بررسی مزایا و معایب لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی


لمینت دندان یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می‌شود. در واقع، یک لایه یا روکش نازک از مواد همرنگ دندان است روی دندان‌های قدامی و خلفی قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا طول، رنگ و شکل دندان‌ها اصلاح شوند. همچنین می‌تواند شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها را برطرف کند و دندان‌هایی که همپوشانی جزئی یا لبه‌های آن‌ها شکستگی یا ترک کوچکی دارند با این نوع درمان ترمیم می‌شوند.
از انواع لمینت می‌توان به لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. هرکدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ویژگی‌های کلی لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی لایه نازکی از جنس پرسلن (نوعی سرامیک) است و به‌همین‌دلیل به آن روکش یا ونیر پرسلن نیز گفته می‌شود. این نوع روکش طبق دستور دندانپزشک در لابراتوآر ساخته شده و سپس به کمک چسب مخصوصی روی هر دندان چسبانده می‌شود.
لمینت کامپوزیتی که به روکش یا ونیر کامپوزیت نیز معروف است، از جنس رزین کامپوزیت است و به‌همین‌دلیل شفافیت و ثبات رنگی کمتری دارد. ازآنجایی‌که رزین کامپوزیت ساختار بتونه‌ای دارد، برای طراحی و ساخت لمینت کامپوزیتی نیازی به لابراتوآر نیست و در طی یک جلسه دندانپزشک ترمیم‌های لازم را انجام می‌دهد.
لمینت کامپوزیتی انواع مختلفی دارد و کیفیت آن بر اساس میزان شفافیت و قدرت پوشانندگی رزین (با بررسی میزان نور عبوری از آن) تعیین می‌شود. اصولا لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی دوام بیشتری دارد.
از دیگر مزایای لمینت سرامیکی ثبات رنگ و زیبایی ظاهری است. به‌همین‌دلیل، این نوع لمینت نسبت به انواع کامپوزیتی قیمت بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

نحوه آماده‌سازی و نصب انواع لمینت دندان

نحوه اصلاح دندان‌ها با روکش لمینت سرامیکی تفاوت‌های زیادی با لمینت کامپوزیتی دارد. در ادامه به جزئیات هرکدام اشاره خواهیم کرد.

لمینت سرامیکی

در جلسه اول معمولا دندانپزشک اقدام به معاینه و بررسی تصویربرداری با اشعه ایکس دندان‌ها می‌کند تا ریشه آن‌ها را به خوبی چک کند. چراکه اگر یک بیماری فعال دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان، عفونت و التهاب لثه و غیره وجود داشته باشد، ابتدا باید آن‌ها را درمان کرد.
در مرحله بعد با دقت خیلی زیادی قالب‌گیری انجام می‌شود تا بتوان بدون نقص هرکدام از روکش‌های پرسلن را روی تک تک دندان‌ها نصب کرد. اگر این کار دقیق انجام شود، احتمال افتادن روکش‌ها و ضرورت بازسازی آن‌ها خیلی کم می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

سپس برای فراهم کردن پایه مناسب چسباندن روکش‌ها، سطوح صیقلی مینای دندان‌ها تراشیده می‌شوند. این کار کمک می‌کند تا سطح دندان ناهموار شده و منافذ میکروسکوپی آن نمایان شوند. معمولا یک لایه نازک به طور کامل تراشیده و با محلول پاک‌کننده سطح دندان‌ها تمیز می‌شود. با خشک شدن سطح دندان‌ها، دندانپزشک اقدام به نصب روکش‌های موقت روی هر دندان می‌کند.
بعد از گذشت 1 تا 2 هفته دوباره باید به مطب مراجعه کنید تا روکش‌های اصلی لمینت سرامیکی که در لابراتوآر ساخته شده‌اند، جایگزین روکش‌های موقت شوند. دندانپزشک به کمک مواد ویژه‌ای آن‌ها را روی دندان‌های شما می‌چسباند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و لومینیرز

در صورت نصب صحیح لمینت سرامیکی در تمام مراحل، روکش‌ها با دندان‌ها یکپارچه می‌شوند، هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد و می‌توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید. بدیهی است که برای ایجاد یک چهره طبیعی و حفظ سلامت دندان‌ها، دقت بالای دندانپزشک و همکاری خوب لابراتوآر به‌منظور استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: مراحل لمینت دندان

لمینت کامپوزیتی

آماده‌سازی و نصب لمینت کامپوزیتی خیلی ساده‌تر است و نهایتا در طی 45 دقیقه تا 1 ساعت ممکن می‌شود. پس از معاینه کامل دندان‌ها و رفع بیماری‌های احتمالی، دندانپزشک اقدام به تراش ظریف و خیلی کم سطح دندان‌ها می‌کند. برخلاف لمینت سرامیکی، لمینت کامپوزیتی با ساختار بتونه‌ای خود نیازی به برداشتن یک لایه کامل مینای دندان ندارد و گاهی اصلا تراش دندان انجام نمی‌شود،از این نظر واقعا گزینه عالی محسوب می‌شود. زیرا به حفظ سلامت دندان‌ها در برابر پوسیدگی کمک زیادی می‌کند.

لیزر یا نور ماواء بنفش

نور ماواء بنفش

پس از ناهوار شدن سطح دندان‌ها، شستشو و خشک کردن کامل آن‌ها، رزین کامپوزیت همرنگ که ساختار بتونه‌ای‌شکل دارد روی دندان‌ها اعمال می‌شود. حال قالب‌گیری شده و دندانپزشک به‌خوبی شکل رزین را مشابه هر دندان می‌کند. در نهایت برای خشک کردن این ساختار از لیزر یا نور ماواءبنفش با حفظ نکات ایمنی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: مراحل کامپوزیت دندان

اگرچه لمینت کامپوزیتی نمی‌تواند به اندازه لمینت سرامیکی استحکام، رنگ و شفافیت دندان‌های طبیعی را تقلید کند اما کمک زیادی به پوشش نقایص دندان‌های زیرین می‌کند و برای حداقل 5 سال همراه شما خواهد بود.

مزایا و معایب انواع لمینت دندان

مطمئنا با توجه به جنس و نحوه آماده‌سازی و نصب متفاوت انواع لمینت دندان، هرکدام مزایا و معایبی دارند. در اینجا به طور کامل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تا با دقت بیشتری دست به انتخاب بزنید.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا چیست؟

از مزایای لمینت سرامیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مانند لمینت کامپوزیتی، نصب آن بدون درد است و نیاز به بی‌حسی ندارد.
 •  از جنس پرسلن است و مقاومت و دوام بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد. در نتیجه احتمال شکستن یا ترک خوردن آن کمتر است. جالب است بدانید که رزین کامپوزیت ساختار متخلخلی دارد و ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ است. درحالی‌که پرسلن بدون تخلخل است و کمتر علائمی از تغییر رنگ یا لکه روی لمینت سرامیکی مشاهده خواهید کرد.
 •  پرسلن لمینت سرامیکی قابلیت انعکاس نور دارد و شفافیت خاصی به ظاهر دندان‌های شما می‌دهد. علاوه‌براین، قبل از سفارش امکان انتخاب تناژ رنگ سفید لمینت طبق سلیقه و رنگ طبیعی دندان‌های شما وجود دارد.
 •  اصولا ساختار و ظاهر زیبای لمینت سرامیکی، امکان تشخیص آن از دندان‌های طبیعی را دشوار می‌کند.
 •  نصب لمینت سرامیکی در طی دو جلسه، شما را از انجام روش‌های طولانی‌مدت و پرهزینه ارتودنسی خلاص می‌کند.
 •  در صورت مراقبت صحیح از آن، بیش از 10 سال و گاهی تا 15 سال برای شما دوام می‌آورد.
بیشتر بخوانید: عمر مفید لمینت دندان

نصب لمینت سرامیکی مانند هر تکنیک دندانپزشکی دیگر مطمئنا با معایب خاصی همراه است. مواردی مانند:

ازآنجایی‌که معمولا نیاز به برداشت یک لایه از مینای دندان است، خطر حساسیت دندانی و پوسیدگی همیشه دندان‌های شما را تهدید می‌کند. با توجه به اینکه، اگر یک یا چند عدد از روکش‌ها آسیب ببینند، دندانپزشک مجبور است که دوباره قالب‌گیری کند و ساخت روکش جدید را به لابراتوآر سفارش بدهد. حال برای تعویض و نصب روکش‌های جدید باید دوباره مینای دندان تراشیده شده و یک لایه دیگر از آن کم شود. به‌همین‌دلیل است که استفاده از لمینت سرامیکی برای سنین پایین توصیه نمی‌شود. زیرا دندان‌ها کوچک هستند و نابالغ و احتمال آسیب وارد شدن به آن‌ها چند برابر است. بهتر است در سنین بزرگسالی اقدام شود.

لمینت سرامیکی برای کودکان توصیه نمیشود.

کودکان

 •  لمینت سرامیکی نیز در معرض شکستگی یا تغییر رنگ است.
 •  اگر آماده‌سازی و نصب لمینت سرامیکی با دقت زیادی انجام نشود، احتمال افتادن آن در کوتاه‌مدت وجود دارد.
 • بهتر است بدانید که در صورت ضعیف بودن مینای دندان یا آسیب قبلی به آن، امکان استفاده از این تکنیک وجود ندارد. معمولا لمینت سرامیکی روی دندان‌های پوسیده یا پرکرده قبلی نصب نمی‌شود. بنابراین، روش دائمی و جنرالی نیست.
 •  لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی یا روکش‌های دیگر گران‌قیمت‌تر است.
بیشتر بخوانید: لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است

مزایا و معایب لمینت کامپوزیتی

از مزایای لمینت کامپوزیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• لمینت کامپوزیتی به حفظ ساختار مینای دندان و سلامت دندان‌ها کمک زیادی می‌کند. به‌همین‌دلیل، در مقایسه با لمینت سرامیکی یک تکنیک غیر تهاجمی و محافظه‌کارانه‌تر محسوب می‌شود.
• استفاده از لمینت کامپوزیتی در هر سنی ممکن است. البته بهتر است پس از رویش دندان‌های دائمی انجام شود.
• یک تکنیک ارزان‌قیمت و مقرون‌به‌صرفه است.
• برخلاف لمینت سرامیکی، نصب آن در طی یک جلسه تکمیل می‌شود.
• در صورت بروز ترک، شکستگی و ساییدگی در لمینت کامپوزیتی، ترمیم سریع آن در طی نیم ساعت ممکن است. برخلاف لمینت سرامیکی که باید برای تعویض آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت دندان

از معایب نصب لمینت کامپوزیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  نمی‌توان انکار کرد که ظاهر زیبایی به اندازه لمینت سرامیکی ندارد و خیلی شفاف نیست.
 •  با وجود منافذ موجود در رزین کامپوزیت، به مرور زمان احتمال تغییر رنگ یا ایجاد لکه در اثر مصرف مواد رنگدانه‌دار مانند قهوه، چای یا سیگار وجود دارد.
 •  نسبت به لمینت سرامیکی ساختار محکمی ندارد و با خوردن مواد غذایی سخت مانند آب‌نبات یا جویدن ناخن و دندان‌قروچه کردن ممکن است لبه آن بپرد.
 •  از نظر دوام نیز نهایتا ممکن است به اندازه 6 سال عمر مفید کند.
بیشتر بخوانید: عوارض کامپوزیت دندان

چه کسانی از نصب لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی بیشترین بهره را می‌برند؟

معمولا افراد زیر بهترین کاندید برای انجام این تکنیک زیبایی هستند:

 •  افرادی‌که از تغییر رنگ دندان رنج می‌برند و می‌خواهند همیشه دندان‌های ظریف‌تر و درخشان‌تری داشته باشند.
 •  افرادی‌که دندان‌های کوتاهی دارند، دندان‌هایشان کمی روی هم قرار گرفته است یا شکستگی‌های دندانی جزئی دارند.
 •  افرادی‌که با دندان‌های فاصله‌دار زندگی می‌کنند.
 •  افرادی‌که به‌دنبال تراز و صاف کردن دندان‌های قدامی و خلفی و تنظیم خط لثه هستند تا طرح لبخند آن‌ها اصلاح شود.

جالب است بدانید که هر دو نوع لمینت دندان، به‌خصوص لمینت سرامیکی، در صورت وجود مشکلات دندانی خفیف تا متوسط کارایی دارند.

بیشتر بخوانید: سن مناسب لمینت دندان

مثلا در صورت وجود فاصله بیش‌ازحد بین دندان‌ها یا شلوغی و نامنظم بودن شدید دندان‌ها بهتر است ارتودنسی انجام شود. بیرون‌زدگی دندان‌های جلو در شرایط دندان خرگوشی اگر خیلی زیاد باشد، نصب لمینت سرامیکی می‌تواند ظاهر لبخند را بدتر کند.
به‌همین‌دلیل است که توصیه می‌کنیم به یک دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی باتجربه مراجعه کنید تا متوجه شوید که ساختار دندان‌های شما کاندید مناسبی برای این انجام روش است یا خیر. هرگونه بی‌دقتی در این مسئله می‌تواند شما را مجبور به انجام ترمیم‌های مکرر کند. با توجه به اینکه هر بار ترمیم لمینت سرامیکی نیاز به لایه‌برداری مضاعف از مینای دندان دارد!

بیشتر بخوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟

نحوه صحیح مراقبت از انواع لمینت دندان

اگرچه هر دو نوع لمینت برای چندین سال دوام می‌آورند، اما نوع سبک زندگی و عادات رفتاری شما تاثیر زیادی در پیشگیری از ترمیم آن‌ها در کوتاه‌مدت دارد. به‌همین‌دلیل توصیه می‌کنیم:

رعایت بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

 •  بهداشت دهان و دندان خود را خیلی خوب رعایت کنید. روزانه دوبار با یک مسواک نرم و خمیر دندان مناسب دندان‌های حساس مسواک بزنید و یکبار نخ دندان بکشید. چراکه احتمال گیر کردن مواد غذایی بین لمینت و دندان وجود دارد و در این شرایط خطر پوسیدگی دندان یا عفونت لثه شما را تهدید می‌کند.
بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک
 •  پس از نصب حتی اگر با لمینت سرامیکی مشکلی ندارید، حتما پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
 •  حداقل 6 ماه یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید. این کار به کنترل منظم وضعیت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی و تمیز کردن حرفه‌ای آن‌ها با خمیر مخصوص کمک می‌کند. فراموش نکنید که دندان‌های شما دیگر نسبت به قبل در برابر آسیب و پوسیدگی حساس‌تر شده‌اند و دندانپزشک می‌تواند هر نشانه کوچکی از خرابی را سریع پیدا و درمان کند.
 •  رژیم غذایی خود را کنترل کنید. شما دیگر نباید نوشیدنی‌های خیلی شیرین و اسیدی مصرف کنید یا مدام قهوه و چای بنوشید. حتما بعد از مصرف آن‌ها باید دهان و دندان‌های خود را بشویید تا خطر تغییر رنگ لمینت شما را تهدید نکند. مصرف سیگار و دخانیات باید قطع شود.
بیشتر بخوانید: تأثیر سیگار بر سلامت دهان و دندان
 •  عادات رفتاری مانند دندان‌قروچه، جویدن ناخن، جویدن سر قلم، جویدن یخ و دیگر مواد خوراکی سفت مانند آب‌نبات و ته‌دیگ را ترک کنید. در غیر این صورت با شکستن یا ترک‌خوردگی روکش لمینت مواجه خواهید شد. اگر نمی‌توانید عادت دندان‌قروچه یا فشردن دندان‌ها به یکدیگر را ترک کنید، از محافظ دندان استفاده کنید.

سخن آخر

طبق تجربه، تشخیص تفاوت بین لمینت سرامیکی و دندان طبیعی تاحدودی غیر ممکن است. بنابراین از این تکنیک نوین، عالی و بادوام برای بهبود ظاهر لبخند و چهره خود استفاده کنید. تنها مشکل آن ضرورت برداشتن یک لایه از مینای دندان است که در تکنیک‌های جدید نصب لمینت سرامیکی، سطح دندان در اکثر مواقع بسیار کم تراشیده می‌شود. مگر اینکه شرایط مینای دندان نیاز به تراش بیشتر داشته باشد تا به یک درمان زیبایی ایده‌آل دست یابد و شرط داشتن لمیت سرامیکی طبیعی دندانپزشک متخصص است، ما در کلینیک دکتر رها رادفر  به شما کمک میکنیم مناسب ترین روش را انتخاب کنید.

سوالات متداول

طول عمر لمینت سرامیکی چقدر است؟

اگر  نکات مراقبتی را به درستی رعایت کنید طول عمری بیش از 15 سال خواهد داشت.

لمینت سرامیکی باعث حساسیت دندان ها میشود؟

بله،ممکن است به غذاهای سرد و گرم حساسیت پیدا کنید که این حساسیت بیشتر به دلیل تراش مینای دندان میباشد

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس