مراقبت‌های بعد از جراحی لثه

مراقبت های بعد از جراحی لثه

جراحی لثه یکی از روش‌های متداول برای بهبود مشکلاتی اعم از بیماری پریودنتال، لبخند لثه‌ای و غیره است.، به همین خاطر در ادامه مراقبت های بعد از جراحی لثه را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا پس از جراحی، کمترین درد را تحمل کنید.

مراقبت های بعد از جراحی لثه

جهت تحمل کمترین میزان درد پس از جراحی، باید یک سری موارد را که در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ایم، رعایت کنید. البته توجه داشته باشید که تنها به این موارد اکتفا نکنید و حتما به موارد خاصی که دندانپزشک‌تان گفته نیز عمل نمایید.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه با لیزر

روز اول

برای جلوگیری از مشکلات مختلف پس از جراحی لثه و کاهش درد، باید موارد خاصی در 24 ساعت اول رعایت شوند. جهت پشت سر گذاشتن سریع دوران نقاهت و بازگشت به روال عادی زندگی، مراقبت‌های زیر را پس از جراحی لثه انجام دهید:

  •  استفاده از کیسه یخ جهت کاهش درد و تورم
  •  عدم دستکاری خمیر جراحی روی لثه
  •  عدم مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان
  •  استفاده از مسکن‌های تجویزی دندانپزشک
  •  مصرف مواد غذایی نرم و سرد همانند سوپ و بستنی
  •  عدم انجام فعالیت‌های بدنی دشوار
  •  عدم مصرف مواد غذایی سخت، خشک و گرم
بیشتر بخوانید: لیفت و کانتورینگ لثه

همچنین شایان ذکر است که وجود خون در آب دهان به هیچ وجه نگران کننده نبوده و بلکه بسیار عادی است. معمولا این خونریزی خفیف پس از گذشت زمان اندکی متوقف می‌شود، اما در صورت خونریزی شدید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.

خمیر پانسمان را که سبب تسریع فرایند بهبودی لثه می‌شود، دستکاری نکنید و اجازه دهید در محل خود بماند. این خمیر به مرور سخت شده که تا آن زمان نباید نسبت به برداشتن آن اقدام کنید. سفت شدن این خمیر، حدود یک هفته زمان خواهد برد که در این مدت باید به آن عادت کنید. البته برخی اوقات دندانپزشک بنابر صلاح دید خود از این خمیر استفاده نمی‌کند که می‌توانید پس از دو روز اقدام به مسواک کردن دندان‌های خود (به صورت کاملا ملایم) بپردازید.

بیشتر بخوانید: کیست دندان چیست

تا زمان برداشتن پانسمان

پس از گذشت یک روز از جراحی، اغلب از میزان درد کاسته می‌شود، اما در این هنگام نیز باید مراقبت‌های لازمه را انجام دهید تا هر چه سریع‌تر بافت لثه به طور کامل بهبود یابد. اولین موردی که باید از آن اطلاع داشته باشید، امکان ورم لثه بوده که بسیار طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست. همچنین ممکن است کمی از پانسمان جدا شود که مشکلی نداشته، اما آن را با ملایمت وردارید تا دردتان نیاید.
برای تمیز بودن محیط دهان، پس از هر بار غذا خوردن با استفاده از دهانشویه، دهان خود را تمیز نمایید. البته به هیچ وجه تف نکنید و اجازه دهید که دهانشویه به آرامی از دهانتان خارج شود. برای جلوگیری از جمع شدن باکتری‌ها و بوی بد دهان، حتما دهان خود را با آب نمک شستشو دهید. را پیشنهاد می‌شود این کار را هر یک ساعت یک بار انجام دهید تا از عدم تجمع میکروب‌ها مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از دهانشویه

پس از برداشتن پانسمان

زمانی که پانسمان لثه برداشته شود، یعنی وضعیت رو به بهبودی بوده و می‌توانید کم کم به روال عادی خود برگردید. در این ایام شروع به مسواک زدن دندان‌های خود کنید، اما این کار را با ملایمت بسیار بیشتری نسبت به پیش انجام دهید تا دردی حس نکنید. همچنین به آرامی از نخ دندان نیز برای تمیز کردن بین دندان‌های خود استفاده کنید، البته همانطور که گفته شد تمامی این کارها را باید تا زمان بهبودی کامل، بسیار آرام و ملایم انجام دهید.

بیشتر بخوانید: روش صحیح استفاده از مسواک

جمع بندی

در صورت انجام جراحی لثه با استفاده از روش‌های مختلف اعم از لیزر، چاقوی جراحی و غیره باید پس از آن موارد خاصی را رعایت نمایید. وجود تورم، خونریزی خفیف و احساس درد پس از جراحی بسیار عادی بوده و به همین سبب باید در روزهای اول از کمپرس یخ جهت کاهش این عوارض استفاده کنید. همچنین پس از گذشت چند روز، دوباره شروع به استفاده از مسواک و نخ دندان کنید، البته برای جلوگیری از ایجاد درد حتما با ملایمت این کارها را انجام دهید. در صورتی که با خونریزی شدید یا تورم غیر عادی پس از جراحی لثه مواجه هستید یا قصد انجام این جراحی را دارید، کافیست نوبتی برای خود در خانه لبخند رزرو کنید تا  دکتر رادفر به همراه تیم باتجربه خود نسبت به حل مشکلات موجود یا انجام جراحی اقدام نمایند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس