علت فاصله افتادن بین دندان ها

علت فاصله افتادن بین دندان ها

علت فاصله افتادن بین دندان ها


یکی از مشکلات متداول در بین افراد و خصوصاً کودکان، فاصله افتادن بین دندان ها یا همان دیاستما (Diastema) است که ظاهری نازیبا به وجود می‌آورد. آگاهی از علت فاصله افتادن بین دندان ها اولین گام جهت رفع این مشکل بوده که در این ادامه به طور کامل بررسی و روش‌های درمان را نیز توضیح خواهیم داد. بنابراین برای آگاهی از این موارد تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

6علت فاصله افتادن بین دندان ها (دیاستما)

فاصله افتادن بین دندان ها یا دیاستما در واقع به شکاف بین دو یا چند دندان گفته می‌شود که به طور کلی مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد. دیاستما اکثرا به صورت فاصله‌ای بین دو دندان جلویی در فک بالا دیده می‌شود که از زیبایی لبخند می‌کاهد.
دیاستما در کودکان و بزرگسالان دیده می‌شود، اما در صورتی که فرزندتان دچار این مشکل شده علت فاصله افتادن بین دندان ها عموماً به خاطر افتادن دندان‌های شیری وی بوده و با در آمدن دندان‌های دائمی این فاصله از بین می‌رود. اما تنها علل مشکل دیاستما دندان‌های شیری نبوده و در اثر عوامل متعددی اعم از فرنوم لب، از بین رفتن دندان، موقعیت دندان‌ها، عادات بد، بیماری لثه و غیره نیز به وجود می‌آید که در ادامه هر مورد را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

فرنوم لب

فرنوم لب به بخشی که فک بالا را به لب وصل می‌کند گفته می‌شود که اگر از اندازه عادی خود بزرگ‌تر شود، ممکن است به میان دو دندان جلویی وارد شده و فاصله‌ای را در این میان ایجاد کند. این مشکل به راحتی با استفاده از روش‌های مختلف اعم از جراحی، قرار دادن بافت پیوندی و غیره قابل حل است.

بیشتر بخوانید: روش های زیبایی دندان

از بین رفتن دندان

در صورتی که کودکان دندان‌های شیری خود را از دست بدهند، مشکل خاصی به وجود نمی‌آید چرا که دندان‌های دائمی رشد می‌کنند. اما این موضوع برای بزرگسالان به این سادگی نیست؛ اگر دندان‌تان از بین برود و نسبت به درمان آن اقدام نکنید، امکان جابه‌جایی دندان‌های کناری وجود داشته که در نتیجه آن بین دندان‌ها فاصله ایجاد می‌شود.

موقعیت دندان‌ها

همانطور که متوجه شدید دیاستما در صورت بروز در کودکان با در آمدن دندان‌های دائمی از بین می‌رود. اما ممکن است در نتیجه اندازه، شکل یا موقعیت غیرعادی دندان‌ها در رابطه با استخوان فک شکاف بین دندان‌ها باقی بماند و از بین نرود. برای حل این مشکل باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا وی به طور کامل این موضوع را بررسی و بهترین راه حل را ارائه نماید.

بیشتر بخوانید: دندانپزشک کودکان

عادات بد

اگر عادت به گاز گرفتن لب پایین خود دارید، احتمالا با دیاستما مواجه خواهید شد. چرا که این کار به دندان‌های جلویی فشار وارد کرده و در نتیجه سبب بیرون زدگی آن‌ها می‌شود. یکی دیگر از علل فاصله افتادن بین دندان ها در کودکی، مکیدن انگشت شست و فشار دادن زبان به دندان‌های جلویی است که سبب بیرون زدگی آن‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان لثه تحلیل رفته

بیماری لثه

عفونت‌های مختلف سبب بیماری‌های گوناگون در لثه شده و این التهابات به بافت و استخوان‌های نگهدارنده دندان آسیب وارد می‌کنند. در نتیجه این آسیب، دندان‌ها به مرور لق شده و فاصله بین آن‌ها به وجود می‌آید. این مورد نیز یکی از علل متداول در دیاستما است که اکثریت نسبت به آن بی‌تفاوت هستند.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه

فشار زبان بر دندان‌ها

در صورتی که دیاستما در دندان‌های پایینی شما به وجود آمده، احتمالا به خاطر قرار گرفتن زبان در فک پایین و وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌هایتان است. البته علاوه‌بر این مورد، رفلاکس بلع نادرست نیز می‌تواند سبب این مشکل شود، زیرا رفلاکس بلع زمانی رخ می‌دهد که زبان به پشت دندان‌های جلویی هنگام بلع فشار وارد کند.

اهمیت درمان فاصله بین دندان ها

در صورتی که با مشکل دیاستما مواجه باشید، احتمالا احساس کنید که نیازی به مراجعه به دندانپزشک نبوده و در حالت کلی مشکلی جدی نیست. اما اصلا اینطور نیست، چرا که یکی از دلایل همانطور که گفتیم بیماری لثه بوده و اگر مشکل شما در نتیجه عفونت لثه باشد باید فورا نسبت به درمان آن اقدام نمایید.
گیر کردن غذا در بین دندان‌ها نیز یکی دیگر از مشکلات شایع فاصله افتادن بین دندان ها بوده که ممکن است سبب وارد شدن فشار به لثه یا دندان‌های کناری شده و در نهایت درد خفیفی به وجود آورد. بنابراین نه تنها برای زیبایی، بلکه برای راحتی در غذا خوردن حتما نسبت به درمان این مشکل اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: روش‌های کاهش فاصله بین دندان‌ها

روش های درمان فاصله بین دندان ها

تا این بخش از مقاله به خوبی با علل مختلف فاصله افتادن بین دندان‌ها آشنا شدید. دندانپزشکان اکثرا برای کودکان روش خاصی پیشنهاد نکرده و بهترین درمان را افتادن دندان‌های شیری و در آمدن دندان‌های دائمی می‌دانند. با این حال، در ادامه روش های درمان فاصله بین دندان ها به طور کامل توضیح داده‌ایم:

کاهش فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی یکی دیگر از روش‌های متداول برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها است که به خوبی سبب از بین رفتن این شکاف می‌شود. این روش کمی زمانبر بوده اما جزو اصولی‌ترین راه‌ها برای از بین فاصله است، بنابراین اگر دندانپزشک این روش را به شما پیشنهاد کرد حتما به توصیه وی عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی بهتر است یا لمینت

باندینگ

از متداول‌ترین روش‌ها برای درمان شکاف بین دندان‌ها استفاده از باندینگ است. در این روش از مواد خاصی برای پر کردن فاصله استفاده شده که ظاهری طبیعی داشته که با استفاده از نور آماده و در فاصله بین دندان‌ها قرار می‌گیرد. این روش همانطور که گفته شد بسیار ساده بوده و هر زمان که نیاز باشد می‌توان آن را از میان دو دندان برداشت.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

روکش دندان

قرار دادن روکش برای دندان یکی دیگر از روش‌ها برای درمان فاصله بین دندان‌ها است که ظاهر نهایی زیبا و طبیعی دارد. این روکش که به اصطلاح به آن ونیر نیز گفته می‌شود، همانند دندان‌های طبیعی بوده و هیچ تفاوتی در ظاهر دیده نمی‌شود. همچنین این روش دوام بسیار بالایی داشته و برای سالیان زیادی شما را همراهی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا

جراحی

همانطور که متوجه شدید اندازه غیر عادی فرنوم لب نیز می‌تواند سبب فاصله افتادن بین دندان ها شود. برای رفع این مشکل یکی از راه‌ها جراحی بوده که دندانپزشک آن را به بهترین شیوه انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: روش های اصلاح دندان خرگوشی

ایمپلنت

در صورتی که به دلیل از بین رفتن دندان دچار مشکل دیاستما شده باشید، یکی از روش‌های متداول برای رفع این مشکل ایمپلنت است. با استفاده از این کار دندان مصنوعی در قسمت خالی قرار داده می‌شود تا دندان‌ها در جای خود بمانند و حرکت نکنند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لمینت و روکش دندان

جمع بندی

فاصله افتادن بین دندان ها یا همان دیاستما به دلایل مختلفی از جمله اندازه غیر عادی فرنوم لب، موقعیت اشتباه دندان‌ها، عادات بد، بیماری لثه و غیره به وجود می‌آید. دیاستما علاوه‌بر ظاهر لبخند، در خوردن غذا نیز مشکلات متعددی ایجاد می‌کند و به همین خاطر باید نسبت به اصلاح این فاصله اقدام کرد. از روش‌های متداول برای بستن فاصله بین دندان ها می‌توان به باندینگ، روکش دندان، ایمپلنت، ارتودنسی و غیره اشاره کرد. در صورتی که با مشکل فاصله بین دندان ها مواجه هستید، به مطب  دکتر رادفر مراجعه نمایید تا وی به بهترین شکل نسبت به درمان این مسئله اقدام نماید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس