن آن امکان‌پذیر نیست. در نتیجه این مسئله باعث بی‌نظمی در رنگ و ظاهر دندان‌ها می‌شود. تراز کردن صحیح لبه‌های روکش کامپوزیت با دندان‌ها و ضخیم نبودن کامپوزیت‌های اعمال شده اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت دندان

حساسیت خفیف دندان

دندانپزشک برای اعمال کامپوزیت روی دندان باید مقداری از مینای دندان را بردارد. در نتیجه احتمالا دندان‌ها کمی حساس می‌شوند. معمولا هنگام لذت بردن از خوردن غذاها یا نوشیدنی‌های سرد یا گرم بیشتر این حساسیت را تجربه می‌کنید.

تغییر رنگ و ظاهر کامپوزیت‌ها

به‌دلیل متخلخل بودن مواد رزینی، احتمال تغییر رنگ، لکه‌گیری (به‌خصوص در اثر مصرف زیاد چای، قهوه، نوشیدنی‌های گازدار یا سیگار کشیدن)، ساییدگی و ترک خوردن (مثلا در اثر دندان قروچه کردن، جویدن مداوم ناخن و خوردن مواد غذایی سفت) آن‌ها وجود دارد. به‌همین‌دلیل است که افزایش دوام کامپوزیت به مراقبت منظم شما بستگی دارد. معمولا دندانپزشک پس از اتمام کار توصیه می‌کند که خوردن بعضی از مواد غذایی محدود شود.

بیشتر بخوانید: عوارض سیگار بر روی دندان ها

عوارض خطرناک کامپوزیت دندان

برخلاف باور عموم مردم، کامپوزیت دندان نیاز به آماده‌سازی اولیه دارد. چراکه شما باید از قبل توسط دندانپزشک از نظر وجود بیماری‌های فعال دهان و دندان به‌خصوص التهاب یا عفونت لثه و دندان معاینه شوید. توصیه می‌کنیم با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر. در غیر این صورت، احتمالا با عوارض کامپوزیت دندان مانند موارد زیر مواجه خواهید شد.

بیشتر بخوانید: عوارض لمینت دندان

ناراحتی عمومی

اگرچه این روش غیر تهاجمی است و نیاز به بی‌حسی ندارد، اما یکی از عوارض کامپوزیت دندان احساس ناراحتی و درد در ناحیه دندان، لثه و فک تا چند روز پس از انجام آن است. در این شرایط معمولا دندانپزشک یک داروی ضد درد مانند استامینوفن تجویز می‌کند.

احساس درد بعد از کامپوزیت

احساس درد بعد از کامپوزیت

التهاب و عفونت بافت نرم لثه

بافت لثه ممکن است کمی طول بکشد تا با روکش کامپوزیت اعمال شده سازگار شود. در نتیجه احتمالاً التهاب یا ناراحتی خفیف یا شدید در این بافت حساس و نرم احساس خواهید کرد. معمولا دندانپزشک در طول معاینه پس از انجام این روش، هرگونه التهاب باقیمانده بافت لثه را بررسی خواهد کرد. درصورتی‌که روش کامپوزیت دندان به‌صورت حرفه‌ای و با دقت کافی انجام نشود، ممکن است حتی عفونت لثه نیز بروز کند.

بیشتر بخوانید: لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

بروز تروما

کسانی‌که نصب انواع روکش مانند کامپوزیت دندان را انتخاب می‌کنند، معمولا در معرض خطر تروما نیز هستند. این روش نیازمند به برداشتن مقداری از مینای دندان است تا به روکش اجازه دهد محکم به دندان زیرین خود متصل شود. ازآنجایی‌که بافت داخلی و همبند دندان‌ها (پالپ) بسیار حساس است، حتی ممکن است پس از کامپوزیت نکروز شود و بمیرد.

بیشتر بخوانید: کامپوزیت دندان خرگوشی

پوسیدگی دندان‌ها

متأسفانه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که پس از ترمیم کامپوزیت، دیگر دندان‌ها نیازی به مراقبت ندارند. این مسئله می‌تواند منجر به بروز برخی مشکلات از جمله پوسیدگی دندان شود. با توجه به اینکه دندان تراشیده شده در معرض خطر بیشتری در برابر پوسیدگی و عفونت پالپ دندان است.
علاوه بر این، اگر ذرات غذا بین کامپوزیت و دندان گیر کنند، باکتری‌ها رشد کرده و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند. بنابراین برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به طور مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنید تا کامپوزیت دندان‌ها و لثه‌های شما بررسی شوند.

بیشتر بخوانید: کیست دندان چیست؟

آیا امکان پیشگیری از عوارض کامپوزیت دندان وجود دارد؟

کامپوزیت دندان برخلاف روش لمینت می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها بیشتر کمک کند. چراکه فقط یک لایه از مینای دندان پیش از اعمال ساختار بتونه‌ای رزین، تراشیده می‌شود. با این وجود، اگر این روش توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای انجام نشود، احتمال آسیب زیاد به مینای دندان وجود دارد.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

مراجعه شما به یک دندانپزشک ماهر، باعث می‌شود که دیگر نگرانی از بابت بروز عوارض کامپوزیت دندان نداشته باشید. مطمئنا یک دندانپزشک دلسوز برای پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان، التهاب لثه، تروما و غیره از قبل اقدامات و درمان‌های لازم را انجام می‌دهد. به عنوان مثال، اگر قبل از انجام کامپوزیت دندان‌ها به‌خوبی تمیز و پولیش نشوند، احتمال پوسیدگی آن‌ها با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

عادات رفتاری و مراقبت‌های شخصی شما نیز تاثیر زیادی در پیشگیری از عوارض کامپوزیت دندان دارد. توصیه می‌کنیم بعد از انجام این روش به نکات زیر توجه کنید:

  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید.
  • از خوردن غذاهای سفت (به‌خصوص ته دیگ و آب نبات) و شکاندن انواع آجیل با دندان اجتناب کنید.
  • ناخن هایتان را نجوید و در صورت وجود عادت دندان قروچه، به فکر بررسی علت اصلی و رفع آن باشید.
  • از نوشیدن مداوم قهوه و چای و استعمال سیگار یا قلیان، به‌خصوص در دو روز اول پس از کامپوزیت اجتناب کنید.
  • برنامه‌ریزی منظمی برای معاینه و ترمیم دندان‌ها هر شش ماه یکبار تحت نظر دندانپزشک داشته باشید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

سخن آخر

با وجود مطرح کردن همه عوارض کامپوزیت دندان، اما باید گفت که مزایای آن بیشتر از خطرات آن است. با انجام این تکنیک زیر نظر یک دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی، زیبایی خاصی به لبخند خود بدهید! با توجه به این‌که انتخاب روش مناسب بستگی به مشکلات دندان و وضعیت دندان هر فرد دارد، بهتر است جهت تعیین نویت مشاوره با کلینیک دکتر رها رادفر تماس بگیرید و طی یک جلسه‌ی مراجعه‌ی حضوری مناسب‌ترین روش برای خود را انتخاب کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس